Ūminis prostatitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Ūminis prostatitas yra prostatos uždegimas, kuris paveikia vyrų reprodukcinę sistemą. Prostatos liauka yra maža, kaštono dydžio, organas, esantis po šlapimo pūslės ir aplink šlaplę. Jos pagrindinė funkcija yra gaminti skystį, kuris sudaro didžiąją dalį spermatozoidų. Uždegimas gali sukelti šlapimo takų problemas, skausmą ir diskomfortą, taip pat paveikti lytinę funkciją.

Ligos aprašymas

Ūminis prostatitas yra staigus prostatos uždegimas, kuris gali sukelti stiprų skausmą ir diskomfortą. Ši liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai ji pasitaiko vyrams, kurie yra tarp 30 ir 50 metų. Ūminis prostatitas yra svarbus, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip abscesas (pūlinys) prostatoje arba sepsis, jei infekcija išplinta į kraują. Laiku diagnozavus ir gydant, daugeliu atvejų galima išvengti komplikacijų.

Ligos priežastis

Pagrindinės ūminio prostatito priežastys dažniausiai yra bakterinės infekcijos, kurias gali sukelti įvairios bakterijos, įskaitant E. coli ir kitus mikroorganizmus. Infekcija gali patekti į prostatą per šlaplę, kraują arba limfą. Be bakterijų, ligą gali sukelti ir kiti veiksniai, tokie kaip traumos, šlapimo takų obstrukcijos arba imunologinės problemos, kurios gali padidinti jautrumą infekcijoms.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni vyrai dažniau serga prostatitu.
  • Uždegiminės ligos: ankstesnės šlapimo takų infekcijos ar prostatito atvejai padidina riziką.
  • Imuninė sistema: silpnesnė imuninė sistema gali padidinti infekcijų riziką.
  • Gyvenimo būdas: sėdimas gyvenimo būdas ir netinkama mityba gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Simptomai

  • Stiprus skausmas apatinėje pilvo dalyje, kirkšnyje arba apatinėje nugaros dalyje.
  • Dažnas ir skausmingas šlapinimasis, įskaitant skausmą šlapinimosi metu.
  • Karščiavimas ir šaltkrėtis, kurie rodo, kad organizme vyksta infekcija.
  • Blogas bendras savijauta ir nuovargis.
  • Galimas seksualinės funkcijos sutrikimas, pavyzdžiui, skausmas ejakuliacijos metu.

Diagnostika

Ūminio prostatito diagnozė paprastai pradedama nuo ligonio anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti rektalinį tyrimą, kad įvertintų prostatos būklę. Papildomi tyrimai gali apimti šlapimo analizę, kraujo tyrimus, prostatos sekreto analizę, taip pat ultragarsinį tyrimą, kad būtų galima nustatyti galimas komplikacijas, tokias kaip abscesai.

Gydymas

Ūminio prostatito gydymas paprastai apima antibiotikų kursą, kuris padeda kovoti su bakterine infekcija. Gydytojas gali skirti ir skausmą malšinančius vaistus bei priešuždegiminius preparatus, kad sumažintų diskomfortą. Be vaistų, rekomenduojama gerti daug skysčių, kad būtų skatinamas šlapinimasis ir organizmo valymas. Kai kuriais atvejais gali prireikti hospitalizacijos, ypač jei ligonis patiria sunkių simptomų ar komplikacijų. Naujausi gydymo metodai gali apimti ir alternatyvias terapijas, tokias kaip fizioterapija ar akupunktūra, tačiau šios galimybės turi būti aptartos su gydytoju.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
liaukos
pūslės
rizikos

Rašyti komentarą