Ūminis galvos, kaklo ir veido limfadenitas (limfmazgių uždegimas)
Anatomija
Ūminis galvos, kaklo ir veido limfadenitas yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su limfinės sistemos funkcijomis. Limfmazgiai yra svarbūs imuninės sistemos komponentai, esantys visame kūne, tačiau ypač gausiai koncentruojami galvos ir kaklo srityje. Šie limfmazgiai filtruoja limfą, pašalindami bakterijas, virusus ir kitus kenksmingus mikroorganizmus. Limfmazgių uždegimas šioje srityje gali paveikti kaklo, veido, pakaušio ir žandikaulio raumenis, taip pat gali sukelti skausmą ir diskomfortą, trukdant kasdienei veiklai.
Ligos aprašymas
Ūminis galvos, kaklo ir veido limfadenitas yra staigus limfmazgių uždegimas, dažniausiai sukeltas infekcijos. Ši liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, nors dažniau pasitaiko vaikams ir jaunimui. Limfmazgių uždegimas gali būti organizmo atsakas į infekciją, uždegimą ar net navikus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali rodyti rimtesnes sveikatos problemas, tokias kaip bakterinės ar virusinės infekcijos, ir reikalauja greitos medicininės intervencijos.
Ligos priežastis
Pagrindinės ūminio limfadenito priežastys dažniausiai yra bakterinės infekcijos, tokios kaip streptokokinės ar stafilokokinės infekcijos. Be to, virusinės infekcijos, pvz., gripas ar mononukleozė, taip pat gali sukelti limfmazgių uždegimą. Kitos priežastys gali būti dantų infekcijos, odos infekcijos ar net sisteminės ligos, tokios kaip tuberkuliozė. Mechanizmai, skatinantys limfmazgių uždegimą, apima imuninės sistemos aktyvaciją, kuri reaguoja į patogenus ir sukelia uždegimą.
Rizikos faktoriai
- Infekcinės ligos: asmenys, turintys dažnai pasikartojančių infekcijų, turi didesnę riziką susirgti limfadenitu.
- Silpna imuninė sistema: žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis arba vartojantys imunosupresantus, yra labiau pažeidžiami.
- Higienos stoka: prasta asmeninė higiena gali padidinti infekcijų riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima skausmingus, patinusius limfmazgius kakle, veide ar už ausų. Taip pat gali pasireikšti karščiavimas, bendras silpnumas, galvos skausmas ir diskomfortas rijimo metu. Kai kuriais atvejais gali būti odos paraudimas aplink uždegusius limfmazgius, o sunkesniais atvejais gali pasireikšti pūlingos komplikacijos.
Diagnostika
Ūminio galvos, kaklo ir veido limfadenito diagnozė paprastai prasideda nuo klinikinio tyrimo, kurio metu gydytojas apžiūri ir palpuoja limfmazgius. Papildomi tyrimai gali apimti kraujo tyrimus, kurie padeda nustatyti uždegimo žymenis, taip pat gali būti atliekamos vaizdinės diagnostikos procedūros, tokios kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, siekiant įvertinti limfmazgių būklę ir galimas komplikacijas.
Gydymas
Ūminio limfadenito gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Bakterinės infekcijos atveju skiriami antibiotikai, o virusinių infekcijų atveju gydymas dažniausiai yra simptominis, apimantis skausmo malšinimą ir karščiavimo mažinimą. Be to, rekomenduojama poilsis ir gausus skysčių vartojimas. Naujausios terapijos galimybės gali apimti imunoterapiją, ypač esant lėtinėms ar sunkesnėms formoms. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir ligos eigą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas