Subarachnoidinė kraujosrūva

Ligos aprašymas
Dietos
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Subarachnoidinė kraujosrūva yra liga, susijusi su centrinės nervų sistemos anatomija, ypač su smegenų dangalais ir smegenų kraujagyslėmis. Smegenys yra apsuptos trijų sluoksnių dangalų: kietojo, voratinklinio ir minkštojo. Subarachnoidinė erdvė, esanti tarp voratinklinio ir minkštojo dangalo, yra užpildyta smegenų skysčiu, kuris saugo smegenis nuo traumų ir padeda palaikyti tinkamą intrakranijinį slėgį. Šioje erdvėje esantys kraujagyslės gali plyšti, sukeldamos kraujosrūvą ir potencialiai pažeisdamos smegenų audinį bei sukeliančios neurologinius sutrikimus.

Ligos aprašymas

Subarachnoidinė kraujosrūva yra būklė, kai kraujas patenka į subarachnoidinę erdvę, dažniausiai dėl kraujagyslių plyšimo. Tai gali sukelti staigų ir sunkią galvos skausmą, dažnai apibūdinamą kaip „sprogstantis”. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip smegenų pažeidimas, insultas ar net mirtis. Laiku nesuteikus medicininės pagalbos, subarachnoidinė kraujosrūva gali turėti ilgalaikių pasekmių pacientų sveikatai.

Ligos priežastis

Pagrindinės subarachnoidinės kraujosrūvos priežastys yra aneurizmos plyšimas, arterioveninės malformacijos, traumos, taip pat kai kurios kraujo krešėjimo sutrikimų ligos. Aneurizma yra kraujagyslės sienelės išsiplėtimas, kuris, esant tam tikroms sąlygoms, gali plyšti. Be to, galvos traumos, pavyzdžiui, smūgiai ar kritimai, taip pat gali sukelti šią būklę. Kitos priežastys apima sistemines ligas, tokias kaip hipertenzija, kurios gali silpninti kraujagyslių struktūrą.

Rizikos faktoriai

  • Hipertenzija – padidėjęs kraujo spaudimas gali sukelti kraujagyslių pažeidimus ir didina aneurizmų plyšimo riziką.
  • Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos, esančios tabake, gali pažeisti kraujagyslių sieneles.
  • Genetika – šeimos istorija, susijusi su smegenų kraujagyslių ligomis, gali didinti riziką.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria šią ligą, nes kraujagyslės su amžiumi silpnėja.
  • Alkoholis – didelis alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį kraujagyslių sveikatai.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra staigus ir labai stiprus galvos skausmas, kuris gali pasireikšti kaip „sprogstantis” skausmas.
  • Vėmimas ir pykinimas, dažnai susiję su galvos skausmu.
  • Šviesos jautrumas (fotofobija) ir galvos svaigimas.
  • Neurologiniai simptomai, tokie kaip silpnumas, kalbos sutrikimai ar sąmonės praradimas, gali pasireikšti priklausomai nuo smegenų pažeidimo laipsnio.

Diagnostika

Subarachnoidinė kraujosrūva diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Pagrindiniai tyrimai apima kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kurie padeda nustatyti kraujo buvimą subarachnoidinėje erdvėje. Taip pat gali būti atliekama stuburo punkcija, kad būtų galima analizuoti smegenų skystį ir patvirtinti kraujo buvimą.

Gydymas

Subarachnoidinė kraujosrūva gydoma tiek medicininiu, tiek chirurginiu būdu. Medicininis gydymas apima skausmo malšinimą, kraujospūdžio kontrolę ir galimas komplikacijas, tokias kaip infekcijos ar neurologiniai sutrikimai. Chirurginiai sprendimai, tokie kaip aneurizmų gydymas (klipavimas ar koaguliacija), gali būti būtini siekiant užkirsti kelią pakartotiniams plyšimams. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazinius metodus, tokius kaip endovaskuliniai gydymo būdai, kurie leidžia gydyti aneurizmas be didelių operacijų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujosrūvos
kvėpavimas
ligos
mišria
paburkimas
sindromas
spontaninė kraujosruva
uždegimas
vaistai
vėžys
virusai

Rašyti komentarą