Vaisiaus vandenė dėl hemolizinės ligos
Anatomija
Vaisiaus vandenė dėl hemolizinės ligos yra patologija, susijusi su kraujotakos sistema ir limfine sistema. Ši liga paveikia vaisiaus inkstus, kepenis ir širdį, nes ji sukelia skysčių kaupimąsi pilvo ertmėje (ascitą) ir kitose kūno ertmėse. Dėl hemolizės, kurią sukelia imuninė reakcija, gali būti pažeidžiama raudonųjų kraujo kūnelių gamyba, o tai sukelia anemiją ir širdies apkrovą, nes širdis turi dirbti intensyviau, kad užtikrintų pakankamą deguonies tiekimą organizmui.
Ligos aprašymas
Vaisiaus vandenė dėl hemolizinės ligos yra būklė, kuri atsiranda, kai motinos organizmo imuninė sistema atakuoja vaisiaus raudonuosius kraujo kūnelius. Tai dažniausiai atsitinka, kai yra Rh nesuderinamumas tarp motinos ir vaisiaus. Liga gali sukelti įvairių komplikacijų, įskaitant širdies nepakankamumą ir organų pažeidimus dėl skysčių kaupimosi. Tai labai rimta būklė, nes ji gali turėti ilgalaikių pasekmių vaisiaus sveikatai ir netgi sukelti mirtį, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma.
Ligos priežastis
Pagrindinė šios ligos priežastis yra imuninė reakcija, kurią sukelia Rh faktoriaus nesuderinamumas. Kai motina turi Rh neigiamą kraujo grupę, o vaisius paveldi Rh teigiamą, motinos organizmas gali pradėti gaminti antikūnus prieš vaisiaus raudonuosius kraujo kūnelius. Šie antikūnai sukelia hemolizę, t.y., raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimą. Be to, infekcijos, tam tikri vaistai ir genetiniai veiksniai taip pat gali prisidėti prie šios ligos vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Rh nesuderinamumas: Tai yra pagrindinis rizikos veiksnys, kuris gali sukelti hemolizinę ligą. Jei motina yra Rh neigiama, o tėvas Rh teigiamas, vaisius gali paveldėti Rh teigiamą statusą.
- Praeities nėštumai: Moterims, kurios anksčiau turėjo Rh nesuderinamumą, padidėja rizika susidurti su šia liga kitose nėštumo metu.
- Genetiniai veiksniai: Tam tikri genai gali padidinti riziką susirgti hemoline liga.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai gali būti: padidėjęs pilvas dėl skysčių kaupimosi, anemija, oda ir gleivinės gali būti gelsvos (gelta), vaisiaus širdies ritmo sutrikimai ir kvėpavimo problemos. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir komplikacijų.
Diagnostika
Diagnostika apima ultragarsinį tyrimą, kuris leidžia įvertinti skysčių kaupimosi lygį ir kitus anatominius pokyčius. Taip pat atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti hemoglobino lygį ir antikūnų buvimą. Esant būtinybei, gali būti atliekami invaziniai tyrimai, tokie kaip amniocentezė, siekiant gauti daugiau informacijos apie vaisiaus būklę.
Gydymas
Gydymas gali apimti medicininius sprendimus, tokius kaip fototerapija, kad sumažintų gelta, ir kraujo perpylimus, siekiant kompensuoti raudonųjų kraujo kūnelių praradimą. Taip pat svarbu stebėti vaisiaus sveikatą ir, jei reikia, planuoti ankstyvą gimdymą. Nors medicininiai sprendimai yra esminiai, nemedicininiai sprendimai, tokie kaip tinkama mityba ir sveikos gyvensenos palaikymas, taip pat gali turėti teigiamą poveikį. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip genų terapija, yra tiriami, siekiant pagerinti ligos prognozę.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas