Somatoforminė autonominė disfunkcija (vegetodistonija)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Somatoforminė autonominė disfunkcija, dar vadinama vegetodistonija, yra liga, susijusi su autonominės nervų sistemos veikla. Ši sistema reguliuoja organizmo funkcijas, kurios vyksta automatiškai, pavyzdžiui, širdies plakimą, kvėpavimą ir virškinimą. Liga gali paveikti įvairias sistemas, įskaitant širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo bei endokrinines sistemas. Pavyzdžiui, pacientai gali jausti širdies plakimo sutrikimus, kvėpavimo sunkumus, virškinimo problemas, tokias kaip pilvo skausmas ar pykinimas. Dėl autonominės nervų sistemos disfunkcijos organizmas gali reaguoti į stresą ir emocinę įtampą neproporcingai, sukeldamas įvairius fizinius simptomus.

Ligos aprašymas

Somatoforminė autonominė disfunkcija yra psichosomatinė liga, kurioje fiziniai simptomai atsiranda be aiškios organinės priežasties. Tai reiškia, kad pacientai gali skųstis įvairiais fiziniais negalavimais, tačiau medicininiai tyrimai dažnai neatskleidžia jokių rimtų patologijų. Liga yra svarbi, nes ji gali žymiai paveikti paciento gyvenimo kokybę, sukelti ilgalaikį diskomfortą ir psichologinį stresą. Be to, ši liga gali būti sunkiai diagnozuojama, dėl ko pacientai dažnai kreipiasi į įvairius specialistus, ieškodami pagalbos.

Ligos priežastis

Somatoforminės autonominės disfunkcijos priežastys gali būti įvairios. Dažnai ligos atsiradimą lemia psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas, nerimas ar depresija. Taip pat gali turėti įtakos ankstesni psichosocialiniai traumų įvykiai, tokie kaip praradimas ar didelis emocinis sukrėtimas. Be to, genetiniai veiksniai ir šeimos istorija psichikos sutrikimų srityje gali prisidėti prie ligos vystymosi. Mechanizmai, kurie šiuos simptomus sukelia, dar nėra visiškai aiškūs, tačiau manoma, kad jie gali būti susiję su nervų sistemos disfunkcija ir emocinėmis reakcijomis į stresą.

Rizikos faktoriai

  • Psichologinės problemos: nerimas, depresija ar stresinės situacijos gali žymiai padidinti ligos riziką.
  • Šeimos istorija: jei šeimoje buvo psichikos sutrikimų, tai gali didinti ligos tikimybę.
  • Amžius: jauni suaugusieji ir paaugliai dažniau patiria šios ligos simptomus.
  • Gyvenimo būdas: nesveikas gyvenimo būdas, pavyzdžiui, nesubalansuota mityba ir fizinio aktyvumo stoka, gali prisidėti prie simptomų pasireiškimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali būti labai įvairūs: nuo širdies plakimo sutrikimų, dusulio, galvos skausmų iki virškinimo problemų, tokių kaip pilvo skausmas ar viduriavimas.
  • Pacientai gali skųstis nuovargiu, miego sutrikimais, raumenų įtampa ir netgi depresijos simptomais.
  • Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių ir gali pasireikšti epizodiškai arba nuolat.

Diagnostika

Somatoforminės autonominės disfunkcijos diagnostika dažnai yra sudėtinga ir reikalauja išsamaus paciento vertinimo. Gydytojai paprastai atlieka išsamią anamnezę, kad nustatytų simptomų pobūdį ir trukmę. Tyrimai, tokie kaip kraujo analizės, elektrokardiograma (EKG) ir kiti diagnostiniai testai, gali būti atliekami, kad būtų pašalintos organinės ligos. Psichologiniai vertinimai taip pat gali būti naudingi nustatant galimas psichosocialines problemas, kurios gali prisidėti prie simptomų atsiradimo.

Gydymas

Somatoforminės autonominės disfunkcijos gydymas gali būti įvairus ir apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Psichoterapija, ypač kognityvinė elgesio terapija, gali padėti pacientams geriau suprasti ir valdyti savo simptomus. Vaistai, tokie kaip antidepresantai ar anksiolitikai, gali būti skiriami simptomams mažinti. Taip pat svarbu įtraukti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip reguliari fizinė veikla, sveika mityba ir streso valdymo technikos. Naujoviškos terapijos, tokios kaip biofeedback ir relaksacijos technikos, taip pat gali būti naudingos gydant šią ligą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
autonominė disfunkcija
disfunkcija
distonija
endogeninė infekcija
gydymas
imunoproliferacinė liga
kataraktos chirurgija
kirmėlinė infekcija
koronarinė arterija
lęšio opacifikacija
lęšiuko opacifikacija
poros terapija
psichologinis gydymas
sausasis sindromas
schistosoma mansoni
seilių liaukų disfunkcija
seksualinė aversija
senatvinė smegenų degeneracija
simptomai
sjogreno liga
somatoforminis sutrikimas
terapeutinė intervencija

Komentarai

2024-03-30 | Dangytė
Man nustatė šitą somatoforminę autonominę disfunkciją, Visada buvau veikli.Tas tiesa, per daug užsikraudavau, visų rūpesčius.Motina Teresė, dabar supratau, kad reikia nusipurtyti, mylėti save, suteikti džiaugsmo sau, ne aukotis.
2024-02-07 | ona.pauziene@gmail.com
Suprantamas atvejis.Mieloji su niekuom neaptarinek savo ligos, savo gyvenima stenkis galvoti tik gerai ,vyk blogas mintis Daugiau galvok kad viskas gerai tu vaikstai turi draugu.ir jie visi labai geri.nepanikuok.
2023-12-26 | Km
Dažnai, šitas sutrikimas yra dalis diagnozės, bet ne visa diagnozė. Jei kam įdomu, pasigilinkite POTS (Postural Orthostatic Tachycardia Syndrome), Hypermobility Ehlers Danlos Syndrome (hEDS), bei Mast Cell Activation Syndrome (MCAS). Pamatysite, kad autonominė disfunkcija yra sindromų dalis. Dažnai, tai yra šitų ligų pasekmė.
2022-05-03 | Patarimas
Jei keliat klausimus, ar liga išgydoma, reiškia, jog nenorit suprasti tikrųjų ligos priežasčių, o tik norite, kad dingtų nerimas. Bet nerimas, kaip ir visi fiziniai pojūčiai, tėra tik ženklas, tam tikra jūsų kūno kalba, kuria jis nori pasakyti, kad sustotumėt, skirtumėt laiko sau, pailsėtumėt. Taip pat, kad atkreiptumėt dėmėsį į sao vertybes, į savo gyvenimą, į jo klaidas ir pasirinkimus. Kad išmoktumėt priimti savo emocijas, problemas ir malonumus. Kad sugebėtumėte pilnatvėje išgyventi visus gyvenimo potyrius, o ne vengtumėte gyvenimo dangstydamiesi už netikrų problemų (kad ir kokios tikros jos atrodytų). Užsirašykit į terapiją. Viskas pasikeis. Tik iki tol, viskas bus dar sunkiau. Bet galiausiai bus ramu ir gera.
2021-02-20 | Violeta
Ar ši liga išgydoma, ar tik šiek tiek apgydoma?
2021-01-24 | xxx
Mirtazapin negydo distonijos. Bet puikiai augina svori.
2020-11-07 | Jolanta Dedelienė
Koks vaistas mirtazapin? Vegetatyvine distonija gydo?
2020-07-29 | Daiva
Sveiki, aš jau 20 metų turiu šią liga, naudoju antidepresantus. Būna dienų, kad jaučiuosi pakenčiamai, bet būna dienų, kad nenoriu gyventi(nėra nuotaikos,skausmsi, ir kuo toliau tuo atsiranda visokių, dar nebuvusių simtomų.
2020-02-25 | Gintarė
Kaip man pradet tvarkytis su somatoformine autonomine disfunkcija man ja degnozavo balandzio men anu metu, man 18 metu
2019-03-28 | Loreta
Nuolatos jaučiu įtampą.

Rašyti komentarą