Trichiurozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Trichiurozė yra liga, kurią sukelia parazitiniai kirminai, priklausantys Trichuris genčiai. Pagrindinė šios ligos anatomija susijusi su virškinimo sistema, ypač storąja žarna. Parazitas, dažniausiai vadinamas trichuru, prisitvirtina prie storosios žarnos gleivinės, kur gali sukelti uždegimą ir pažeidimus. Šie pažeidimai gali paveikti žarnyno funkcijas, sutrikdyti maistinių medžiagų įsisavinimą ir sukelti įvairias virškinimo problemas.

Ligos aprašymas

Trichiurozė yra helmintozė, sukeliama parazitinio kirmino Trichuris trichiura. Ši liga yra plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, kur higienos sąlygos yra prastos. Trichiurozė yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač vaikams, įskaitant augimo sulėtėjimą, anemiją ir kitas komplikacijas. Liga gali būti besimptomė arba pasireikšti įvairiais simptomais, priklausomai nuo infekcijos sunkumo.

Ligos priežastis

Trichiurozės priežastis yra infekcija su Trichuris trichiura kirmėle. Infekcija paprastai vyksta per užterštą maistą ar vandenį, kuriame yra kirmėlių kiaušiniai. Kiaušiniai gali patekti į organizmą, kai žmonės paliečia užterštas paviršius ir po to neplauna rankų prieš valgydami. Be to, prastos sanitarijos ir higienos sąlygos padidina riziką užsikrėsti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Prasta higiena – dažnai nesilaikant rankų plovimo taisyklių, ypač po tualeto naudojimo.
  • Užterštas maistas ir vanduo – vartojant maistą ar vandenį, kuriame yra parazitų kiaušiniai.
  • Žema sanitarinė infrastruktūra – gyvenant ar dirbant vietovėse, kur trūksta tinkamų sanitarinių sąlygų.

Simptomai

  • Lengvi simptomai gali apimti pilvo skausmą, viduriavimą ir pykinimą.
  • Sunki trichiurozė gali sukelti anemiją, svorio kritimą, augimo sulėtėjimą vaikams, taip pat gali pasireikšti žarnyno uždegimas ir kolitas.

Diagnostika

Trichiurozės diagnostika paprastai apima išmatų tyrimus, kad būtų nustatyti parazito kiaušiniai. Be to, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, siekiant įvertinti simptomus ir galimus sveikatos sutrikimus. Kai kuriais atvejais gali prireikti papildomų tyrimų, pavyzdžiui, kraujo tyrimų, kad būtų nustatyta, ar yra anemija ar kiti sutrikimai.

Gydymas

Trichiurozės gydymas paprastai apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip mebendazolas ar albendazolas, kurie efektyviai naikina kirmėles. Be to, svarbu užtikrinti gerą mitybą ir, jei reikia, gydyti anemiją. Prevencinės priemonės, tokios kaip geros higienos praktikos, švaraus vandens ir maisto vartojimas, taip pat yra būtinos siekiant išvengti pakartotinės infekcijos. Naujų terapijų tyrimai ir toliau vyksta, siekiant rasti efektyvesnius būdus kovoti su šia liga.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
bakterijos
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
paburkimas
sindromas
skausmas
sutrikimai
trichineliozei
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą