Šlapimą išskiriančių organų gerybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Šlapimą išskiriančių organų gerybiniai navikai dažniausiai paveikia inkstus, šlapimtakius, šlapimo pūslę ir prostatos liauką. Inkstai yra pora pupelės formos organų, kurie atlieka svarbų vaidmenį filtruojant kraują ir išskiriant šlapimą. Šlapimtakiai yra vamzdeliai, kurie transportuoja šlapimą nuo inkstų į šlapimo pūslę. Šlapimo pūslė yra raumeninis organas, kuris kaupia šlapimą, kol jis išskiriamas iš organizmo. Prostatos liauka, esanti po šlapimo pūslės, taip pat gali būti paveikta gerybinių navikų. Gerybiniai navikai gali sukelti struktūrinius pokyčius šiuose organuose, paveikdami jų funkcijas ir sukelti įvairius simptomus.

Ligos aprašymas

Šlapimą išskiriančių organų gerybiniai navikai yra ne piktybiniai augliai, kurie gali atsirasti inkstuose, šlapimtakiuose ar šlapimo pūslėje. Šie navikai dažnai auga lėtai ir gali nesukelti jokių simptomų ankstyvosiose ligos stadijose. Tačiau didėjant jų dydžiui, jie gali sukelti obstrukciją šlapimo sraute, skausmą ar diskomfortą. Gerybiniai navikai, nors ir nėra vėžiniai, vis tiek gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl jų diagnostika ir gydymas yra svarbūs.

Ligos priežastis

Gerybinių navikų atsiradimo priežastys nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai ir lėtinės uždegiminės ligos gali turėti įtakos. Pavyzdžiui, prostatos adenoma, dažniausiai pasitaikantis gerybinis prostatos navikas, gali būti susijęs su testosterono lygiu organizme. Taip pat, tam tikros lėtinės inkstų ligos gali padidinti riziką susirgti gerybiniais navikais inkstuose.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni nei 50 metų žmonės dažniau serga gerybiniais navikais.
  • Vyriška lytis – vyrai dažniau patiria prostatos gerybinius navikus.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali padidinti riziką.
  • Rūkymas – gali prisidėti prie šlapimo pūslės gerybinių navikų atsiradimo.
  • Aktyvumo stoka – fizinio aktyvumo trūkumas gali turėti neigiamą poveikį šlapimo sistemai.

Simptomai

  • Gerybiniai navikai gali nesukelti jokių simptomų ankstyvose stadijose, tačiau vėliau gali pasireikšti: skausmas apatinėje nugaros dalyje, dažnas šlapinimasis, šlapimo srauto sutrikimai, kraujas šlapime, skausmas šlapinantis ir diskomfortas pilvo srityje.

Diagnostika

Šlapimą išskiriančių organų gerybiniams navikams diagnozuoti naudojami įvairūs tyrimai. Ultragarso tyrimas yra dažniausiai naudojamas, siekiant vizualizuoti inkstus ir šlapimo pūslę. Kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT) taip pat gali būti naudojamos, kad būtų gautas išsamesnis vaizdas. Be to, šlapimo tyrimai gali padėti nustatyti, ar yra kraujo ar kitų anomalijų šlapime.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo naviko tipo, dydžio ir simptomų. Dažnai gerybiniai navikai, nesukeliantys simptomų, gali būti stebimi be aktyvaus gydymo. Jei navikas sukelia problemas, gali būti rekomenduota chirurginė intervencija, siekiant jį pašalinti. Be to, naujausios terapijos galimybės, tokios kaip hormonų terapija ar kitos vaistų formos, taip pat gali būti svarstomos. Svarbu konsultuotis su gydytoju, kad būtų pasirinktas tinkamiausias gydymo planas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alerginis stomatitas
ausų ligos
celiakija
cistos
hiperplazija
inkstai
išangės liga
kepenų karcinoma
kepenų ligos
navikai
navikas
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos ligos
šlapimas
šlapimo takų infekcija
šlapimo takų ligos
šlaplė
tiesiosios žarnos liga
traumų klasifikacija
uždegimas

Rašyti komentarą