Stazinis širdies nepakankamumas

Ligos aprašymas

Anatomija

Stazinis širdies nepakankamumas yra būklė, kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo, dėl ko atsiranda kraujo stazė venose ir kapiliaruose. Pagrindiniai paveikti organai yra širdis, plaučiai ir inkstai. Širdies anatomija apima keturias kameras: dvi prieširdžius ir dvi skilvelius. Stazinė širdies nepakankamumo forma dažniausiai pasireiškia kairiojo skilvelio nepakankamumu, dėl kurio kraujas kaupiasi plaučiuose, sukeldamas plaučių edemą. Dėl to pablogėja dujų mainai plaučiuose, o tai lemia deguonies trūkumą organizme. Inkstai taip pat gali būti paveikti, nes sumažėjęs kraujo tekėjimas į juos gali sukelti jų funkcijų sutrikimus.

Ligos aprašymas

Stazinis širdies nepakankamumas yra lėtinė liga, kuri vystosi, kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo, todėl organizmas patiria nepakankamą kraujo aprūpinimą. Liga gali pasireikšti kaip kairiojo skilvelio, dešiniojo skilvelio ar abiejų skilvelių nepakankamumas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies priepuolis, insultas ar net mirtis. Be to, stazinis širdies nepakankamumas gali paveikti paciento gyvenimo kokybę, sukeldamas nuovargį, dusulį ir apribojant kasdienę veiklą.

Ligos priežastis

Pagrindinės stazinio širdies nepakankamumo priežastys yra širdies ligos, tokios kaip koronarinių arterijų liga, hipertenzija, širdies raumens ligos (kardiomiopatijos) ir širdies vožtuvų ligos. Taip pat gali prisidėti ir kiti veiksniai, tokie kaip diabetas, nutukimas, ilgalaikis alkoholio vartojimas ir rūkymas. Mechanizmai, kurie skatina šios ligos vystymąsi, apima širdies raumens pažeidimą, kraujagyslių užsikimšimą ir uždegiminius procesus, kurie gali pakenkti širdies funkcijai.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni žmonės yra labiau linkę susirgti širdies nepakankamumu.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija širdies ligų padidina riziką.
  • Nutukimas – per didelis svoris didina širdies apkrovą.
  • Fizinio aktyvumo stoka – sėdimas gyvenimo būdas prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų.
  • Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos daro žalą širdies ir kraujagyslių sistemai.

Simptomai

  • Pagrindiniai stazinio širdies nepakankamumo simptomai yra dusulys, ypač fizinio krūvio metu ar gulint, nuovargis, patinimas kojose ir kulkšnėse, greitas širdies plakimas, ir kosulys, kuris gali būti su skrepliais. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir paciento sveikatos būklės.

Diagnostika

Stazinio širdies nepakankamumo diagnozė paprastai prasideda nuo išsamaus paciento anamnezės ir fizinio ištyrimo. Gydytojas gali užsakyti papildomus tyrimus, tokius kaip EKG (elektrokardiograma), echokardiograma, krūtinės ląstos rentgenogramas ir kraujo tyrimus, įskaitant BNP (brain natriuretic peptide) lygio nustatymą. Šie tyrimai padeda įvertinti širdies funkciją ir nustatyti, ar yra skysčių kaupimasis organizme.

Gydymas

Stazinio širdies nepakankamumo gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininis gydymas apima vaistus, tokius kaip diuretikai, beta blokatoriai, ACE inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių blokatoriai, kurie padeda sumažinti simptomus ir pagerinti širdies funkciją. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė. Naujausios terapijos galimybės apima širdies implantus, pavyzdžiui, širdies ritmo reguliatorius ir širdies transplantacijas, kurie gali būti taikomi sunkiais atvejais.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
chorioretinopatija
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
daugiažidininė liga
diabetinė dieta
diseminuota liga
dusulys
endokrinologija
gestacinis diabetas
gydymas tuberkuliozės
hiperglikemija
kraujospūdis
letterersiwe liga
metabolinis sindromas
odontologinė onkologija
simptomai tuberkuliozės
širdies ir kraujagyslių ligos
širdis
tuberkuliozės infekcija

Rašyti komentarą