Terminis ir cheminis nudegimas, kūno sritis nepatikslinta

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Terminis ir cheminis nudegimas paveikia odą ir po ja esančius audinius, kurie yra svarbūs žmogaus kūno apsaugai ir termoreguliacijai. Oda yra didžiausias organas, sudarytas iš kelių sluoksnių: epidermio, dermos ir poodžio. Nudegimai gali pažeisti šiuos sluoksnius ir sukelti komplikacijas, tokias kaip infekcijos, skysčių praradimas ir randėjimas. Nuo nudegimo sunkumo priklauso, kiek audinių bus pažeista, o tai gali paveikti ir gilesnius sluoksnius, tokius kaip raumenys ir kaulai, jei nudegimas yra itin rimtas.

Ligos aprašymas

Terminis ir cheminis nudegimas yra odos ir po ja esančių audinių pažeidimas, kurį sukelia ekstremalios temperatūros (karštis ar šaltis) arba cheminės medžiagos. Ši liga gali būti klasifikuojama pagal nudegimo gylį: pirmo laipsnio (paviršiniai), antro laipsnio (paviršiniai ir gilūs) ir trečio laipsnio (gilūs, pažeidžiantys visus odos sluoksnius). Nudegimai yra svarbūs, nes jie gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant infekcijas, skysčių praradimą ir net mirtį, priklausomai nuo nudegimo sunkumo ir ploto.

Ligos priežastis

Pagrindinės terminių nudegimų priežastys yra karšti skysčiai, ugnis, elektriniai šaltiniai ir saulės spinduliai. Cheminiai nudegimai gali atsirasti dėl kontaktų su stipriomis rūgštimis, šarmų ar kitų agresyvių cheminių medžiagų. Mechanizmai, kurie sukelia nudegimus, apima odos audinių denatūraciją ir nekrozę, kurią sukelia ekstremali temperatūra ar cheminės reakcijos. Rizikos faktoriai gali apimti darbo aplinką, gyvenimo būdą ir asmenines savybes, tokias kaip odos jautrumas.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vaikai ir senyvo amžiaus žmonės yra labiau pažeidžiami nudegimų.
  • Darbo aplinka: darbuotojai, dirbantys su karštomis medžiagomis ar chemikalais, turi didesnę riziką.
  • Netinkamas saugumas: neatsargumas ir saugos priemonių nesilaikymas gali padidinti nudegimų tikimybę.
  • Odos būklė: žmonės su jautria oda arba egzema gali būti labiau linkę į nudegimus.

Simptomai

  • Pirmo laipsnio nudegimai gali sukelti paraudimą, skausmą ir patinimą, tačiau paprastai gyja be randų.
  • Antro laipsnio nudegimai sukelia pūsles, stiprų skausmą ir patinimą, ir gali palikti randus.
  • Trečio laipsnio nudegimai gali būti be skausmo (nervų pažeidimo atveju), tačiau jie sukelia rimtą audinių pažeidimą ir reikalauja medicininės pagalbos.

Diagnostika

Terminių ir cheminių nudegimų diagnozė paprastai remiasi fiziniu egzaminu, kurio metu vertinamas nudegimo gylis ir plotas. Gydytojas gali naudoti specialius įrankius, kad įvertintų audinių pažeidimo laipsnį. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ar radiologiniai tyrimai, gali būti atliekami, jei įtariama, kad nudegimas paveikė gilesnius audinius ar sukėlė komplikacijų.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo nudegimo sunkumo. Pirmo laipsnio nudegimai dažnai gydomi namuose, naudojant drėkinamuosius kremus ir skausmą malšinančius vaistus. Antro laipsnio nudegimams gali prireikti medicininės intervencijos, pavyzdžiui, pūslių atidarymo ir specialių tvarsčių. Trečio laipsnio nudegimams dažnai reikalinga chirurginė intervencija, tokia kaip odos transplantacija. Naujausios terapijos galimybės apima biotechnologinius produktus, kurie skatina audinių regeneraciją ir sumažina randėjimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
traumos
uždegimas

Rašyti komentarą