Užkrūčio liaukos piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Užkrūčio liauka, dar vadinama timus, yra endokrininė liauka, esanti krūtinės ertmėje, už krūtinkaulio. Ji yra svarbi imuninės sistemos dalis, nes gamina T limfocitus, kurie yra būtini organizmo imuninei atsakui. Timus yra susijusi su limfine sistema ir kraujotaka, o jos struktūra apima dvi pagrindines dalis: žievinę ir medulą. Piktybiniai navikai, susidarę užkrūčio liaukoje, gali paveikti ne tik šią liauką, bet ir aplinkinius audinius, bei sukelti sisteminius poveikius organizmui.

Ligos aprašymas

Užkrūčio liaukos piktybiniai navikai yra reta, tačiau rimta liga, kurią dažniausiai sudaro timomos ir timomatozės. Šie navikai gali būti gerybiniai arba piktybiniai, tačiau piktybiniai atvejai gali sukelti metastazes ir paveikti kitas organų sistemas. Timomos dažnai pasireiškia jauniems suaugusiems ir gali sukelti autoimunines ligas, tokias kaip miastenija gravis. Ši liga yra svarbi dėl jos galimų komplikacijų ir poveikio paciento gyvenimo kokybei.

Ligos priežastis

Užkrūčio liaukos piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai, imuninės sistemos sutrikimai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos. Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri virusai, pavyzdžiui, Epstein-Barr virusas, gali būti susiję su timomos atsiradimu. Taip pat yra teorijų, kad ilgalaikis poveikis toksinėms medžiagoms gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimyninė anamnezė gali padidinti riziką susirgti užkrūčio liaukos navikais.
  • Aplinkos veiksniai – poveikis tam tikroms cheminėms medžiagoms gali būti rizikos faktorius.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, sergantys autoimuninėmis ligomis, dažniau susiduria su šia liga.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti krūtinės skausmą, dusulį, kosulį, nuovargį, svorio kritimą ir raumenų silpnumą. Kai kurie pacientai gali patirti neurologinius simptomus, tokius kaip regos sutrikimai arba raumenų silpnumas, dėl autoimuninių procesų, susijusių su timoma.

Diagnostika

Užkrūčio liaukos piktybinių navikų diagnozė dažnai prasideda nuo klinikinės apžiūros ir anamnezės. Tolesni tyrimai apima vaizdinius tyrimus, tokius kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kurie padeda įvertinti naviko dydį ir lokalizaciją. Biopsija yra svarbus diagnostikos žingsnis, leidžiantis nustatyti naviko pobūdį ir histologiją.

Gydymas

Užkrūčio liaukos piktybinių navikų gydymas gali būti chirurginis, radiologinis arba medikamentinis. Chirurginis gydymas dažnai apima naviko pašalinimą, o radioterapija gali būti taikoma po operacijos, siekiant sumažinti atkryčio riziką. Chemoterapija ir imunoterapija taip pat gali būti naudojamos, ypač pažengusiose ligos stadijose. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip tikslinė terapija, šiuo metu yra tiriamos, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir sumažinti šalutinį poveikį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
diabetas
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekciniu
insultas
liaukos
ligos
navikai
navikas
sarkoidozė
sergamumas
terapija
vaistai
vėžys

Rašyti komentarą