Trauminė šlaunies amputacija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Trauminė šlaunies amputacija tiesiogiai susijusi su žmogaus apatinių galūnių anatomija, ypač su šlaunies kaulu (femuru) ir raumenimis, kurie jį supa. Šlaunies struktūroje yra didžiausias ir stipriausias kaulas, kuris palaiko mūsų kūno svorį ir leidžia judėti. Amputacija paveikia ne tik kaulus, bet ir raumenis, nervus bei kraujagysles. Šie audiniai yra svarbūs judėjimui ir funkcionalumui, todėl jų praradimas gali turėti didelį poveikį bendrai žmogaus fizinei būklei ir gyvenimo kokybei.

Ligos aprašymas

Trauminė šlaunies amputacija yra chirurginė procedūra, kurios metu pašalinama dalis arba visa šlaunies dalis dėl traumos, ligos ar kitų medicininių priežasčių. Tai gali būti būtina, kai yra didelė trauma, pavyzdžiui, avarijos metu, arba kai yra nekrozė, infekcija ar vėžys. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento psichologinei ir fizinei sveikatai, taip pat jo socialiniam gyvenimui ir gebėjimui dirbti.

Ligos priežastis

Pagrindinės trauminės šlaunies amputacijos priežastys yra įvairios. Dažniausiai tai yra sunki trauma, pavyzdžiui, avarijos, kritimai, šaudymo sužalojimai ar kitos nelaimės. Be to, ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, kraujagyslių ligos ar onkologinės ligos, gali sukelti audinių pažeidimus ir galų gale amputaciją. Infekcijos, pavyzdžiui, osteomielitas, taip pat gali būti priežastis, dėl kurios reikia amputuoti šlaunį.

Rizikos faktoriai

  • Cukrinis diabetas – šis sutrikimas gali sukelti periferinių nervų pažeidimus ir kraujotakos problemas, didinančias amputacijos riziką.
  • Širdies ir kraujagyslių ligos – šios ligos gali paveikti kraujotaką ir sukelti audinių nekrozę.
  • Traumos – asmenys, dirbantys pavojingose profesijose arba užsiimantys ekstremaliomis sporto šakomis, turi didesnę riziką patirti traumas, galinčias sukelti amputaciją.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su ligomis ir traumos pasekmėmis, kurios gali lemti amputaciją.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai, susiję su trauminės šlaunies amputacijos poreikiu, gali apimti stiprų skausmą, patinimą ir kraujavimą. Priklausomai nuo traumos sunkumo, simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Esant sunkiems sužalojimams, gali pasireikšti šokas, sąmonės netekimas ir didelis kraujo netekimas.

Diagnostika

Trauminės šlaunies amputacijos diagnozė dažnai remiasi klinikiniais tyrimais ir vaizdiniais metodais. Gydytojas atlieka fizinį tyrimą, kad įvertintų sužalojimo sunkumą. Papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami norint geriau įvertinti kaulų ir audinių būklę, taip pat nustatyti, ar amputacija yra būtina.

Gydymas

Trauminės šlaunies amputacijos gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Chirurginė procedūra, skirta amputacijai atlikti, yra būtina, tačiau po operacijos svarbu reabilitacija ir protezavimas. Reabilitacijos procesas apima fizinę terapiją, kuri padeda pacientui atgauti jėgas ir prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip pažangūs protezai ir biomechaniniai prietaisai, gali žymiai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir funkcionalumą. Psichologinė pagalba taip pat yra svarbi, kad pacientai galėtų prisitaikyti prie savo naujos būklės ir atgauti pasitikėjimą savimi.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
apopleksija
arteritas
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
dieta
dilgėlinė
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujas
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kraujui
ląstelės
ligoms
ligos
lūžis
makroglobulinemija
medikamentai
menopauzės
miegas
mioma
miomos
navikai
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nėštumas
nuovargis
operacija
osteoporozė
ovuliacija
paaugliams
paburkimas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
pneumokoniozė
pratimai
priepuolis
priklausomybė
priteka
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sąnarys
sergamumas
simptomai
sindromas
skilvelis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
trauma
traumos
tyrimas
uratai
vaistai
varpos
vėžys
virusai
vožtuvas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą