Spindulinė (aktininė) keratozė (Actinic keratosis)

Ligos aprašymas

Anatomija

Spindulinė (aktininė) keratozė yra odos liga, kuri paveikia epidermį – viršutinį odos sluoksnį. Ši liga dažniausiai pasireiškia srityse, kurios dažnai būna veikiamos saulės spindulių, tokiuose kaip veidas, kaklas, rankos ir ausys. Epidermis yra sudarytas iš keratinocitų, kurie gamina keratiną – baltymą, suteikiantį odai stiprumą ir apsaugą. Ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis sukelia keratinocitų pokyčius, kurie lemia spindulinės keratozės atsiradimą. Liga gali sukelti ir pokyčius dermoje, kurioje yra kraujagyslės, nervai ir jungiamasis audinys.

Ligos aprašymas

Spindulinė keratozė yra odos liga, kuri pasireiškia kaip plokščios, šiurkščios, sauso paviršiaus dėmės, dažniausiai šviesiai rudos arba pilkos spalvos. Ši liga yra laikoma prekeratinine būkle, nes ji gali virsti odos vėžiu, jei nėra laiku gydoma. Spindulinė keratozė yra svarbi, nes ji rodo, kad oda buvo pažeista ultravioletinių spindulių ir kad asmuo turi didesnę riziką susirgti odos vėžiu, ypač plokščialąsteline karcinoma. Todėl ši liga reikalauja atidaus stebėjimo ir gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinė spindulinės keratozės priežastis yra ilgalaikis ultravioletinių (UV) spindulių poveikis, kuris gali būti gautas tiek iš saulės, tiek iš dirbtinių šaltinių, tokių kaip soliariumai. UV spinduliai sukelia DNR pažeidimus keratinocituose, o tai gali sukelti nenormalų ląstelių augimą. Be to, genetiniai veiksniai, imuninės sistemos sutrikimai ir tam tikri odos tipai gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Ilgalaikis saulės poveikis: Žmonės, kurie dažnai būna saulėje be apsaugos, yra labiau linkę susirgti šia liga.
  • Šviesios odos tipas: Asmenys su šviesia oda, mėlynomis arba žaliomis akimis ir šviesiais plaukais turi didesnę riziką.
  • Amžius: Vyresni žmonės dažniau serga spinduline keratoze, kadangi sukauptas UV spindulių poveikis laikui bėgant didėja.
  • Imuninės sistemos sutrikimai: Žmonės, kurių imuninė sistema yra silpna (pvz., po organų transplantacijos ar sergant autoimuninėmis ligomis), turi didesnę riziką.

Simptomai

  • Spindulinės keratozės simptomai gali būti įvairūs. Dažniausiai pasireiškia plokščios, šiurkščios dėmės, kurios gali būti raudonos, rudos ar pilkos spalvos. Dėmės gali niežėti, pleiskanoti arba būti skausmingos. Kai kuriais atvejais, jei liga progresuoja, gali pasirodyti opų arba žaizdų.

Diagnostika

Spindulinės keratozės diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniu tyrimu. Dermatologas apžiūri odą ir vertina ligos požymius. Jei reikia, gali būti atliekama biopsija, kurios metu paimamas nedidelis odos mėginys ir tiriamas mikroskopu, kad būtų patvirtinta diagnozė ir pašalintos kitų odos ligų galimybės.

Gydymas

Spindulinės keratozės gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali būti: krioterapija (skystu azotu pašalinamos pažeistos ląstelės), topiniai vaistai (pvz., 5-fluorouracilas, imikvimodas), fotodinaminė terapija ir lazerinė terapija. Taip pat svarbu vengti saulės poveikio ir naudoti apsauginius kremus. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip odos apsauga nuo saulės, sveika mityba ir reguliarus odos tikrinimas. Naujausi tyrimai taip pat nagrinėja imunoterapijos galimybes, kurios gali būti naudingos pažengusiems atvejams.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bėrimas
dermatitas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
karščiavimas
kavasaki
keratozė
kosulys
ligoms
ligos
paburkimas
skausmas
spuogai
sutrikimai
terapija
vargina
vėžys

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos