Vėjaraupiai
Anatomija
Vėjaraupiai, dar žinomi kaip varicella, yra virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas. Šis virusas pirmiausia paveikia odą ir gleivines, sukelia bėrimus ir niežėjimą. Be to, jis gali paveikti nervų sistemą, nes virusas gali latentiškai išlikti organizme ir vėliau sukelti herpes zoster (šalčio pūslelių) vystymąsi. Pagrindinės paveiktos sistemos yra odos ir imunologinė sistema, kadangi vėjaraupiai stipriai veikia organizmo apsaugą nuo infekcijų.
Ligos aprašymas
Vėjaraupiai yra ūminė virusinė infekcija, kuri dažniausiai pasireiškia vaikams, tačiau gali užsikrėsti ir suaugusieji, ypač jei anksčiau nebuvo vakcinuoti. Liga pasižymi būdingu bėrimu, kuris prasideda kaip raudoni spuogai, vėliau virsta pūslėmis, o galiausiai susidaro šašai. Vėjaraupiai yra svarbūs dėl to, kad, nors liga dažniausiai praeina be komplikacijų, ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač imunodeficito turintiems asmenims arba nėščioms moterims.
Ligos priežastis
Vėjaraupių priežastis yra varicella-zoster virusas, kuris yra Herpesvirus šeimos narys. Virusas plinta oro lašeliais, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi. Taip pat jis gali plisti tiesioginiu kontaktu su bėrimais. Rizikos veiksniai apima neseniai įgytą infekciją, susilpnėjusią imuninę sistemą, ir netinkamą vakcinacijos būklę.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vėjaraupiai dažniausiai pasireiškia vaikams, tačiau suaugusieji, kurie nebuvo vakcinuoti, taip pat yra pažeidžiami.
- Imunodeficitas – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą dėl ligos ar gydymo, yra labiau linkę į sunkią ligos eigą.
- Kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu – tiesioginis kontaktas su asmeniu, kuris serga vėjaraupiais, padidina riziką užsikrėsti.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai apima bėrimą, kuris prasideda kaip raudoni spuogai, virsta pūslėmis ir galiausiai susidaro šašai. Be to, gali pasireikšti karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas ir raumenų skausmai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo paciento amžiaus ir sveikatos būklės.
Diagnostika
Vėjaraupiai diagnozuojami remiantis klinikiniais požymiais ir simptomais. Gydytojas įvertina bėrimą ir atsižvelgia į paciento istoriją, įskaitant galimus kontaktus su užsikrėtusiais asmenimis. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali būti atliekami siekiant patvirtinti diagnozę, ypač jei liga pasireiškia neįprastai arba serga suaugusieji.
Gydymas
Vėjaraupių gydymas dažniausiai yra simptominis. Lengvos formos atveju rekomenduojama vartoti antipiretikus karščiavimui mažinti ir antihistamininius vaistus niežuliui palengvinti. Sunkiems atvejams gali prireikti antivirusinių vaistų, tokių kaip acikloviras, ypač pacientams su silpna imunine sistema. Be to, vakcinacija yra efektyviausias būdas užkirsti kelią vėjaraupiams, todėl rekomenduojama skiepyti vaikus ir suaugusiuosius, kurie anksčiau nebuvo vakcinuoti.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas