Trichomonozė
Anatomija
Trichomonozė yra lytiškai plintanti infekcija, kurią sukelia vienaląsčiai parazitiniai organizmai, vadinami Trichomonas vaginalis. Ši liga daugiausia paveikia lytinius organus, įskaitant makštį, gimdos kaklelį ir šlaplę moterims, o vyrams – šlaplę, sėklides ir prostatos liauką. Paveiktos anatomijos sritys gali sukelti uždegiminius procesus, dėl ko gali pasireikšti skausmas ir diskomfortas. Be to, liga gali paveikti šlapimo sistemą, sukeldama uždegimą ir kitus simptomus, susijusius su šlapinimusi.
Ligos aprašymas
Trichomonozė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje. Ši liga sukelia Trichomonas vaginalis, kuris perduodamas per seksualinius kontaktus. Trichomonozė gali būti besimptomė, tačiau kai kuriais atvejais ji gali sukelti nemalonius simptomus. Šios ligos svarba yra didelė, nes ji gali padidinti kitų lytiškai plintančių infekcijų, tokių kaip ŽIV, riziką ir sukelti komplikacijų nėštumo metu, įskaitant priešlaikinį gimdymą.
Ligos priežastis
Trichomonozės priežastis yra Trichomonas vaginalis parazitas. Šis mikroorganizmas gali gyventi žmogaus organizme ir daugintis per seksualinius kontaktus. Ligos plitimui įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip sumažėjęs imunitetas, nesaugūs lytiniai santykiai, bei partnerių skaičius. Be to, moterys, turinčios makšties disbiozę, yra labiau linkusios į šią infekciją, kadangi mikroorganizmų pusiausvyra gali būti sutrikdyta.
Rizikos faktoriai
- Dažni nesaugūs lytiniai santykiai – tai viena iš pagrindinių rizikos priežasčių, kadangi infekcija plinta per kontaktą su užkrėstomis gleivinėmis.
- Daugybė seksualinių partnerių – didesnis partnerių skaičius didina riziką užsikrėsti trichomonozė.
- Žemas imunitetas – asmenys su silpnesne imunine sistema gali būti labiau linkę į šias infekcijas.
- Makšties disbiozė – sutrikusi mikrofloros pusiausvyra gali padėti plisti infekcijai.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima niežėjimą ir deginimą makštyje, gausias geltonai žalias ar pilkai baltas išskyras, skausmą šlapinantis ir lytinių santykių metu. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi arba visai nebūti, tačiau infekcija vis tiek gali būti perduota kitiems.
Diagnostika
Trichomonozės diagnozė paprastai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojas gali atlikti makšties ar šlaplės išskyrų analizę, siekdamas nustatyti Trichomonas vaginalis buvimą. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai arba PCR (polimerazės grandinės reakcijos) metodai, kurie leidžia aptikti infekciją ankstyvose stadijose.
Gydymas
Trichomonozės gydymas paprastai apima antibiotikų vartojimą, dažniausiai metronidazolą arba tinidazolą. Gydymą turi gauti tiek užsikrėtęs asmuo, tiek jo seksualinis partneris, kad būtų išvengta pakartotinės infekcijos. Be to, svarbu laikytis saugių lytinių santykių praktikos ir reguliariai tikrintis dėl lytiškai plintančių infekcijų. Nors gydymas yra efektyvus, svarbu ir toliau stebėti sveikatą bei laikytis prevencinių priemonių, kad būtų išvengta pakartotinio užsikrėtimo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas