Terminiai nudegimai, klasifikuojami pagal kūno pažeisto paviršiaus plotą

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Terminiai nudegimai paveikia odą, kuri yra didžiausias žmogaus organas, ir gali turėti įtakos gilesniems audiniams, įskaitant raumenis, riebalus ir net kaulus, priklausomai nuo nudegimo gylio. Oda atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip apsauga nuo infekcijų, temperatūros reguliavimas ir medžiagų apykaita. Nudegimai gali pažeisti epidermį (viršutinį odos sluoksnį), dermą (vidurinį odos sluoksnį) ir subderminį audinį, sukeldami skausmą, patinimą ir uždegimą. Esant sunkiems nudegimams, gali sutrikti organizmo funkcijos, ypač skysčių pusiausvyra ir imuninė sistema, kas gali sukelti rimtų komplikacijų.

Ligos aprašymas

Terminiai nudegimai yra audinių pažeidimai, atsirandantys dėl tiesioginio kontakto su karštais objektais, ugnimi, garais ar cheminėmis medžiagomis. Nudegimų klasifikacija pagal kūno pažeisto paviršiaus plotą yra svarbi, nes tai padeda nustatyti nudegimo sunkumą ir gydymo strategiją. Ši liga yra reikšminga, nes ji gali sukelti ilgalaikių pasekmių, įskaitant randėjimą, psichologinę traumą ir net mirtį, priklausomai nuo nudegimo laipsnio ir ploto.

Ligos priežastis

Pagrindinės terminiai nudegimai priežastys yra: ugnis, karšti skysčiai (pavyzdžiui, verdantis vanduo), garai, cheminių medžiagų poveikis ir elektrinės traumos. Mechanizmai, sukeliančios nudegimus, apima tiesioginį šilumos šaltinio poveikį audiniams, kuris sukelia audinių denatūraciją ir nekrozę. Rizikos faktoriai, tokie kaip neatsargumas, netinkamas elgesys su ugnimi, darbo aplinka ir nepakankamas apsaugos priemonių naudojimas, taip pat gali prisidėti prie nudegimų atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Neatsargumas: dažnai nudegimai atsiranda dėl atsitiktinio kontakto su karštais objektais ar medžiagomis.
  • Darbo aplinka: žmonės, dirbantys pramonės šakose, kuriose naudojami karšti skysčiai ar ugnis, yra labiau linkę patirti nudegimus.
  • Vaikai ir senyvo amžiaus žmonės: šios amžiaus grupės dažnai yra labiau pažeidžiamos dėl savo fizinių gebėjimų ribotumų.
  • Psichinės sveikatos problemos: žmonės, turintys psichinės sveikatos sutrikimų, gali būti neatsargūs ir neprižiūrėti savęs, kas padidina nudegimų riziką.

Simptomai

  • Lengvi nudegimai (pirmo laipsnio) gali sukelti paraudimą, patinimą ir skausmą tik paviršiniuose odos sluoksniuose.
  • Vidutinio sunkumo nudegimai (antro laipsnio) apima pūslių susidarymą, stiprų skausmą ir gali paveikti gilesnius odos sluoksnius.
  • Sunkiųjų nudegimų (trečio laipsnio) atveju oda gali būti juoda arba balta, o skausmas gali būti mažesnis dėl nervų pažeidimo.

Diagnostika

Terminiai nudegimai diagnozuojami remiantis klinikiniu įvertinimu ir anamneze. Gydytojas vertina nudegimo laipsnį, plotą ir gylį. Naudojami įvairūs tyrimai, įskaitant kraujo tyrimus, kad būtų įvertinta paciento būklė, ir vaizdo tyrimai, jei reikia nustatyti gilesnius pažeidimus. Be to, gydytojai gali naudoti specialius skaičiavimo metodus, tokius kaip „Lund-Browder” schema, siekiant apskaičiuoti nudegimų plotą.

Gydymas

Terminiai nudegimai gydomi priklausomai nuo jų sunkumo. Lengvi nudegimai gali būti gydomi namuose, naudojant šaltus kompresus, drėkinamuosius kremus ir skausmą malšinančius vaistus. Vidutinio sunkumo nudegimams gali prireikti specialių tvarsčių ir antiseptinių medžiagų, kad būtų išvengta infekcijų. Sunkiems nudegimams gali prireikti hospitalizacijos, intraveninių skysčių, chirurginių intervencijų, tokių kaip odos transplantacijos, ir ilgalaikio reabilitacijos proceso. Naujausios terapijos galimybės apima biologinius tvarsčius ir regeneracines medicinas, kurios padeda pagreitinti gijimo procesą ir sumažinti randėjimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
gydymas
gydymas nudegimų
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
paburkimas
sergantiesiems
sindromas
skausmas
traumos
uždegimas
vargina
vėžys

Rašyti komentarą