Veidinio nervo neuropatija (Bello paralyžius)
Anatomija
Veidinio nervo neuropatija, dar žinoma kaip Bello paralyžius, tiesiogiai susijusi su veidinio nervo (VII nervo) funkcija. Šis nervas yra atsakingas už veido raumenų judesius, ypač išraiškas, ir dalyvauja skonių pojūtyje, taip pat užtikrina ašarų ir seilių gamybą. Veidinio nervo neuropatija gali paveikti nervą jo eigoje, ypač per jo praeinamąsias vietas, pavyzdžiui, per veido kaulus, kur nervas gali būti suspaustas arba pažeistas. Dėl to gali sutrikti raumenų kontrolė veido srityje, sukeliant asimetriją ir kitus sutrikimus.
Ligos aprašymas
Bello paralyžius yra laikinas veido raumenų paralyžius, kuris atsiranda dėl veidinio nervo pažeidimo. Liga gali pasireikšti staiga, dažnai be aiškios priežasties, ir dažniausiai paveikia vieną veido pusę. Tai gali sukelti žymius kosmetinius ir funkcinius sutrikimus, tokius kaip negalėjimas šypsotis, užsimerkti ar valgyti be problemų. Ši liga yra svarbi, nes, nors ji dažniausiai būna laikina, kai kuriems pacientams gali pasireikšti ilgalaikiai simptomai ir komplikacijos.
Ligos priežastis
Veidinio nervo neuropatijos priežastys dažnai lieka neaiškios, tačiau manoma, kad virusinės infekcijos, tokios kaip herpes simplex virusas, gali būti svarbus veiksnys. Be to, liga gali būti susijusi su uždegiminiais procesais, kurie sukelia nervo patinimą ir suspaudimą. Kai kurie mokslininkai taip pat teigia, kad genetiniai veiksniai ar imuninės sistemos reakcijos gali prisidėti prie ligos vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Virusinės infekcijos – ypač herpes simplex virusas, kuris gali sukelti nervų uždegimą.
- Stresas – padidėjęs stresas gali silpninti imuninę sistemą, didindamas ligos riziką.
- Grupei priklausantys žmonės – Bello paralyžius dažniau pasitaiko jauniems suaugusiems, ypač nuo 15 iki 60 metų amžiaus.
- Šaltas oras – kai kurie tyrimai rodo, kad veido nervo pažeidimas gali būti susijęs su šaltu oru arba vėjais.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima veido raumenų silpnumą ar paralyžių vienoje veido pusėje, sunkumus užsimerkiant, šypsantis ar valgant, iškreiptą veido išraišką, skausmą už ausies ar veido srityje, taip pat gali pasireikšti skonių sutrikimai ir padidėjęs jautrumas garsams (hiperakuzija).
Diagnostika
Bello paralyžiaus diagnozė paprastai remiasi klinikiniais požymiais ir simptomais. Gydytojas atlieka fizinį tyrimą, vertindamas veido raumenų funkciją. Papildomi tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) arba kompiuterinė tomografija (KT), gali būti atliekami siekiant pašalinti kitas galimas ligas, pavyzdžiui, navikus ar infekcijas, kurios gali sukelti panašius simptomus.
Gydymas
Bello paralyžiaus gydymas dažnai apima kortikosteroidus, kurie padeda sumažinti nervų uždegimą ir patinimą. Taip pat gali būti skiriami analgetikai skausmui malšinti. Reabilitacija, apimanti fizioterapiją, gali padėti atstatyti raumenų funkciją ir pagerinti veido išraiškas. Naujoviškos terapijos, tokios kaip elektrinė stimuliacija, taip pat gali būti taikomos, kad padėtų atkurti nervų funkciją. Daugeliu atvejų liga praeina per kelis mėnesius, tačiau kai kuriems pacientams gali prireikti ilgalaikio gydymo ir stebėjimo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai