Tulžies pūslės piktybiniai navikai
Anatomija
Tulžies pūslė yra mažas organas, esantis po kepenimis, kuris kaupia tulžį, gaminamą kepenų. Tulžies pūslė yra svarbi virškinimo sistemos dalis, nes tulžis padeda skaidyti riebalus ir įsisavinti maistingąsias medžiagas. Piktybiniai navikai, atsirandantys šioje srityje, gali paveikti ne tik pačią tulžies pūslę, bet ir aplinkinius organus, tokius kaip kepenys, kasos ir virškinimo traktas, sukeldami įvairius funkcinius sutrikimus ir komplikacijas.
Ligos aprašymas
Tulžies pūslės piktybiniai navikai yra reta, tačiau rimta liga, kurią dažniausiai sudaro adenokarcinomos. Ši liga pasižymi nekontroliuojamu piktybinių ląstelių augimu, kuris gali plisti į aplinkinius audinius ir organus. Tulžies pūslės navikai dažnai diagnozuojami vėlai, nes ankstyvieji simptomai gali būti nespecifiniai. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, nes ji gali būti mirtina, jei nebus laiku nustatyta ir gydoma.
Ligos priežastis
Piktybinių navikų atsiradimas tulžies pūslėje gali būti susijęs su įvairiais veiksniais. Viena iš galimų priežasčių yra lėtinis tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas), kuris gali sukelti epitelio pokyčius. Taip pat manoma, kad tulžies akmenys gali prisidėti prie navikų formavimosi. Genetiniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai ir tam tikri mitybos įpročiai taip pat gali turėti įtakos ligos vystymuisi.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę susirgti tulžies pūslės piktybiniais navikais.
- Moters lytis: moterys yra labiau pažeidžiamos, ypač po menopauzės.
- Tulžies akmenys: asmenys, turintys tulžies akmenų, turi didesnę riziką susirgti šia liga.
- Lėtinis cholecistitas: ilgalaikis uždegimas gali sukelti ląstelių pokyčius, kurie veda prie vėžio.
Simptomai
- Pradžioje liga gali būti besimptomė, tačiau vėliau gali pasireikšti tokie simptomai kaip skausmas dešinėje pilvo pusėje, pykinimas, vėmimas, netekimas apetito, svorio kritimas ir gelta. Kai kurie pacientai gali patirti ir pilvo pūtimą bei virškinimo sutrikimus.
Diagnostika
Diagnostika apima kelis etapus. Pirmiausia atliekamas fizinis tyrimas ir anamnezė. Tolesni tyrimai gali apimti ultragarsą, kompiuterinę tomografiją (KT), magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ir biopsiją, siekiant patvirtinti piktybinį procesą. Laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, taip pat gali padėti nustatyti kepenų funkciją ir uždegiminius procesus organizme.
Gydymas
Tulžies pūslės piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir paciento būklės. Chirurgija, siekiant pašalinti tulžies pūslę ir aplinkinius audinius, yra pagrindinė gydymo forma. Be to, gali būti taikoma chemoterapija ir radioterapija, ypač jei navikas yra išplitęs. Naujausi tyrimai rodo, kad imunoterapija ir tikslinė terapija taip pat gali būti perspektyvios gydymo galimybės, nors jų taikymas dar yra tiriamas klinikiniuose tyrimuose.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas