Varikocelė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Varikocelė yra liga, susijusi su sėklidžių venų sistema. Pagrindinė problema kyla sėklidžių srityje, kur venos, atsakingos už kraujo nutekėjimą iš sėklidžių, plečiasi ir susilpnėja. Tai gali sukelti kraujo sąstovį, dėl kurio gali pablogėti sėklidžių funkcija. Varikocelė dažniausiai pasireiškia kairėje pusėje, nes kairioji sėklidžių vena nutekėja tiesiai į inksto veną, o dešinė – į prastesnę vena cava. Tokia anatomijos ypatybė sukuria sąlygas kraujo stagnacijai ir venų išsiplėtimui.

Ligos aprašymas

Varikocelė yra venų išsiplėtimas sėklidžių srityje, kuris gali paveikti vyriškos lyties reprodukcinę sistemą. Liga dažniausiai atsiranda paauglystėje ir jaunystėje, tačiau gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Varikocelė gali būti asimptominė, tačiau ji gali sukelti skausmą, diskomfortą, nevaisingumą ir sumažinti sėklidžių dydį. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikį poveikį vyro vaisingumui ir bendrai sveikatai.

Ligos priežastis

Varikocelės priežastys gali būti įvairios, tačiau pagrindiniai veiksniai apima venų vožtuvų nepakankamumą, kuris lemia kraujo nutekėjimo iš sėklidžių sutrikimus. Kiti galimi mechanizmai yra anatominiai skirtumai, tokie kaip sėklidžių venų struktūra, arba padidėjęs intraabdominalinis spaudimas, kuris gali atsirasti dėl fizinio krūvio, kosulio ar kitų veiksnių. Be to, genetiniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos varikocelės vystymuisi.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti varikocelė.
  • Fizinis aktyvumas – intensyvi sportinė veikla, ypač susijusi su dideliu krūviu, gali padidinti venų išsiplėtimo riziką.
  • Amžius – varikocelė dažniausiai pasireiškia paauglystėje ir jaunystėje, tačiau gali pasireikšti ir vyresniame amžiuje.

Simptomai

  • Pagrindiniai varikocelės simptomai yra skausmas ar diskomfortas sėklidžių srityje, ypač stovint ar ilgai sėdint.
  • Asimptominė forma, kai liga nesukelia jokių akivaizdžių simptomų, tačiau vis tiek gali turėti įtakos vaisingumui.
  • Vaisingumo problemos, susijusios su sumažėjusiu spermatozoidų skaičiumi arba judrumu.

Diagnostika

Varikocelės diagnozė dažniausiai prasideda nuo fizinio tyrimo, kurio metu gydytojas gali pastebėti venų išsiplėtimą. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas, gali būti naudojami norint patvirtinti diagnozę ir įvertinti venų būklę. Doplerio ultragarsas gali padėti nustatyti kraujo tėkmės sutrikimus ir padėti gydytojui priimti sprendimus dėl gydymo.

Gydymas

Varikocelės gydymas gali apimti tiek nemedicininius, tiek medicininius sprendimus. Nemedicininiai sprendimai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip svorio kontrolė ir fizinio aktyvumo reguliavimas. Medicininiai gydymo metodai apima chirurginę intervenciją, kuri gali būti atliekama tradiciniu būdu arba naudojant minimaliai invazines technikas, tokias kaip laparoskopinė chirurgija. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima embologiją, kurios metu užblokuojamos išsiplėtusios venos, siekiant pagerinti kraujo nutekėjimą ir sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
endometrioze
granuliomatozė
gydymas
infekcija
ligos
navikai
navikas
sarkoidozė
sėklidės
sergamumas
spinduliai
sutrikimai
varikocelė
vaskulitas
venos

Komentarai

2017-08-03 | Edgaras
Kokeis vaistais gydyti?
2017-06-04 | Jonas
reikia nupjauti
2015-04-05 | Lukas
Reikia operacija daryti
2014-09-26 | zilvinas
tai kokiais vaistais gydyti ta liga?

Rašyti komentarą