Streptokokinė septicemija
Anatomija
Streptokokinė septicemija yra sunki infekcinė liga, kuri gali paveikti įvairias žmogaus anatomines sistemas. Ši liga dažniausiai susijusi su kraujotakos sistema, kadangi streptokokai, kurie sukelia infekciją, patenka į kraują ir sukelia sisteminę uždegiminę reakciją. Dėl to gali būti pažeisti vidaus organai, tokie kaip kepenys, inkstai, plaučiai ir širdis. Be to, infekcija gali sukelti sepsį, kuris gali dar labiau paveikti organizmo funkcijas ir sukelti daugialypį organų nepakankamumą.
Ligos aprašymas
Streptokokinė septicemija yra rimta būklė, sukeliama beta-hemolizuojančių streptokokų, dažniausiai Streptococcus pyogenes. Ši liga gali pasireikšti greitai, sukeldama sunkius simptomus ir reikalaujanti skubios medicininės pagalbos. Dėl infekcijos organizme išsiskiria toksinai, kurie sukelia uždegimą ir gali paveikti kraujotaką, sukelti audinių nekrozę ir net mirtį. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti didelį mirtingumą, ypač jei nebus greitai diagnozuota ir gydoma.
Ligos priežastis
Pagrindinė streptokokinės septicemijos priežastis yra infekcija, kurią sukelia Streptococcus pyogenes. Šie mikroorganizmai gali patekti į organizmą per odos įbrėžimus, žaizdas, arba gali būti perduodami per kvėpavimo takus. Infekcijos mechanizmas dažnai apima bakterijų dauginimąsi ir toksinų gamybą, kurie sukelia uždegimą. Rizikos veiksniai, tokie kaip silpna imuninė sistema, lėtinės ligos ar traumų buvimas, gali padidinti tikimybę susirgti šia liga.
Rizikos faktoriai
- Silpna imuninė sistema – žmonės, turintys imunodeficitą dėl ligų ar vaistų, yra labiau linkę susirgti.
- Lėtinės ligos – diabetas, vėžys ar kitos lėtinės ligos gali padidinti infekcijos riziką.
- Traumos ir žaizdos – atviri sužalojimai gali tapti infekcijos vartais.
- Amžius – vyresnio amžiaus žmonės ir maži vaikai dažniau suserga sunkesnėmis ligomis.
Simptomai
- Pradiniai simptomai gali apimti karščiavimą, šaltkrėtį, raumenų skausmus ir bendrą silpnumą.
- Vėliau gali pasireikšti stiprus skausmas, odos paraudimas, pūliniai ir organų nepakankamumo požymiai, tokie kaip kvėpavimo sutrikimai ar širdies ritmo pokyčiai.
- Sunkiomis ligos formomis gali išsivystyti šokas, sąmonės netekimas ir daugelio organų nepakankamumas.
Diagnostika
Streptokokinės septicemijos diagnozė apima klinikinių simptomų vertinimą bei laboratorinius tyrimus. Dažniausiai atliekamas kraujo tyrimas, siekiant nustatyti bakterijų buvimą kraujyje. Taip pat gali būti atliekami kultūriniai tyrimai, kad būtų patvirtinta streptokokinė infekcija. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, gali būti naudojami nustatyti paveiktus organus ir audinius.
Gydymas
Streptokokinės septicemijos gydymas apima antibiotikų terapiją, kuri yra būtina norint sunaikinti bakterijas. Dažniausiai naudojami penicilino grupės antibiotikai, tačiau gydytojas gali pasirinkti ir kitus vaistus, atsižvelgdamas į infekcijos sunkumą ir paciento būklę. Be to, gali prireikti palaikomojo gydymo, įskaitant skysčių infuziją ir organų funkcijos stebėjimą. Naujausi tyrimai rodo, kad imunoterapija ir adjuvantinė terapija gali padėti pagerinti gydymo rezultatus, tačiau šios galimybės dar yra tiriamos.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas