Ūminis obstrukcinis laringitas (croup) ir epiglotitas
Anatomija
Ūminis obstrukcinis laringitas, dar vadinamas croup, ir epiglotitas yra ligos, kurios tiesiogiai susijusios su kvėpavimo takų anatomija. Pagrindinės paveiktos struktūros yra gerklų ir epiglotito sritys, kurios yra viršutinėje kvėpavimo takų dalyje. Gerklės gleivinė gali patinti ir sukelti obstrukciją, o epiglotitas, kuris yra maža kremzlė, dengiantis gerklę, gali sukelti rimtą kvėpavimo takų uždarymą. Šios anatomijos struktūros yra labai svarbios, nes jos padeda reguliuoti kvėpavimą ir apsaugo kvėpavimo takus nuo maisto ir skysčių patekimo.
Ligos aprašymas
Ūminis obstrukcinis laringitas (croup) yra ūminė uždegiminė liga, dažniausiai pasireiškianti vaikams, kurią sukelia virusinė infekcija. Ši liga pasižymi būdingu „švilpiančiu” kosuliu, kuris atsiranda dėl gerklų patinimo. Epiglotitas, kita vertus, yra bakterinė infekcija, kuri sukelia epiglotito uždegimą ir gali greitai sukelti rimtą kvėpavimo takų obstrukciją. Abi ligos yra svarbios, nes jos gali sukelti sunkius kvėpavimo sutrikimus ir reikalauja greitos medicininės intervencijos.
Ligos priežastis
Pagrindinė ūminio obstrukcinio laringito priežastis yra virusinės infekcijos, tokios kaip paragripo virusas, gripas ar respiracinis sincitinis virusas. Epiglotito atveju dažniausiai kaltininkas yra bakterija Haemophilus influenzae tipo b (Hib), nors ir kitos bakterijos gali sukelti šią ligą. Rizikos veiksniai, tokie kaip silpna imuninė sistema, ankstesnės kvėpavimo takų ligos ir netinkama vakcinacija, gali prisidėti prie šių ligų atsiradimo.
Rizikos faktoriai
- Amžius – jaunesni nei penkerių metų vaikai yra labiau linkę susirgti laringitu, o epiglotitas dažniausiai pasireiškia vaikams iki penkerių metų.
- Imuninės sistemos būklė – vaikai su silpna imunine sistema yra labiau pažeidžiami infekcijoms.
- Nevakcinacija – nesiskiepiję vaikai yra labiau linkę susirgti epiglotitu.
Simptomai
- Ūminio obstrukcinio laringito simptomai gali apimti švilpiančią kvėpavimo garsą, sausą ir „šunį” primenantį kosulį, karščiavimą ir kvėpavimo sunkumus. Epiglotito simptomai gali būti greitas kvėpavimas, skausmas gerklėje, seilėtekis ir sunkumai nuryti. Abu atvejai gali sukelti rimtus kvėpavimo sutrikimus, ypač jei nesuteikiama laiku medicininė pagalba.
Diagnostika
Ūminis obstrukcinis laringitas dažnai diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais ir fiziniu ištyrimu. Gydytojas gali atlikti gerklės tyrimą, kad įvertintų patinimą. Epiglotitas gali būti diagnozuotas naudojant laringoskopiją, kurioje gydytojas gali tiesiogiai apžiūrėti epiglotą, taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai ir vaizdo tyrimai, siekiant nustatyti uždegimo lygį.
Gydymas
Ūminio obstrukcinio laringito gydymas paprastai apima simptominio gydymo priemones, tokias kaip karščiavimą mažinantys vaistai ir drėkinimo terapija. Sunkių atvejų atveju gali būti skiriami steroidai, siekiant sumažinti gleivinės patinimą. Epiglotito gydymas paprastai apima antibiotikus, kad būtų išvengta bakterinės infekcijos plitimo, ir skubią medicininę intervenciją, kad būtų užtikrintas kvėpavimo takų praeinamumas. Naujų terapijų, tokių kaip monocloniniai antikūnai, tyrimai vyksta, siekiant pagerinti gydymo galimybes.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas