Terminis ir cheminis čiurnos ir pėdos nudegimas
Anatomija
Terminis ir cheminis čiurnos ir pėdos nudegimas tiesiogiai susijęs su odos, poodinio audinio, raumenų ir nervų sistemomis. Pėda ir čiurna sudaro sudėtingą struktūrą, kuri apima kaulus, sąnarius, raiščius ir raumenis. Odos sluoksniai, įskaitant epidermį, dermą ir poodinį audinį, yra pirmieji, kurie patiria žalą, kai veikia šiluma ar cheminės medžiagos. Šie pažeidimai gali paveikti ne tik odą, bet ir gilesnius audinius, o tai gali turėti įtakos pėdos funkcijoms, įskaitant judėjimą ir apkrovos pasiskirstymą.
Ligos aprašymas
Terminis ir cheminis čiurnos ir pėdos nudegimas yra odos ir gilesnių audinių pažeidimas, kurį sukelia aukšta temperatūra (terminiai nudegimai) arba agresyvios cheminės medžiagos (cheminiai nudegimai). Ši liga gali būti lengva, pavyzdžiui, pirmo laipsnio nudegimas, arba sunki, kai pažeidžiami gilesni audiniai, sukeliantys ilgalaikius funkcinius sutrikimus. Nudegimai gali sukelti skausmą, patinimą, paraudimą ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip infekcijos ar net amputacijos. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelę įtaką paciento gyvenimo kokybei ir reikalauja greitos medicininės pagalbos.
Ligos priežastis
Pagrindinės terminių nudegimų priežastys yra karštų skysčių, garų, liepsnos ar karštų paviršių kontaktas su oda. Cheminiai nudegimai gali atsirasti dėl sąlyčio su rūgštimis, šarmais ar kitomis toksiškomis medžiagomis. Mechanizmai, sukeliantys šiuos nudegimus, apima audinių sunaikinimą dėl temperatūros poveikio arba chemines reakcijas, kurios sukelia odos struktūros pažeidimus. Rizikos faktoriai gali apimti nesaugias darbo sąlygas, neatsargumą namuose, taip pat tam tikras profesijas, kuriose padidėjęs nudegimų pavojus.
Rizikos faktoriai
- Darbo aplinka – darbuotojai, dirbantys su karštais objektais ar cheminėmis medžiagomis, yra didesnėje rizikoje.
- Nesaugus elgesys – neatsargumas namuose, pavyzdžiui, karštų skysčių naudojimas be apsaugos.
- Vaikai ir senyvo amžiaus žmonės – šios grupės gali būti mažiau atsargios ir labiau pažeidžiamos.
Simptomai
- Pirmo laipsnio nudegimai dažnai sukelia paraudimą, patinimą ir skausmą.
- Antrinio laipsnio nudegimai gali sukelti pūsles, stiprų skausmą ir odos pažeidimus.
- Trečio laipsnio nudegimai gali apimti odos, poodinio audinio ir raumenų pažeidimus, sukeldami stiprų skausmą arba jo nebuvimą dėl nervų pažeidimo.
Diagnostika
Terminių ir cheminių nudegimų diagnostika apima klinikinį ištyrimą, kurio metu vertinama nudegimo laipsnis ir plotas. Gydytojas gali atlikti odos biopsiją, kad įvertintų pažeidimo gylį, bei kitus tyrimus, siekiant nustatyti, ar nėra infekcijų ar kitų komplikacijų. Kartais gali prireikti papildomų vaizdavimo tyrimų, tokių kaip ultragarsas, siekiant įvertinti gilesnių audinių pažeidimus.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo nudegimo laipsnio. Lengvi nudegimai gali būti gydomi namuose, naudojant drėkinamuosius kremus ar tepalus, o sunkesniems nudegimams gali prireikti medicininės intervencijos, tokios kaip žaizdų valymas, infekcijų prevencija, skausmo malšinimas ir, jei reikia, chirurginė rekonstrukcija. Naujausios terapijos galimybės apima odos transplantacijas ir naujoviškus gydymo metodus, tokius kaip biomedžiagų naudojimas, siekiant pagreitinti gijimą ir sumažinti randų susidarymą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas