Stemplės venų mazgai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Stemplės venų mazgai, dar vadinami stemplės varikoze, yra liga, susijusi su venų, esančių stemplėje, išsiplėtimu ir padidėjimu. Šios venos priklauso portalinei sistemai, kuri perneša kraują iš virškinimo organų, tokių kaip kepenys, blužnis ir kasa, į širdį. Kai portalinė vena yra užblokuota arba padidėja spaudimas, kraujas negali normaliai cirkuliuoti, todėl venos stemplėje išsiplečia ir formuoja mazgus. Tai gali paveikti virškinimo sistemą, sukelti kraujavimą iš stemplės, dėl ko gali kilti pavojus paciento gyvybei.

Ligos aprašymas

Stemplės venų mazgai yra rimta būklė, dažnai susijusi su kepenų ciroze ar kitomis kepenų ligomis, kurios sukelia portalinę hipertenziją. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip kraujavimas iš stemplės, kas gali būti gyvybei pavojinga. Stemplės venų mazgai dažnai lieka be simptomų ankstyvose stadijose, tačiau jie gali sukelti daugybę problemų, kai pasiekia pažengusią stadiją.

Ligos priežastis

Pagrindinės stemplės venų mazgų priežastys apima portalinę hipertenziją, kuri dažniausiai kyla dėl kepenų cirozės. Kitos galimos priežastys yra trombozė portalinėje venoje, kepenų vėžys, alkoholizmas ir hepatitas. Šie veiksniai gali sukelti kraujo tėkmės sutrikimus, didindami spaudimą venose, kas galiausiai sukelia venų išsiplėtimą ir mazgų formavimąsi.

Rizikos faktoriai

  • Alkoholio vartojimas – ilgalaikis ir didelis alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų pažeidimus ir cirozę, kas didina stemplės venų mazgų riziką.
  • Virusinės infekcijos – hepatito virusai (ypač hepatitas B ir C) gali sukelti kepenų uždegimą ir cirozę.
  • Nutukimas – padidėjęs kūno svoris gali prisidėti prie kepenų ligų vystymosi, o tai didina portalinės hipertenzijos riziką.
  • Genetiniai veiksniai – kai kurie genai gali padidinti riziką susirgti kepenų ligomis.

Simptomai

  • Stemplės venų mazgai gali būti besimptomiai ankstyvose stadijose, tačiau kai jie pradeda didėti, gali pasireikšti simptomai, tokie kaip rijimo sunkumai, skausmas krūtinėje, pykinimas ir vėmimas. Sunkiais atvejais gali pasireikšti kraujavimas, kuris gali būti pastebimas kaip tamsus vėmalas arba kraujas išmatose.

Diagnostika

Stemplės venų mazgai diagnozuojami atliekant endoskopiją, kurios metu gydytojas gali tiesiogiai apžiūrėti stemplę ir įvertinti venų būklę. Taip pat gali būti atliekami ultragarsiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti portalinę sistemą ir nustatyti galimas priežastis.

Gydymas

Stemplės venų mazgų gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas dažnai apima vaistus, kurie padeda sumažinti portalinį spaudimą, pvz., beta blokatorius. Sunkiais atvejais gali prireikti endoskopinių procedūrų, tokių kaip skleroterapija arba varikozinių venų ligavimas. Jei liga pažengusi, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija. Be to, gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip dietos koregavimas ir alkoholio vartojimo ribojimas, gali padėti valdyti ligą ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gyvūnai
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
ligos
mišria
paburkimas
sindromas
stemplė
tabletės
uždegimas
vaistai
varpos
venos
virusai

Komentarai

2024-11-28 | Virginija
Kuom skiriasi prevecija ar gydymas, jei mazgai nekraujavo ir atliktas ligavimas? Dekoju uz atsakyma

Rašyti komentarą