Toksoplazminis chorioretinitas
Anatomija
Toksoplazminis chorioretinitas yra liga, kuri paveikia akies tinklainę ir choroidą, kurie yra svarbūs vizualinės sistemos komponentai. Tinklainė yra plona membrana, esanti akies viduje, atsakinga už šviesos suvokimą ir vaizdo formavimą. Choroidas yra kraujagyslių sluoksnis, esantis tarp tinklainės ir skleros, kuris tiekia deguonį ir maistines medžiagas tinklainei. Liga gali sukelti uždegimą šiuose audiniuose, kas gali lemti regėjimo sutrikimus, o sunkiais atvejais net aklumą.
Ligos aprašymas
Toksoplazminis chorioretinitas yra infekcinė liga, kurią sukelia parazitas Toxoplasma gondii. Šis parazitas dažniausiai perduodamas per užkrėstą maistą, vandenį ar kontaktą su užkrėstais gyvūnais, ypač katėmis. Liga gali pasireikšti tiek imunokompetentiems, tiek imunodeficitiniams asmenims, tačiau ypač pavojinga nėščioms moterims, nes gali sukelti sunkių komplikacijų vaisiui. Toksoplazminis chorioretinitas yra svarbus, nes jis gali sukelti ilgalaikius regėjimo sutrikimus ir paveikti gyvenimo kokybę.
Ligos priežastis
Pagrindinė toksoplazminio chorioretinitą sukelianti priežastis yra Toxoplasma gondii parazitas. Šis parazitas gali patekti į žmogaus organizmą per užkrėstą maistą (pvz., nepakankamai termiškai apdorotą mėsą), vandenį ar kontaktą su katėmis, kurios yra pagrindiniai parazito šeimininkai. Be to, žmonės, turintys silpną imuninę sistemą, pavyzdžiui, sergantys ŽIV ar vartojantys imunosupresantus, yra labiau linkę į šią ligą. Nėštumas taip pat yra svarbus rizikos veiksnys, nes parazitas gali pernešti į vaisių ir sukelti sunkius apsigimimus.
Rizikos faktoriai
- Nėštumas – nėščios moterys turi didesnę riziką užsikrėsti ir perduoti parazitą vaisiui.
- Imunodeficitas – asmenys, sergantys ŽIV/AIDS arba vartojantys imunosupresantus, yra labiau pažeidžiami.
- Kontaktas su katėmis – katės yra pagrindiniai Toxoplasma gondii šeimininkai, todėl kontaktas su jomis ar jų išmatomis padidina užsikrėtimo riziką.
- Maisto higiena – nepakankamai termiškai apdorotas maistas, ypač mėsa, gali būti užkrėstas parazitu.
Simptomai
- Pagrindiniai simptmai gali apimti regėjimo sutrikimus, tokius kaip neryškus matymas ar aklumas, akių skausmą, paraudimą ir fotofobiją. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti sisteminiai simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, galvos skausmas ir bendras silpnumas. Sunkiais atvejais liga gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip tinklainės atsiskyrimas.
Diagnostika
Diagnozė nustatoma atliekant klinikinį tyrimą ir anamnezę, taip pat naudojant įvairius laboratorinius tyrimus. Dažniausiai atliekami kraujo tyrimai, kurie nustato antikūnus prieš Toxoplasma gondii. Be to, oftalmologiniai tyrimai, tokie kaip tinklainės ir choroido tyrimai, gali padėti įvertinti pažeidimus ir uždegimą. Kartais gali prireikti papildomų vaizdavimo tyrimų, tokių kaip ultragarso ar kompiuterinė tomografija, siekiant nustatyti ligos sunkumą.
Gydymas
Toksoplazminio chorioretinitas gydomas vaistais, kurie slopina parazito veiklą, dažniausiai naudojami pirimetaminas ir sulfadiazinas. Gydymo trukmė gali skirtis priklausomai nuo ligos sunkumo ir paciento imuninės sistemos būklės. Be to, simptominiam gydymui gali būti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, siekiant palengvinti skausmą ir uždegimą. Naujų terapijos galimybių, tokių kaip biologiniai vaistai ir imunoterapija, tyrimai vis dar vyksta, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir sumažinti galimas komplikacijas.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas