Svetimkūnis kvėpavimo takuose

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Svetimkūnio kvėpavimo takuose problema tiesiogiai susijusi su žmogaus kvėpavimo sistema, kuri apima nosį, gerklą, trachėją ir bronchus. Šie organai yra atsakingi už oro patekimo į plaučius kontrolę ir jo valymą. Kai svetimkūnis, pavyzdžiui, maisto dalelės, žaislai ar kiti objektai, patenka į šiuos takus, jis gali sukelti obstrukciją, trukdydamas normaliam oro srautui ir sukeldamas uždegimą. Tokie pokyčiai gali paveikti ne tik kvėpavimo funkciją, bet ir bendrą organizmo sveikatą, ypač jei svetimkūnis lieka ilgą laiką.

Ligos aprašymas

Svetimkūnio kvėpavimo takuose liga atsiranda, kai svetimkūnis patenka į kvėpavimo takus, sukeldamas obstrukciją ir potencialiai pavojingas būkles. Ši liga gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant kvėpavimo nepakankamumą, pneumoniją ar net mirtį, jei laiku nesuteikiama medicininė pagalba. Šios problemos ypač aktualios vaikams, kurie dažnai įsidėmėdami daiktus gali juos netyčia praryti arba įkvėpti. Tai yra svarbi sveikatos problema, reikalaujanti greitos diagnostikos ir gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinė svetimkūnio kvėpavimo takuose priežastis yra netyčinis svetimų objektų įkvėpimas. Dažniausiai tai pasitaiko vaikams, kurie žaidžia su smulkiais daiktais arba valgo be tinkamo dėmesio. Taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems rijimo sutrikimų, gali būti didesnė rizika. Kiti mechanizmai, galintys prisidėti prie šios problemos, apima netinkamą maisto ruošimą, pavyzdžiui, per didelių maisto dalelių suvartojimą, arba netinkamą elgesį, kai kalbama arba juokaujama valgant.

Rizikos faktoriai

  • Vaikų amžius – mažesni vaikai dažniau įkvepia svetimkūnius dėl savo smalsumo ir nesugebėjimo vertinti pavojų.
  • Rijimo sutrikimai – asmenys, turintys neurologinių ar fizinių problemų, gali turėti sunkumų tinkamai nuryti maistą.
  • Maisto tipas – sausi, kieti ar smulkūs maisto produktai, tokie kaip riešutai, gali lengviau sukelti obstrukciją.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti stiprus kosulys, dusulys, krūtinės skausmas ir gausus seilėtekis. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti cianozė (odos mėlynavimas) ir kvėpavimo sutrikimai. Kai simptomai yra lengvi, gali būti pastebimas tik diskomfortas gerklėje, tačiau sunkesniais atvejais gali prireikti skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Diagnostika apima fizinį ištyrimą, kuriuo metu gydytojas gali įvertinti paciento kvėpavimo funkciją ir atlikti klausos tyrimus. Dažnai naudojami rentgeno spinduliai ar kompiuterinė tomografija, kad būtų galima nustatyti svetimkūnio buvimą. Be to, gydytojas gali atlikti bronchoskopiją, kad tiesiogiai vizualizuotų kvėpavimo takus ir, jei reikia, pašalintų svetimkūnį.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo svetimkūnio tipo ir obstrukcijos sunkumo. Lengvais atvejais gali pakakti stebėti paciento būklę ir paskirti simptomus mažinančius vaistus. Sunkesniais atvejais gali prireikti skubios medicininės intervencijos, pavyzdžiui, bronchoskopijos, siekiant pašalinti svetimkūnį. Nors dauguma gydymo metodų yra tradiciniai, naujausi tyrimai nagrinėja minimaliai invazines technikas ir vaistus, kurie padėtų sumažinti uždegimą ir pagerinti kvėpavimo funkciją be chirurginės intervencijos.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
diabetinė dieta
diseminuota liga
endokrinologija
gestacinis diabetas
hiperglikemija
infekcija
kvėpavimas
kvėpavimo takų liga
laringitas
letterersiwe liga
metabolinis sindromas
nosocomialinė infekcija
odontologinė onkologija
plaučiai
uždegimas
virusai

Rašyti komentarą