Tyčinis apsinuodijimas ir apnuodijimas narkotikais ir psichodisleptikais [haliucinogenais] bei jų poveikis, neklasifikuojamas kitur
Anatomija
Tyčinis apsinuodijimas narkotikais ir psichodisleptikais yra liga, kuri tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą (CNS) ir įvairias organų sistemas. Narkotikai, ypač haliucinogenai, gali paveikti smegenų struktūras, tokias kaip smegenų žievė, kuri atsakinga už pažinimą, emocijas ir elgesį. Taip pat gali būti paveikti neurotransmiteriai, pavyzdžiui, serotoninas ir dopaminas, kurie vaidina svarbų vaidmenį nuotaikos reguliavime. Poveikis gali apimti ir širdies bei kraujagyslių sistemą, sukeliančią širdies ritmo sutrikimus, bei kvėpavimo sistemą, kuri gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą.
Ligos aprašymas
Tyčinis apsinuodijimas narkotikais ir psichodisleptikais apima sąmoningą ir tyčinį narkotikų vartojimą, siekiant sukelti psichoaktyvų poveikį. Ši liga yra svarbi dėl jos didelio poveikio tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Narkotikų vartojimas gali sukelti priklausomybę, psichozes, depresiją ir kitus psichikos sutrikimus. Be to, tyčinis apsinuodijimas gali turėti sunkių pasekmių, tokių kaip perdozavimas, kuris gali būti mirtinas. Tai kelia didelį iššūkį visuomenei ir sveikatos sistemai, reikalaujant kompleksinio požiūrio į prevenciją ir gydymą.
Ligos priežastis
Pagrindinės tyčinio apsinuodijimo narkotikais priežastys apima psichologinius, socialinius ir biologinius veiksnius. Psichologiniai veiksniai gali apimti stresą, depresiją ir nerimą, kurie skatina asmenis vartoti narkotikus kaip būdą pabėgti nuo realybės. Socialiniai veiksniai, tokie kaip grupės spaudimas, socialinė izoliacija ar netinkama šeimos aplinka, taip pat gali prisidėti prie narkotikų vartojimo. Biologiniai veiksniai, pavyzdžiui, genetinė predispozicija, gali padidinti žmogaus jautrumą narkotikų poveikiui ir priklausomybės riziką.
Rizikos faktoriai
- Genetinė predispozicija: šeimos istorija, susijusi su priklausomybėmis, gali padidinti riziką.
- Psichikos sutrikimai: asmenys, turintys depresijos ar nerimo sutrikimų, dažniau pasirenka narkotikų vartojimą.
- Socialinė aplinka: netinkama šeimos aplinka, draugų spaudimas ir socialinė izoliacija gali prisidėti prie narkotikų vartojimo.
- Amžius: jauni žmonės, ypač paaugliai, yra labiau linkę eksperimentuoti su narkotikais.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti nuotaikos svyravimus, haliucinacijas, nerimą, paranoją ir psichozes. Lengvi simptomai gali būti nuovargis, sutrikusi koncentracija ir mieguistumas, o sunkesni simptomai gali apimti agresyvų elgesį, sunkią psichozę ir netgi sąmonės netekimą.
Diagnostika
Tyčinis apsinuodijimas narkotikais diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais, ligos istorija ir, jei reikia, laboratoriniais tyrimais. Gydytojai dažnai atlieka kraujo ir šlapimo tyrimus, siekdami nustatyti konkrečių narkotikų buvimą organizme. Be to, psichologiniai vertinimai gali padėti įvertinti paciento psichinę būklę ir nustatyti galimus psichikos sutrikimus.
Gydymas
Gydymo galimybės apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas gali apimti detoksikaciją, vaistų terapiją, skirtą priklausomybės simptomams mažinti, ir psichoterapiją. Naudojami vaistai, tokie kaip methadonas ar buprenorfinas, gali padėti sumažinti potraukį narkotikams. Nemedicininiai sprendimai gali apimti grupines terapijas, paramos grupes ir gyvenimo būdo pokyčius, kurie padeda asmenims atkurti sveiką gyvenimo būdą. Naujausios terapijos galimybės apima kognityvinę elgesio terapiją, kuri padeda asmenims keisti neigiamus mąstymo modelius ir elgesį, susijusį su narkotikų vartojimu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas