Ūminis hemoraginis gastritas
Anatomija
Ūminis hemoraginis gastritas yra liga, kuri tiesiogiai veikia viršutinę virškinimo trakto dalį, ypač skrandžio gleivinę. Ši liga sukelia uždegimą ir kraujavimą skrandyje, todėl labai svarbu suprasti, kaip ji susijusi su žmogaus anatomija. Skrandis, esantis tarp stemplės ir plonosios žarnos, atlieka pagrindinę funkciją maisto virškinime. Jo gleivinė yra padengta specialiais ląstelėmis, kurios gamina skrandžio sultis ir gleives, saugančias organą nuo rūgšties poveikio. Ūminis hemoraginis gastritas pažeidžia šią gleivinę, sukeldamas kraujavimą ir uždegimą, kas gali sukelti rimtų komplikacijų, jei nebus tinkamai gydoma.
Ligos aprašymas
Ūminis hemoraginis gastritas yra staigus skrandžio gleivinės uždegimas, kurį lydi kraujavimas. Ši liga gali pasireikšti greitai ir be įspėjimo, dažnai sukeldama stiprų skausmą ir diskomfortą. Ūminis hemoraginis gastritas yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip anemija dėl kraujavimo, ir jei ji nėra gydoma, gali sukelti skrandžio sienelės perforaciją, kas yra gyvybei pavojinga būklė. Liga dažnai pasireiškia žmonėms, kurie turi kitų virškinimo trakto sutrikimų arba yra veikiami rizikos faktorių.
Ligos priežastis
Pagrindinės ūminio hemoraginio gastrito priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra:
- Ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, kuris gali pažeisti skrandžio gleivinę.
- Alkoholis, kuris dirgina skrandžio gleivinę ir gali sukelti uždegimą.
- Stresas, kuris gali padidinti skrandžio rūgšties gamybą ir sukelti gleivinės pažeidimus.
- Infekcija, pavyzdžiui, Helicobacter pylori, kuri gali sukelti gastrito vystymąsi.
Rizikos faktoriai
- Vyresnis amžius – vyresni žmonės yra labiau linkę susirgti šia liga dėl silpnėjančios imuninės sistemos ir kitų sveikatos problemų.
- Gastrito istorija – jei asmuo jau sirgo gastritu, rizika susirgti ūminiu hemoraginiu gastritu padidėja.
- Rūkymas – tabako vartojimas gali pakenkti skrandžio gleivinei.
- Mažai skaidulų turinti dieta – netinkama mityba gali prisidėti prie virškinimo sutrikimų.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti stiprus skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas, ypač jei vėmimas yra su krauju. Taip pat gali pasireikšti apetito praradimas, pilvo pūtimas ir bendras silpnumas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti anemijos simptomai, tokie kaip nuovargis ir dusulys.
Diagnostika
Ūminio hemoraginio gastrito diagnozė paprastai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio ištyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti endoskopiją, kurios metu naudojama speciali kamera, kad būtų galima tiesiogiai apžiūrėti skrandžio gleivinę ir, jei reikia, paimti audinio mėginį biopsijai. Be to, kraujo tyrimai gali būti atlikti siekiant nustatyti anemiją ir kraujavimo požymius.
Gydymas
Ūminio hemoraginio gastrito gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas dažnai apima protonų siurblio inhibitorius, kurie mažina skrandžio rūgšties gamybą, ir antacidinius vaistus, kurie padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį. Jei liga yra susijusi su bakterine infekcija, gali būti skiriami antibiotikai. Nemedicininiai sprendimai apima dietos pakeitimą, streso valdymą ir gyvenimo būdo pokyčius, pavyzdžiui, alkoholio ir tabako vartojimo mažinimą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti naujus vaistus, kurie padeda atstatyti skrandžio gleivinę ir sumažinti uždegimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas