Ūminis tubulointersticinis nefritas

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Ūminis tubulointersticinis nefritas (UTIN) yra liga, paveikianti inkstus, ypač jų tubulus ir intersticiją. Inkstai yra poriniai organai, esantys abiejose nugaros pusėse, už pilvo ertmės. Jų pagrindinė funkcija yra filtruoti kraują, pašalinti atliekas ir reguliuoti skysčių bei elektrolitų pusiausvyrą organizme. UTIN metu uždegimas paveikia inkstų kanalėlius, kurie yra atsakingi už filtracijos ir reabsorbcijos procesus, taip pat intersticinius audinius, kurie palaiko inkstų struktūrą. Dėl šių pokyčių gali sutrikti inkstų funkcija, o tai gali turėti rimtų pasekmių visam organizmui.

Ligos aprašymas

Ūminis tubulointersticinis nefritas yra uždegiminė inkstų liga, kuri gali atsirasti greitai ir sukelti įvairių simptomų. Tai gali būti imunologinio pobūdžio liga, kurią sukelia organizmo reakcija į tam tikras medžiagas, arba ji gali būti infekcinio pobūdžio. Ši liga yra svarbi, nes gali sukelti inkstų funkcijos sutrikimus, o sunkiais atvejais net inkstų nepakankamumą. Laiku diagnozavus ir gydant UTIN, galima išvengti ilgalaikių pasekmių ir išsaugoti inkstų funkciją.

Ligos priežastis

Pagrindinės ūminio tubulointersticinio nefrito priežastys apima alergines reakcijas į vaistus (pvz., antibiotikus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus), infekcijas (pvz., bakterines arba virusines), autoimunines ligas, toksinų poveikį ir sistemines ligas (pvz., vaskulitą). Mechanizmai, kurie sukelia šią ligą, dažnai yra susiję su uždegiminėmis reakcijomis, kurios pažeidžia inkstų struktūras ir funkcijas, sukeldamos uždegimą ir edemą.

Rizikos faktoriai

  • Vaistų vartojimas: tam tikrų vaistų, ypač antibiotikų ir NVNU, vartojimas gali padidinti riziką susirgti UTIN.
  • Infekcijos: kai kurios bakterinės ar virusinės infekcijos gali sukelti uždegimą inkstuose.
  • Autoimuninės ligos: tokios ligos kaip sisteminė raudonoji vilkligė gali didinti UTIN riziką.
  • Toksinų poveikis: ilgalaikis kontaktas su cheminėmis medžiagomis ar toksinais gali sukelti inkstų pažeidimus.

Simptomai

  • Ūminis tubulointersticinis nefritas gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant nuo lengvų, tokių kaip nuovargis, pykinimas, iki sunkių, tokių kaip kraujas šlapime, stiprus skausmas juosmens srityje ir šlapimo kiekio sumažėjimas. Taip pat gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis ir patinimas, ypač aplink akis ir kojose.

Diagnostika

Ūminio tubulointersticinio nefrito diagnostika apima anamnezės surinkimą, fizinį tyrimą ir laboratorinius tyrimus. Šlapimo tyrimai gali atskleisti leukocitus, baltymus ir kraują šlapime. Kraujo tyrimai gali parodyti inkstų funkcijos rodiklius, tokius kaip kreatininas ir karbamidas. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, siekiant įvertinti inkstų būklę ir išsiaiškinti galimas struktūrines problemas.

Gydymas

Ūminio tubulointersticinio nefrito gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Jei liga yra sukelta vaistų, gali prireikti juos nutraukti. Gydymas gali apimti kortikosteroidus, siekiant sumažinti uždegimą, bei palaikomąją terapiją, kad būtų užtikrintas tinkamas skysčių ir elektrolitų balansas. Sunkiais atvejais gali prireikti dializės, jei inkstų funkcija smarkiai sutrikusi. Be to, naujausios terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija, gali būti taikomos autoimuninėms ligoms gydyti, siekiant sumažinti uždegimą ir apsaugoti inkstų funkciją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
pūslės
riešutai
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tyrimas
vaistai
vargina
varpos
venos
vėžys
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą