Tulžies pūslės akmuo, su ūminiu cholecistitu

Ligos aprašymas

Anatomija

Tulžies pūslė yra mažas kriaušės formos organas, esantis po kepenimis, ir atlieka svarbų vaidmenį virškinimo procese, saugodama ir koncentruodama tulžį, kurią gamina kepenys. Tulžis padeda skaidyti riebalus ir yra būtina maisto medžiagų įsisavinimui. Tulžies pūslės akmenys susidaro, kai tulžyje yra per daug cholesterolio arba bilirubino, o ūminis cholecistitas atsiranda, kai tulžies pūslė uždegama, dažniausiai dėl akmenų, kurie blokuoja tulžies srautą. Tai sukelia skausmą ir gali paveikti aplinkinius organus, tokius kaip kasa ir kepenys.

Ligos aprašymas

Tulžies pūslės akmuo su ūminiu cholecistitu yra rimta liga, kuri gali sukelti didelį diskomfortą ir komplikacijas. Ši liga dažniausiai pasireiškia, kai akmenys blokuoja tulžies latakus, sukeldami uždegimą ir infekciją tulžies pūslėje. Ūminis cholecistitas gali sukelti stiprų skausmą, karščiavimą ir netgi gyvybei pavojingas komplikacijas, jei nebus laiku gydoma. Dėl šios priežasties labai svarbu atpažinti simptomus ir kreiptis į gydytoją.

Ligos priežastis

Pagrindinės tulžies pūslės akmenų susidarymo priežastys yra tulžies sudėties pokyčiai, ypač padidėjęs cholesterolio kiekis arba bilirubinas. Be to, tulžies pūslės funkcijos sutrikimai, pavyzdžiui, nepakankamas tulžies išsiskyrimas, gali prisidėti prie akmenų susidarymo. Ūminio cholecistito atsiradimo priežastys dažnai yra akmenų buvimas, tačiau taip pat gali būti infekcijos ar traumos. Šios ligos mechanizmai gali būti sudėtingi ir įtraukti įvairius biologinius procesus, tokius kaip uždegimas ir infekcija.

Rizikos faktoriai

  • Nutukimas – padidina cholesterolio kiekį tulžyje, todėl akmenų susidarymo rizika yra didesnė.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su šia liga.
  • Moteriška lytis – moterims akmenų susidarymo rizika yra didesnė dėl hormoninių pokyčių.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali turėti įtakos ligos vystymuisi.
  • Netinkama mityba – didelis riebalų ir mažai skaidulų turintis maistas gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra stiprus skausmas dešinėje pilvo pusėje, kuris gali plisti į nugarą ar dešinį petį.
  • Karščiavimas ir šaltkrėtis gali rodyti uždegimą ar infekciją.
  • Pykinimas ir vėmimas, ypač po valgio, gali pasireikšti kartu su kitais simptomais.
  • Geltonos odos ar akių spalvos pokyčiai gali rodyti tulžies latakų užsikimšimą.

Diagnostika

Diagnostika paprastai apima fizinį tyrimą, kuriuo metu gydytojas gali patikrinti skausmą pilvo srityje. Be to, naudojami vaizdavimo tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Šie tyrimai leidžia vizualizuoti tulžies pūslę ir nustatyti akmenų buvimą ar uždegimą. Laboratoriniai tyrimai, įskaitant kraujo tyrimus, gali padėti nustatyti infekcijas ar uždegimo žymenis.

Gydymas

Gydymas gali būti tiek medicininis, tiek chirurginis. Medicininis gydymas gali apimti skausmą malšinančius vaistus, antibiotikus ir vaistus, kurie padeda ištirpinti akmenis. Chirurginis gydymas, dažniausiai atliekamas laparoskopiniu būdu, gali būti reikalingas, jei akmenys sukelia ūminį cholecistitą. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP), taip pat gali būti naudojami akmenims šalinti be operacijos. Svarbu konsultuotis su gydytoju, kad būtų pasirinktas tinkamiausias gydymo planas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
cholecistitas
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
mėnesinės
mišria
paburkimas
pūslės
sindromas
skausmas
tulžis
uždegimas
vaistai
virusai

Rašyti komentarą