Streptokokų sukelta infekcija, vieta nepatikslinta

Ligos aprašymas

Anatomija

Streptokokų sukelta infekcija dažnai paveikia kvėpavimo takus, odą ir virškinimo sistemą. Šie mikroorganizmai gali įsiskverbti į organizmą per gleivines, sukelti uždegimą ir paveikti aplinkinius audinius. Pavyzdžiui, tonzilitas, sukeltas streptokokų, gali paveikti gerklę ir tonziles, sukeldamas skausmą ir patinimą. Tuo tarpu odos infekcijos, tokios kaip impetigo, gali paveikti epidermį ir dermą, sukeliančios opas ir pūlingus bėrimus.

Ligos aprašymas

Streptokokų sukelta infekcija yra grupė ligų, kurias sukelia streptokokai, dažniausiai Streptococcus pyogenes. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant gerklės skausmą, odos infekcijas, pneumoniją ir net sepsį. Streptokokai yra bakterijos, kurios natūraliai gyvena žmogaus organizme, tačiau tam tikromis sąlygomis jos gali sukelti rimtas infekcijas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti komplikacijų, tokių kaip reumatinė karščiavimas ar glomerulonefritas, jei nebus tinkamai gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinė streptokokų sukelto infekcijos priežastis yra bakterijų, priklausančių Streptococcus genčiai, buvimas. Šios bakterijos gali plisti per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis arba per oro lašelius, kai infekuotas asmuo kosėja ar čiaudi. Taip pat, infekcija gali išsivystyti, jei bakterijos patenka į organizmą per pažeistą odą ar gleivinę. Stiprus imuniteto sumažėjimas, pavyzdžiui, dėl kitų ligų ar streso, gali prisidėti prie infekcijos išsivystymo.

Rizikos faktoriai

  • Silpnas imunitetas – asmenys, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, yra labiau linkę į streptokokų infekcijas.
  • Amžius – vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės dažniau serga šia liga.
  • Kontaktas su užsikrėtusiais asmenimis – didelė tikimybė užsikrėsti, kai gyvenama ar dirbama su užsikrėtusiais asmenimis.
  • Prasta higiena – nepakankama asmens higiena gali padidinti riziką užsikrėsti.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti gerklės skausmas, karščiavimas, patinusios tonzilės, odos bėrimai, pūlingos žaizdos, raumenų skausmai ir bendras silpnumas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų (pavyzdžiui, lengvas gerklės skausmas) iki sunkių (pavyzdžiui, sepsio požymiai, tokie kaip didelis karščiavimas ir šaltkrėtis).

Diagnostika

Streptokokų sukelto infekcijos diagnozė paprastai prasideda nuo klinikinio tyrimo, kurio metu gydytojas vertina simptomus ir paciento istoriją. Dažniausiai naudojami greiti antigenų testai, kurie gali aptikti streptokokų bakterijas per kelias minutes, taip pat kultūros tyrimai, kurie leidžia nustatyti bakterijos tipą ir jos jautrumą antibiotikams.

Gydymas

Streptokokų sukelta infekcija paprastai gydoma antibiotikais, tokiais kaip penicilinas ar amoksicilinas, kurie efektyviai naikina bakterijas. Svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir užbaigti visą gydymo kursą, kad būtų išvengta komplikacijų. Be to, simptomų palengvinimui gali būti naudojami analgetikai ir priešuždegiminiai vaistai. Nors naujausi tyrimai siūlo galimybes naudoti bakteriofagus, šios terapijos dar nėra plačiai pripažintos kaip pirmo pasirinkimo gydymas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
bakterijos
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
liaukos
medikamentinis
mėnesinės
pacientas
procedūros
sergamumas
sergantiesiems
skausmas
sutrikimai
tuberkuliozė
uždegimas
vargina
virusai
virusas

Rašyti komentarą