Ūminis poliomielitas
Anatomija
Ūminis poliomielitas yra virusinė liga, kuri paveikia centrinę nervų sistemą, ypač nugaros smegenis. Ši liga sukelia neuronų, atsakingų už raumenų judėjimą, pažeidimus. Dėl šių pažeidimų gali kilti raumenų silpnumas ir paralyžius. Pagrindinė liga paveikia motorines neuronus, kurie yra lokalizuoti nugaros smegenų priekinėse šaknyse. Dėl to, kad šie neuronai yra atsakingi už raumenų kontrolę, jų pažeidimas gali sukelti įvairius motorinės funkcijos sutrikimus, kurie gali turėti ilgalaikį poveikį paciento gyvenimo kokybei.
Ligos aprašymas
Ūminis poliomielitas yra ūmi virusinė infekcija, kuri gali sukelti sunkius neurologinius sutrikimus. Virusas daugiausiai plinta per fekalinius-oralinius kelius, o užsikrėtus, jis gali daugintis žarnyne ir patekti į kraują, galiausiai pasiekdamas nugaros smegenis. Liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, pradedant nuo besimptominės iki sunkaus paralyžiaus. Ūminis poliomielitas yra svarbus sveikatos klausimas, nes jis gali sukelti ilgalaikių neatidėliotinų pasekmių, įskaitant negalią ir mirtį. Be to, poliomielito protrūkiai gali turėti didelį poveikį visuomenės sveikatai ir ekonomikai.
Ligos priežastis
Ūminio poliomielito priežastis yra poliovirusas, kuris priklauso enterovirusų šeimai. Šis virusas gali būti perduodamas iš žmogaus į žmogų, dažniausiai per užterštą maistą ar vandenį. Virusas gali patekti į organizmą per virškinimo sistemą, o vėliau daugintis žarnyne. Riziką susirgti šia liga didina nepakankama higiena, ypač vaikų, kurių imunitetas dar nėra visiškai išvystytas. Be to, asmenys, kurie gyvena vietovėse, kuriose poliomielito vakcinacija yra mažai paplitusi, taip pat yra didesnėje rizikoje užsikrėsti.
Rizikos faktoriai
- Vakcinos nebuvimas – asmenys, kurie nėra vakcinuoti nuo poliomielito, yra labiau linkę susirgti šia liga.
- Vaikų amžius – liga dažniausiai pasireiškia vaikams iki 5 metų amžiaus, nes jų imuninė sistema dar nėra visiškai išvystyta.
- Higienos sąlygos – prastos sanitarinės sąlygos, tokios kaip užterštas vanduo ir maistas, padidina užsikrėtimo riziką.
- Imunodeficitas – asmenys su silpna imunine sistema yra labiau pažeidžiami poliomielito.
Simptomai
- Lengvi simptomai gali apimti karščiavimą, galvos skausmą, raumenų skausmą ir nuovargį.
- Vidutiniai simptomai gali pasireikšti kaip pykinimas, vėmimas ir pilvo skausmas.
- Sunkūs simptomai apima raumenų silpnumą, paralyžių, kuris gali paveikti vieną ar daugiau galūnių, ir kvėpavimo sutrikimus, jei pažeidžiami kvėpavimo raumenys.
Diagnostika
Ūminio poliomielito diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai gali atlikti neurologinį tyrimą, kad įvertintų raumenų silpnumą ir refleksus. Be to, laboratoriniai tyrimai, tokie kaip viruso izoliavimas iš cerebrospinalinio skysčio arba išmatų, gali patvirtinti diagnozę. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti antikūnus prieš poliovirusą.
Gydymas
Ūminio poliomielito gydymas daugiausia yra simptominis ir palaikomasis. Nėra specifinio antivirusinio gydymo, todėl gydymas gali apimti skausmo malšinimą, fizioterapiją ir reabilitaciją, siekiant padėti pacientui atgauti prarastas funkcijas. Svarbu ir prevencinės priemonės, tokios kaip vakcinacija, siekiant apsaugoti bendruomenę nuo poliomielito protrūkių. Šiuo metu yra dvi vakcinos: inaktyvuota poliomielito vakcina ir gyva atenuota vakcina, kurios veiksmingai mažina poliomielito atvejų skaičių visame pasaulyje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas