Trauminė dilbio amputacija
Anatomija
Trauminė dilbio amputacija yra rimtas sužalojimas, kuris tiesiogiai veikia dilbio anatomiją. Dilbis yra viršutinės galūnės dalis, esanti tarp alkūnės ir riešo, ir jis apima dvi pagrindines kaulų struktūras: spindulį ir alkūninį kaulą. Šie kaulai yra apgaubti raumenų, sausgyslių, nervų ir kraujagyslių tinklu. Trauminė amputacija gali paveikti šias struktūras, sukeldama ne tik fizinį praradimą, bet ir funkcinių sutrikimų, dėl kurių žmogus gali prarasti gebėjimą atlikti kasdienes veiklas.
Ligos aprašymas
Trauminė dilbio amputacija yra būklė, kai dėl traumos prarandama dalis ar visa dilbio dalis. Tokie sužalojimai dažnai įvyksta dėl sunkių avarijų, pramoninių incidentų arba gaisrų. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, reikalauja ilgalaikio gydymo ir reabilitacijos, o kartais ir protezavimo. Amputacija gali sukelti ne tik fizinių sunkumų, bet ir psichologinių problemų, tokių kaip depresija ir nerimas.
Ligos priežastis
Pagrindinės trauminės dilbio amputacijos priežastys yra šios:
- Sunkių traumų, pavyzdžiui, avarijų ar nelaimingų atsitikimų, metu.
- Pramoninių sužalojimų, kurie dažnai pasitaiko statybose ar gamybos sektoriuje.
- Gaisrų, kuriose gali būti nudegimų ir audinių pažeidimų, sukeliantys amputaciją.
Šios priežastys gali būti susijusios su rizikos faktoriais, tokiais kaip neatsargumas darbe, asmeninės apsaugos priemonių trūkumas ir nesaugūs darbo metodai.
Rizikos faktoriai
- Profesiniai rizikos veiksniai: darbuotojai, dirbantys pavojingose pramonės šakose, yra labiau linkę patirti sunkius sužalojimus.
- Asmeninė istorija: žmonės, turintys ankstesnių traumų ar ligų, gali būti labiau pažeidžiami.
- Amžius: jaunimas ir vyresnio amžiaus žmonės gali turėti skirtingą riziką dėl fizinio pasirengimo ir atsargumo lygio.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai po trauminės dilbio amputacijos apima stiprų skausmą, kraujavimą, šoko simptomus, tokius kaip silpnumas ir galvos svaigimas. Taip pat gali pasireikšti psichologinės reakcijos, pavyzdžiui, nerimas ar depresija, dėl fizinio praradimo.
Diagnostika
Trauminės dilbio amputacijos diagnozė paprastai nustatoma remiantis klinikiniu įvertinimu ir paciento istorija. Gydytojas atlieka fizinį tyrimą, kad įvertintų sužalojimo sunkumą. Taip pat gali būti naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos ar kompiuterinė tomografija, siekiant nustatyti kaulų ir audinių pažeidimus.
Gydymas
Trauminės dilbio amputacijos gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pradiniame etape būtina skubi medicinos pagalba, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir užkirstas kelias šokui. Vėliau, jei amputacija yra neišvengiama, atliekama chirurginė procedūra. Reabilitacija yra esminė dalis, apimanti fizioterapiją ir psichologinę paramą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti pažangius protezus, kurie suteikia pacientams galimybę atgauti funkciją, taip pat virtualios realybės technologijas, padedančias mokytis naudotis protezais.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas