Šlapimo pūslės akmenligė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Šlapimo pūslės akmenligė yra liga, susijusi su šlapimo pūslės, inkstų ir šlapimo takų anatomija. Šlapimo pūslė yra tuščiaviduris organas, esantis pilvo apačioje, kuris kaupia šlapimą, kol jis išsiskiria per šlaplę. Akmenys gali susidaryti šlapimo pūslėje, o jų buvimas gali sukelti uždegimą, skausmą ir kitus sutrikimus šioje sistemoje. Inkstai, kurie filtruoja kraują ir gamina šlapimą, taip pat gali būti paveikti, jei akmenys keliauja iš inkstų į šlapimo takus, sukeldami obstrukciją ir skausmą.

Ligos aprašymas

Šlapimo pūslės akmenligė yra būklė, kurioje šlapimo pūslėje susidaro kietos mineralinės nuosėdos, vadinamos akmenimis. Šie akmenys gali būti įvairių dydžių – nuo smulkių grūdelių iki didesnių, kurie gali užblokuoti šlapimo takus. Liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip infekcijos, šlapimo takų obstrukcija ir net inkstų pažeidimai, jei akmenys nepastebimi ir negydomi.

Ligos priežastis

Šlapimo pūslės akmenligės priežastys yra įvairios. Pagrindinės priežastys apima šlapimo sudėtį, dehidrataciją, šlapimo takų infekcijas ir tam tikras medicinines būkles. Pavyzdžiui, kai kurių mineralų, tokių kaip kalcis ar oksalatai, perteklius šlapime gali sukelti akmenų susidarymą. Be to, šlapimo takų infekcijos gali padidinti šlapimo pH lygį, kas taip pat prisideda prie akmenų formavimosi.

Rizikos faktoriai

  • Dehidratacija – nepakankamas skysčių vartojimas gali padidinti šlapimo koncentraciją, o tai skatina akmenų susidarymą.
  • Šlapimo takų infekcijos – dažnai pasikartojančios infekcijos gali sukelti pH pokyčius, kurie skatina akmenų formavimąsi.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali turėti įtakos ligos rizikai, nes tam tikri genetiniai sutrikimai gali padidinti akmenų susidarymo tikimybę.
  • Tam tikros dietos – per didelis druskos, baltymų ar oksalatų vartojimas gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą apatinėje pilvo srityje, skausmingą šlapinimąsi, kraują šlapime, dažną norą šlapintis ir šlapimo sulaikymą. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir pykinimas bei vėmimas, ypač jei akmenys sukelia inkstų obstrukciją.

Diagnostika

Šlapimo pūslės akmenligė diagnozuojama naudojant įvairius tyrimus. Dažniausiai atliekami šlapimo tyrimai, kurie gali atskleisti kraują ar infekcijas. Taip pat naudojami vaizdo tyrimai, tokie kaip ultragarsas arba kompiuterinė tomografija (KT), kurie gali padėti nustatyti akmenų buvimą ir jų dydį. Cistoskopija – tai procedūra, kurios metu gydytojas įveda ploną vamzdelį su kamera į šlapimo pūslę, kad tiesiogiai apžiūrėtų šį organą ir, jei reikia, pašalintų akmenis.

Gydymas

Šlapimo pūslės akmenligės gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo akmenų dydžio ir simptomų sunkumo. Mažiems akmenims gali prireikti tik stebėjimo ir padidinto skysčių vartojimo. Vaistai, skirti skausmui malšinti ir šlapimo takų infekcijoms gydyti, taip pat gali būti skiriami. Didesni akmenys gali reikalauti invazinių procedūrų, tokių kaip cistoskopija, akmenų suskaidymas lazeriu arba chirurginis pašalinimas. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazines procedūras, kurios sumažina atsigavimo laiką ir komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bakterijos
diabetas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
inkstai
insultas
kavasaki
ligoms
ligos
pūslės
simptomai
sindromas
skausmas
šlapimas
uretritas
uždegimas
vargina
virusai

Komentarai

2019-06-27 | Onute
Skauda pilvo apačia su dilgčiojimais ir kryžkauli ,buna vandeningu išskyru su krauju ,man 55m.

Rašyti komentarą