Vidurinis otitas sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Vidurinis otitas yra liga, kuri paveikia ausies struktūras, ypač vidurinę ausį, esantį už būgnelio. Vidurinė ausis yra erdvė, pilna oro, esanti tarp ausies būgnelio ir vidinės ausies. Ši erdvė yra susijusi su Eustachijaus vamzdeliu, kuris jungia vidurinę ausį su nosiarykle ir padeda išlaikyti slėgį. Kai vidurinėje ausyje atsiranda uždegimas, tai gali paveikti klausos nervą ir sukelti skausmą, klausos praradimą ar net infekciją, kuri gali plisti į kitas sistemas, pavyzdžiui, į smegenis.

Ligos aprašymas

Vidurinis otitas sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur, yra būklė, kai vidurinės ausies uždegimas yra susijęs su kitomis sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, imunodeficitai ar kvėpavimo takų infekcijos. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo uždegimo trukmės. Vidurinis otitas yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip klausos praradimas, meningitas ar mastoiditas, ypač jei ji nėra laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės vidurinio otito priežastys gali būti infekcijos, susijusios su virusais ar bakterijomis, kurios patenka į vidurinę ausį per Eustachijaus vamzdelį. Taip pat, sisteminės ligos, tokios kaip alergijos, sinusitas ar net SARS-CoV-2 virusas, gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Be to, anatominių anomalijų, pavyzdžiui, Eustachijaus vamzdžio disfunkcijos, buvimas taip pat gali prisidėti prie ligos atsiradimo. Rizikos veiksniai, tokie kaip dažnos kvėpavimo takų infekcijos, gali padidinti vidurinio otito tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Vaikų amžius – vaikai dažniau serga dėl neišsivysčiusios imuninės sistemos ir anatominių ypatumų.
  • Rūkymas – pasyvus rūkymas gali padidinti kvėpavimo takų infekcijų riziką, kas gali sukelti vidurinį otitą.
  • Imunodeficitai – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, yra labiau linkę į infekcijas.
  • Dažnos kvėpavimo takų infekcijos – tokios infekcijos gali sukelti Eustachijaus vamzdžio disfunkciją ir prisidėti prie vidurinio otito vystymosi.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti ausies skausmą, karščiavimą, klausos praradimą, ausies išskyras ir dirglumą. Simptomai gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki stipraus skausmo ir bendro negalavimo.

Diagnostika

Vidurinio otito diagnozė paprastai pradedama nuo klinikinio tyrimo, kurio metu gydytojas apžiūri ausis, kad nustatytų uždegimo požymius. Dažnai naudojami otoskopai, kurie leidžia matyti ausies būgnelį ir vidurinę ausį. Papildomi tyrimai, tokie kaip audiometrija, gali būti atlikti siekiant įvertinti klausos praradimą, o laboratoriniai tyrimai gali padėti nustatyti infekcijos sukėlėją.

Gydymas

Vidurinio otito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir priežasties. Lengvoms formoms gali būti taikomas stebėjimas ir simptomų valdymas, pavyzdžiui, skausmą malšinančiais vaistais. Ūminio bakterinio vidurinio otito atveju gali būti skiriami antibiotikai. Lėtinio vidurinio otito atveju gali prireikti chirurginių intervencijų, tokių kaip tympanostomijos vamzdelių įdėjimas. Naujausios terapijos galimybės gali apimti imunoterapiją, siekiant sustiprinti organizmo atsparumą infekcijoms.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gyvūnai
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligoms
mišria
paburkimas
sergamumas
sindromas
tabletės
vaistai
vargina
varpos
virusai

Rašyti komentarą