Vaisiaus ir naujagimio Rh izoimunizacija
Anatomija
Vaisiaus ir naujagimio Rh izoimunizacija susijusi su imunine sistema, kuri yra atsakinga už organizmo apsaugą nuo svetimkūnių. Ši liga ypač paveikia kraujo sistemą, kurioje vyksta imuninis atsakas. Rh faktorius yra baltymas, esantis raudonųjų kraujo kūnelių paviršiuje. Rh neigiamas motinos organizmas gali reaguoti į Rh teigiamą vaisiaus kraują, sukeldamas antikūnų gamybą. Tai gali turėti rimtų pasekmių tiek motinai, tiek kūdikiui, nes uždegiminiai procesai gali paveikti vaisiaus organus, ypač kepenis ir širdį.
Ligos aprašymas
Vaisiaus ir naujagimio Rh izoimunizacija yra imuninė reakcija, kai Rh neigiama motina gamina antikūnus prieš Rh teigiamus vaisiaus raudonuosius kraujo kūnelius. Tai gali sukelti hemolizinę ligą, kuri pasireiškia anemija, gelta ir kitomis komplikacijomis naujagimiui. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkius vaisiaus ir naujagimio sveikatos sutrikimus, o sunkiomis formomis netgi mirtį. Prevencija ir ankstyvas diagnostika gali žymiai sumažinti riziką ir pagerinti naujagimių prognozes.
Ligos priežastis
Pagrindinė ligos priežastis yra Rh faktoriaus nesuderinamumas tarp motinos ir vaisiaus. Jei motina yra Rh neigiama, o vaisius – Rh teigiamas, motinos imuninė sistema gali atpažinti vaisiaus kraują kaip svetimkūnį ir pradėti gaminti antikūnus. Šis procesas gali įvykti jau pirmo nėštumo metu, tačiau dažniausiai jis pasireiškia antrąjį arba trečiąjį nėštumą. Be to, kraujo perpylimas, abortai ar traumos, kurių metu motinos organizmas gali susidurti su Rh teigiamu krauju, taip pat gali sukelti šią ligą.
Rizikos faktoriai
- Rh neigiamas motinos kraujo tipas – tai pagrindinis rizikos veiksnys, nes būtent jis lemia galimybę susidaryti antikūnams prieš Rh teigiamus raudonuosius kraujo kūnelius.
- Ankstesni nėštumai su Rh teigiamu vaisiumi – motinos imuninė sistema gali jau būti sukūrusi antikūnus, todėl antrą arba trečią nėštumą gali komplikuoti Rh izoimunizacija.
- Kraujo perpylimas arba medicininės procedūros, kurių metu gali būti pernešamas Rh teigiamas kraujas, didina riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai naujagimiams yra gelta, kuri gali pasireikšti pirmosiomis gyvenimo dienomis, taip pat anemija, kuri gali sukelti nuovargį ir silpnumą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti širdies nepakankamumas, edema ir kiti organų pažeidimai, priklausomai nuo ligos sunkumo.
Diagnostika
Rh izoimunizacijos diagnozė paprastai atliekama atliekant kraujo tyrimus, siekiant nustatyti Rh faktorių motinos ir naujagimio kraujyje. Antikūnų titrų matavimas motinos kraujyje gali padėti įvertinti ligos riziką. Taip pat, gali būti atliekami ultragarsiniai tyrimai, siekiant įvertinti vaisiaus būklę ir galimus pažeidimus.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvų atvejų metu gali būti rekomenduojama stebėti naujagimį ir taikyti fototerapiją, siekiant sumažinti gelta. Sunkesniais atvejais gali prireikti kraujo perpylimo arba net intrauterinės transfuzijos, kad būtų išvengta sunkių komplikacijų. Prevenciniai gydymo metodai, tokie kaip Rh immunoglobulino (Rho(D) imunoglobulino) vartojimas nėštumo metu, gali padėti išvengti Rh izoimunizacijos ir sumažinti komplikacijų riziką naujagimiui.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas