Triburio vožtuvo nesandarumas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Triburio vožtuvo nesandarumas yra liga, susijusi su širdies anatomija, ypač su kairiojo skilvelio vožtuvais. Širdis turi keturis vožtuvus, kurie reguliuoja kraujo tekėjimą. Triburio vožtuvas, dar vadinamas mitraliniu vožtuvu, yra tarp kairiojo atriumo ir kairiojo skilvelio. Jis atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant, kad kraujas teka tik viena kryptimi – iš atriumo į skilvelį. Nesandarumas šio vožtuvo gali lemti kraujo grįžimą atgal į atriumą, o tai sukelia širdies apkrovą ir gali paveikti visą kraujotaką bei sukelti kitų organų disfunkciją.

Ligos aprašymas

Triburio vožtuvo nesandarumas yra būklė, kai vožtuvas nevisiškai užsidaro, leidžiantis kraujui grįžti atgal į atriumą. Tai gali sukelti širdies nepakankamumą, širdies ritmo sutrikimus ir kitus komplikacijas. Ši liga gali būti tiek įgimta, tiek įgyta, ir tai yra svarbu, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei. Ligos sunkumas gali svyruoti nuo lengvo iki sunkaus, priklausomai nuo nesandarumo laipsnio ir susijusių širdies bei kraujagyslių sutrikimų.

Ligos priežastis

Pagrindinės triburio vožtuvo nesandarumo priežastys gali būti šios: vožtuvo struktūros anomalijos, reumatinė liga, infekcinis endokarditas, degeneraciniai pokyčiai, taip pat širdies raumens ligos. Vožtuvo pažeidimai gali atsirasti dėl amžiaus, genetikos, arba kitų sveikatos problemų, tokių kaip hipertenzija, kuri didina širdies apkrovą ir gali prisidėti prie vožtuvo disfunkcijos.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su vožtuvo problemomis.
  • Širdies ligos istorija – pacientai, turintys širdies ligų, yra labiau linkę į vožtuvų nesandarumą.
  • Reumatinė karščiavimas – šios ligos pasekmės gali paveikti vožtuvus.
  • Infekcinis endokarditas – infekcija gali pažeisti vožtuvus ir sukelti nesandarumą.

Simptomai

  • Pacientai gali patirti dusulį, ypač fizinio krūvio metu.
  • Pavargimas ir silpnumas, net ir esant nedideliam krūviui.
  • Širdies plakimo sutrikimai, tokie kaip aritmija.
  • Edemos atsiradimas, ypač kojose ir pilvo srityje, dėl skysčių kaupimosi.

Diagnostika

Triburio vožtuvo nesandarumo diagnostika apima fizinį tyrimą, kurio metu gydytojas gali išgirsti neįprastą širdies garsą. Papildomi tyrimai, tokie kaip echokardiografija, elektrokardiograma (EKG) ir rentgeno nuotraukos, padeda nustatyti vožtuvo būklę ir kraujo tekėjimo problemas. Echokardiografija yra ypač svarbi, nes ji leidžia vizualizuoti vožtuvą ir įvertinti nesandarumo laipsnį.

Gydymas

Triburio vožtuvo nesandarumo gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvu atveju gali būti taikomas stebėjimas ir gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip dieta ir fizinė veikla. Vidutinio sunkumo atvejais skiriami vaistai, tokie kaip diuretikai ar beta blokatoriai, kurie padeda kontroliuoti simptomus. Sunkiems atvejams gali prireikti chirurginės intervencijos, tokios kaip vožtuvo rekonstrukcija ar keitimas, kad būtų atkurta normali širdies funkcija. Naujoviški gydymo būdai, tokie kaip minimaliai invazinės procedūros, tampa vis populiaresni, suteikdami pacientams galimybę greičiau atsigauti ir grįžti į aktyvų gyvenimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligonis
ligos
mėnesinės
paburkimas
simptomai
sindromas
širdis
skausmas
skystis
sutrikimai
terapija
uždegimas
vaistai
vėžys
virusai
vožtuvas

Rašyti komentarą