Tinklainės venos nepraeinamumas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Tinklainės venos nepraeinamumas yra liga, susijusi su tinklainės kraujagyslių sistema. Tinklainė yra plona membrana, esanti akies gale, kuri atsakinga už šviesos signalų konvertavimą į nervinius impulsus. Tinklainėje yra daugybė kraujagyslių, įskaitant venas, kurios atlieka svarbią funkciją – išnešti deguonį ir maistines medžiagas iš akies. Šios venos gali užsikimšti, o tai sukelia įvairias problemas, įskaitant tinklainės edemą ir regėjimo praradimą.

Ligos aprašymas

Tinklainės venos nepraeinamumas (TVN) yra būklė, kai tinklainės venos užsikemša, dėl ko sutrinka kraujo tekėjimas ir atsiranda kraujo sąstovis. Tai gali sukelti tinklainės patinimą ir pabloginti regėjimą. Liga dažnai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali paveikti ir jaunesnius asmenis. TVN yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip tinklainės atsiskyrimas ir net visiškas aklumas.

Ligos priežastis

Pagrindinės tinklainės venos nepraeinamumo priežastys apima kraujagyslių ligas, tokius kaip hipertenzija, cukrinis diabetas ir aterosklerozė. Šios būklės gali sukelti kraujagyslių pažeidimus ir užsikimšimus. Be to, gali būti genetiniai veiksniai, kurie didina riziką susirgti. Kai kurie pacientai gali patirti TVN po akies traumos arba operacijų, taip pat po infekcijų, kurios paveikia tinklainę.

Rizikos faktoriai

  • Vyresnis amžius – senstant, kraujagyslės silpnėja, o tai didina užsikimšimo tikimybę.
  • Hipertenzija – aukštas kraujo spaudimas gali pažeisti kraujagyslių sieneles ir sukelti užsikimšimus.
  • Cukrinis diabetas – šis sutrikimas gali sukelti diabetinę retinopatiją, kuri didina tinklainės venų nepraeinamumo riziką.
  • Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos, esančios tabake, gali pažeisti kraujagysles.
  • Širdies ligos – širdies sutrikimai gali paveikti kraujotaką ir padidinti venų užsikimšimo riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra regėjimo sutrikimai, tokie kaip neryškus regėjimas, juodų taškų ar plaukų matymas akyje (tinklainės edema). Kai kuriais atvejais gali pasireikšti staigus regėjimo praradimas.
  • Pacientai gali jausti spaudimą akyje arba aplink ją, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti skausmas.

Diagnostika

Tinklainės venos nepraeinamumas diagnozuojamas atlikus akių tyrimus, įskaitant tinklainės vaizdavimo tyrimus, tokius kaip fluorescencinė angiografija, kurio metu naudojamas specialus dažas, leidžiantis pamatyti kraujagyslių būklę. Taip pat gali būti atliekamas optinis koherencijos tomografija (OCT), kuris padeda įvertinti tinklainės storį ir edemos buvimą.

Gydymas

Tinklainės venos nepraeinamumo gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir priežasties. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, kurie mažina patinimą ir uždegimą, pvz., kortikosteroidus. Taip pat gali būti naudojamos lazerinės terapijos, kurios padeda sumažinti kraujavimą ir edemą tinklainėje. Naujoviškos terapijos, tokios kaip intravitrealinės injekcijos, taip pat yra taikomos, kad sumažintų tinklainės patinimą. Nemedicininiai sprendimai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip mitybos gerinimas ir fizinė veikla, siekiant kontroliuoti rizikos veiksnius, tokius kaip hipertenzija ir cukrinis diabetas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
paburkimas
sergamumas
sindromas
skystis
terapija
tinklainė
uždegimas
vaskulitas
venos

Rašyti komentarą