Vaisiaus ir naujagimio nekrozuojantis enterokolitas
Anatomija
Vaisiaus ir naujagimio nekrozuojantis enterokolitas (VNE) yra liga, paveikianti virškinimo sistemą, ypač žarnyną. Ši būklė dažniausiai pasireiškia neišnešiotiems kūdikiams, kurių virškinimo sistema dar nėra visiškai išsivysčiusi. Pagrindiniai organai, kuriuos veikia ši liga, yra plonoji ir storoji žarna. Nekrozuojantis enterokolitas lemia žarnyno audinių uždegimą ir, dažnai, nekrozę, kas gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip žarnyno prakišimas ar peritonitas.
Ligos aprašymas
Vaisiaus ir naujagimio nekrozuojantis enterokolitas yra ūminė žarnyno liga, kuriai būdingas žarnyno gleivinės uždegimas. Liga dažnai pasireiškia pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ir gali sukelti sunkių pasekmių, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. VNE yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, įskaitant žarnyno pralaidumą, infekcijas ir netgi mirtį. Ši liga reikalauja skubios medicininės intervencijos, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų.
Ligos priežastis
Pagrindinės VNE priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad tai yra daugialypis procesas. Galimi mechanizmai apima žarnyno mikrobiotos disbalansą, kraujo tiekimo sutrikimus žarnyne ir infekcijas. Be to, ankstyvas maitinimas, ypač jei maitinama mišiniu, gali padidinti šios ligos riziką. Taip pat yra hipotezė, kad uždegiminės reakcijos ir žarnyno barjero pažeidimai prisideda prie ligos vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Neišnešiotumas – kūdikiai, gimę anksčiau nei 32 savaičių, turi didesnę riziką susirgti VNE, nes jų žarnynas nėra visiškai subrendęs.
- Mažas gimimo svoris – kūdikiai, kurių svoris yra mažesnis nei 1500 gramų, taip pat yra labiau pažeidžiami.
- Maisto pobūdis – mišrus maitinimas, ypač ankstyvosios stadijos, gali didinti riziką.
- Infekcijos – naujagimiai, turintys infekcijų, yra labiau linkę į VNE.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti pilvo pūtimą, vėmimą, kraują išmatose, sumažėjusį apetito, ir letargiją. Lengvi simptomai gali būti pilvo diskomfortas, o sunkesniais atvejais gali pasireikšti šokas ir žarnyno prakišimas.
Diagnostika
VNE diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, fiziniu tyrimu ir vaizdiniais tyrimais. Dažnai atliekamas pilvo ultragarsas arba rentgeno tyrimas, kad būtų galima įvertinti žarnyno būklę ir nustatyti galimus pažeidimus. Be to, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo ir išmatų analizės, siekiant nustatyti uždegimą ar infekcijas.
Gydymas
VNE gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti intraveninį maitinimą, antibiotikų skyrimą ir, jei reikia, chirurginę intervenciją. Nemedicininiai sprendimai gali apimti palaikymą ir stebėjimą intensyvios terapijos skyriuje. Naujovės terapijoje apima probiotikų naudojimą, siekiant atkurti žarnyno mikrobiotą, ir naujų gydymo metodų tyrimą, kurių tikslas – sumažinti VNE riziką ir pagerinti gydymo rezultatus.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas