Teniazė
Anatomija
Teniazė yra parazitinė liga, kurią sukelia plokščiasis kirminas, vadinamas Tenia saginata (karvės kaspinuotis) arba Tenia solium (kiaulės kaspinuotis). Šie parazitai gyvena žmogaus virškinimo trakte, dažniausiai plonojoje žarnoje. Paveiktos sistemos yra virškinimo sistema, kurioje parazitas prisitvirtina prie žarnų sienelių ir maitinasi maistinėmis medžiagomis, kurias žmogus suvartoja. Dėl to gali atsirasti įvairių virškinimo sutrikimų, taip pat gali būti pažeista žarnyno mikroflora.
Ligos aprašymas
Teniazė yra infekcinė liga, kuri sukelia parazitiniai kirminai, gyvenantys žmogaus organizme. Ši liga gali sukelti įvairius simptomus, tačiau kai kuriais atvejais ji gali būti besimptomė. Teniazė yra svarbi dėl savo poveikio žmogaus sveikatai, ypač besivystančiose šalyse, kur sanitarinės sąlygos yra prastos. Infekcija gali sukelti maistinių medžiagų trūkumą, svorio kritimą ir kitas komplikacijas, todėl svarbu ją anksti diagnozuoti ir gydyti.
Ligos priežastis
Teniazės priežastis yra infekcija, kurią sukelia Tenia saginata arba Tenia solium. Žmonės užsikrečia šiais parazitais per užkrėstą maistą, ypač per žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, kuriame yra cisticerkoidų. Užsikrėsti galima taip pat per užkrėstus vandens šaltinius. Rizikos veiksniai apima blogas sanitarines sąlygas, menką asmeninę higieną, taip pat mitybos įpročius, susijusius su žaliomis arba nepakankamai apdorotomis mėsos produktais.
Rizikos faktoriai
- Prasta higiena – asmeninė higiena ir maisto tvarkymo higiena gali turėti didelę įtaką ligos plitimui.
- Žali arba nepakankamai apdoroti mėsos produktai – vartojant tokius produktus, rizika užsikrėsti padidėja.
- Sanitarinės sąlygos – prastos sanitarinės sąlygos, ypač besivystančiose šalyse, didina infekcijos riziką.
Simptomai
- Teniazės simptomai gali būti įvairūs: nuo lengvų virškinimo sutrikimų, tokių kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, iki sunkesnių simptomų, tokių kaip svorio kritimas, pilvo skausmai ir bendras silpnumas. Kai kuriais atvejais liga gali būti besimptomė.
Diagnostika
Teniazės diagnozė dažniausiai atliekama atliekant išmatų tyrimus, siekiant nustatyti parazito kiaušinėlius. Taip pat gali būti naudojami kraujo tyrimai, kurie gali parodyti imunologinį atsaką į infekciją. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip endoskopija, siekiant vizualizuoti parazitus virškinimo trakte.
Gydymas
Teniazės gydymas paprastai apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip prazikvantelis, kuris efektyviai naikina kirminus. Be to, svarbu užtikrinti tinkamą mitybą ir hidrataciją. Prevencinės priemonės, tokios kaip geros sanitarinės sąlygos ir tinkamas maisto paruošimas, yra būtinos norint išvengti šios ligos. Naujoviškos terapijos galimybės vis dar tiriamos, tačiau šiuo metu pagrindinis dėmesys skiriamas tradiciniams gydymo metodams.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas