Varpos piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Varpos piktybiniai navikai yra susiję su genitalijų sistema, ypač su varpa, kuri yra vyriškos lyties organas. Varpa susideda iš dviejų pagrindinių audinių grupių: corpus cavernosum, kuris leidžia varpai ereguoti, ir corpus spongiosum, kuris supa šlaplę ir leidžia šlapimo bei spermos išsiskyrimui. Piktybiniai navikai gali atsirasti bet kurioje šių audinių dalyje, o jų augimas gali paveikti ir gretimus audinius, įskaitant odą, limfmazgius ir net vidaus organus, jei liga progresuoja. Dėl šios priežasties varpos navikai gali turėti plačių pasekmių tiek fiziškai, tiek psichologiškai paveikdami asmens gyvenimo kokybę.

Ligos aprašymas

Varpos piktybiniai navikai yra reta, tačiau labai rimta liga, kuri gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant sarkomą ir bazaliomą. Šie navikai gali būti invaziniai, tai reiškia, kad jie gali plisti į gretimus audinius ir organus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento sveikatai, gyvenimo kokybei ir netgi gali būti mirtina, jei ji nebus diagnozuota ir gydoma laiku. Varpos navikai dažnai yra susiję su kitomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Ligos priežastis

Pagrindinės varpos piktybinių navikų priežastys apima genetinius veiksnius, lėtines uždegimines ligas, tokias kaip balanitas, ir infekcijas, ypač susijusias su ŽPV. Taip pat buvo nustatyta, kad rūkymas ir tam tikros lytiniu keliu plintančios infekcijos gali padidinti riziką. Be to, vyrai, kurie neturi apyvarpės (circumcised), gali turėti mažesnę riziką susirgti šia liga, nes apyvarpės uždegimas ir infekcijos yra dažnesnės neapipjaustytiems vyrams.

Rizikos faktoriai

  • Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – infekcija, susijusi su varpos navikų vystymusi.
  • Rūkymas – žinomas kancerogenas, kuris gali padidinti piktybinių navikų riziką.
  • Amžius – vyresni vyrai dažniau serga varpos piktybiniais navikais.
  • Imuninė sistema – silpna imuninė sistema gali padidinti riziką susirgti įvairiomis ligomis, įskaitant vėžį.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti varpos odos pokyčius, pavyzdžiui, išbėrimus, opas ar mazgelius.
  • Gali pasireikšti kraujavimas iš varpos ar skausmas, ypač lytinių santykių metu.
  • Taip pat gali būti patinimas ar limfmazgių padidėjimas kirkšnyje.
  • Sunkiomis ligos stadijomis gali pasireikšti sisteminiai simptomai, tokie kaip svorio kritimas ir nuovargis.

Diagnostika

Varpos piktybinių navikų diagnostika apima fizinį tyrimą, anamnezės surinkimą ir įvairius laboratorinius tyrimus. Gydytojas gali atlikti biopsiją, kad patvirtintų diagnozę, ir nustatytų naviko tipą. Taip pat gali būti taikomi vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti naviko apimtį ir galimą plitimą į gretimus audinius.

Gydymas

Varpos piktybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, stadijos ir paciento sveikatos būklės. Gydymo galimybės apima chirurgiją, kurios metu pašalinamas navikas, radioterapiją, chemoterapiją ir imunoterapiją. Naujoviškos terapijos, tokios kaip tikslinė terapija, taip pat gali būti taikomos tam tikrų tipų navikams. Be medicininių gydymo metodų, svarbu ir psichologinė parama pacientams, kad jie galėtų geriau susidoroti su liga ir jos padariniais. Pacientams gali būti rekomenduojama dalyvauti reabilitacijos programose, kurios padeda atkurti fizinę ir psichinę gerovę po gydymo.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angiologija
bergerio liga
buerger liga
dantų erozija
dermatoonkologija
furunkulo gydymas
karbunkulo gydymas
melanomas
nagų ligos
navikai
navikas
nežinomas navikas
odontoklazija
odos gydymas
odos hipestezija
odos parestezija
odos piktybinė melanoma
poodinių audinių ligos
poodžio ligos
varpos

Rašyti komentarą