Teniazė (Teniarinchozė)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Teniazė, dar žinoma kaip teniarinhozė, yra parazitinė liga, kurią sukelia juostinės kirmėlės, priklausančios Taenia genčiai. Šios kirmėlės dažniausiai parazituoja žmogaus virškinimo sistemoje, ypač plonojoje žarnoje. Paveikiami organai yra virškinimo traktas, ypač žarnynas, kur kirmėlės gali siekti ilgį iki kelių metrų. Infekcija gali sukelti žarnyno obstrukciją ir kitus virškinimo sutrikimus, todėl liga gali turėti įtakos bendrai organizmo sveikatai ir maistingųjų medžiagų pasisavinimui.

Ligos aprašymas

Teniazė yra liga, kurią sukelia suaugusiųjų juostinės kirmėlės, dažniausiai Taenia saginata (boviniai) arba Taenia solium (kiauliniai). Šios kirmėlės patenka į žmogaus organizmą per užkrėstą maistą, ypač per žalią arba blogai apdorotą mėsą. Liga gali būti besimptomė arba sukelti įvairius virškinimo trakto sutrikimus. Teniazė yra svarbi ne tik dėl jos poveikio žmogaus sveikatai, bet ir dėl galimo plitimo per maisto produktus, todėl ji gali tapti viešosios sveikatos problema.

Ligos priežastis

Pagrindinė teniazės priežastis yra užsikrėtimas juostinėmis kirmėlėmis, kurios patenka į organizmą su užkrėsta mėsa. Taip pat gali būti ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, netinkama higiena, nesilaikymas maisto saugos taisyklių bei vartojimas neužtikrinto maisto. Infekcijos šaltiniai gali būti ir kiti gyvūnai, kurie yra nešiotojai. Rizikos faktoriai, tokie kaip gyvenamoji vieta, maisto vartojimo įpročiai ir higienos lygis, taip pat gali turėti įtakos ligos plitimui.

Rizikos faktoriai

  • Vartojimas neapdorotos arba blogai apdorotos mėsos, ypač jautienos ir kiaulienos, kuri gali būti užkrėsta kirmėlėmis.
  • Prasta asmeninė higiena, ypač nesilaikymas rankų plovimo taisyklių prieš valgant.
  • Gyvenimas ar kelionės į regionus, kur ši liga yra dažna, ypač besivystančiose šalyse.
  • Maisto saugos taisyklių nesilaikymas, pavyzdžiui, valgymas gatvėje parduodamo maisto.

Simptomai

  • Teniazė gali būti besimptomė, tačiau kai kurie pacientai gali patirti simptomus, tokius kaip pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti svorio netekimas ir nuovargis. Sunkesniais atvejais, ypač jei liga sukelia žarnyno obstrukciją, gali pasireikšti stiprus pilvo skausmas ir reikalinga skubi medicininė pagalba.

Diagnostika

Teniazės diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Pagrindinis diagnostinis metodas yra išmatų tyrimas, kurio metu ieškoma kirmėlių kiaušinių. Taip pat gali būti naudojami kraujo tyrimai, kurie gali parodyti parazitinės infekcijos požymius. Rečiau gali prireikti vaizdinių tyrimų, tokių kaip ultragarsas, siekiant įvertinti galimus komplikacijas.

Gydymas

Teniazės gydymas dažniausiai apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip prazikvantelis arba niklosamidas, kurie efektyviai naikina kirmėles. Gydymo metu pacientams rekomenduojama laikytis specialios dietos, kad būtų sumažintas virškinimo trakto dirginimas. Be vaistų, svarbu ir gerinti asmeninę higieną bei maisto saugą, siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo. Naujausi tyrimai taip pat nagrinėja vakcinų kūrimą, kad būtų užkirstas kelias šios ligos plitimui ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
adenovirusas
agranulocitozė
agregacija
akrodermatitas
albinizmas
amaras
angina
arteritas
bakterija
balsas
blauzdikaulis
blužnis
choriokarcinomos
diabetas
diagnozė
diatezę
difilobotriozė
displazija
distrofijos
dusulys
enchondroma
energija
episkleritas
feochromacitoma
flebotomijos
flegmona
fosfatdehidrogenazės
granuliomatozė
grybelinė
gydymas
gyvūnai
hemangioma
hemochromatozė
hemoglobinurija
hemolizės
heparinas
hepatitas
hiperaldosteronizmas
hiperparatirozė
hipoparatiroidizmas
infekcija
infekcijos
infekciniu
insultas
karcinoma
karščiavimas
kaspinuotis
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
mažakraujystė
medikamentinis
membrana
mezotelioma
miastenija
mišria
mukocelė
mycosis
nareliams
navikas
osteochondroma
paburkimas
paralyžiui
paralyžius
paroksizminei
pedikuliocitai
placentos
plaučių vėžys
plaukuotumas
plazma
porfirijos
pūliai
purpurai
riešas
sarkoidozė
sergamumas
sferocitozė
silpnaprotystė
sindromas
sintezė
skausmas
skleritas
šlaunikaulis
teniazė
teniazės
tiroiditas
trichineliozei
tuberkuliozė
utėlės
utėlėtumas
uždegimas
užgavus
užkrėsta
vaistai
vargina
varpos
vėžys
virusai

Rašyti komentarą