Terminio ir cheminio nudegimo bei nušalimo padariniai
Anatomija
Terminis ir cheminis nudegimas bei nušalimas turi tiesioginį poveikį žmogaus odai, kuri yra didžiausia organų sistema, padedanti apsaugoti organizmą nuo išorinių veiksnių. Nudegimai pažeidžia odos sluoksnius, įskaitant epidermį, dermą ir, sunkių atvejų, poodinį audinį. Nušalimas paveikia kraujagysles ir nervus, lemia audinių žuvimą dėl nepakankamo kraujo tiekimo. Tokie pažeidimai gali sukelti ne tik fizinį skausmą, bet ir funkcinius sutrikimus, priklausomai nuo pažeistos odos srities ir gylio.
Ligos aprašymas
Terminis ir cheminis nudegimas bei nušalimas yra odos ir poodinio audinio pažeidimai, kurie atsiranda dėl ekstremalių temperatūrų (karštis ar šaltis) arba cheminių medžiagų poveikio. Šie pažeidimai gali būti skirstomi į skirtingus laipsnius, priklausomai nuo audinių pažeidimo gylio ir ploto. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant infekcijas, randų formavimąsi ir netgi mirtį, ypač jei pažeidimai yra dideli arba apima jautrias kūno vietas.
Ligos priežastis
Pagrindinės ligos priežastys yra tiesioginis kontaktas su karštais objektais, skysčiais ar cheminėmis medžiagomis. Terminiai nudegimai dažnai atsiranda dėl ugnies, karšto vandens, garų ar karštų paviršių. Cheminiai nudegimai gali būti sukeliami rūgščių, šarmų ar kitų agresyvių cheminių medžiagų. Nušalimas dažniausiai įvyksta esant žemoms temperatūroms, ypač kai kūnas ilgą laiką yra šaltame ore be tinkamos apsaugos. Šie veiksniai gali sukelti audinių žuvimą ir uždegiminius procesus, kurie dar labiau apsunkina gydymą.
Rizikos faktoriai
- Rizikos veiksniai apima:
- Apsaugos trūkumas dirbant su karštais ar cheminiais elementais, pavyzdžiui, pramonėje ar namuose.
- Ekstremalios oro sąlygos, tokios kaip šaltis ar karštis, ypač atvirame lauke.
- Alkoholio vartojimas, kuris gali sumažinti reakcijos laiką ir padidinti traumų riziką.
- Vaikų ir senjorų amžius, nes jie yra ypač pažeidžiami dėl odos ypatumų ir bendros sveikatos būklės.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima:
- Skirtingo laipsnio skausmą, kuris gali būti nuo lengvo iki labai intensyvaus.
- Odos paraudimą, patinimą ir pūslių susidarymą, ypač esant antriniams ir trečiojo laipsnio nudegimams.
- Odų lupimąsi ir randų formavimąsi, ypač po sunkių nudegimų.
- Nušalimo atveju, odos balinimas, tirpimas, vėliau gali atsirasti pūslės ir audinių nekrozė.
Diagnostika
Ligai diagnozuoti dažniausiai atliekamas klinikinis tyrimas, kurio metu vertinama pažeistos odos būklė ir gylis. Gydytojas gali atlikti vizualinį patikrinimą, kad nustatytų nudegimo ar nušalimo laipsnį. Taip pat gali būti naudojami papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimas, siekiant įvertinti bendrą organizmo būklę ir nustatyti galimas komplikacijas, pavyzdžiui, infekcijas.
Gydymas
Gydymo galimybės priklauso nuo nudegimo ar nušalimo laipsnio. Lengvi nudegimai gali būti gydomi namuose, naudojant drėkinamuosius ir skausmą malšinančius preparatus. Sunkesniems atvejams reikalinga medicininė pagalba, galbūt net chirurginė intervencija, tokia kaip odos persodinimas. Cheminiai nudegimai reikalauja greito paveiktos vietos plovimo ir specialių preparatų naudojimo. Naujausios terapijos galimybės apima regeneracines odos terapijas ir naujoviškus gydymo metodus, tokius kaip biomedžiagų naudojimas, siekiant skatinti audinių gijimą ir atstatymą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas