Viršutinės tuščiosios venos sindromas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Viršutinės tuščiosios venos sindromas (VTVS) yra medicininė būklė, kuri tiesiogiai susijusi su viršutinės tuščiosios venos (VTV) funkcija. VTV yra didelė vena, kuri surenka kraują iš galvos, kaklo, rankų ir viršutinės krūtinės dalies ir perduoda jį į širdį. Šios venos užsikimšimas arba suspaudimas gali sukelti kraujo tėkmės sutrikimus, paveikdama tokias sistemas kaip kraujotaka ir limfinė sistema. Dėl to gali kilti įvairių simptomų, kurie gali paveikti visą organizmą.

Ligos aprašymas

Viršutinės tuščiosios venos sindromas yra būklė, kai viršutinė tuščioji vena yra suspausta, užblokuota ar kitaip pažeista, dėl ko sutrinka kraujo nutekėjimas iš viršutinės kūno dalies. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo priežasties ir simptomų trukmės. VTVS yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip smegenų edema, kvėpavimo sutrikimai ar netgi mirtis, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės viršutinės tuščiosios venos sindromo priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaikančios yra navikai (ypač plaučių vėžys), trombozė (kraujo krešuliai), traumos, infekcijos ar uždegimai, kurie gali sukelti venos suspaudimą. Taip pat VTV sindromą gali sukelti ilgalaikė slėgio įtaka, pavyzdžiui, dėl nepatogios kūno padėties ar medicininių procedūrų, tokių kaip kateterizacija.

Rizikos faktoriai

  • Navikai: plaučių, krūties ar kitų organų vėžys gali sukelti venų suspaudimą.
  • Kraujo krešuliai: giliųjų venų trombozė gali lemti kraujo nutekėjimo sutrikimus.
  • Traumos: kaklo ar krūtinės sužalojimai gali paveikti VTV.
  • Ilgalaikė slėgio įtaka: ilgas buvimas tam tikroje padėtyje gali sukelti venų suspaudimą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti patinimą veido, kaklo ir rankų srityse, dusulį, skausmą krūtinėje, galvos skausmą, galvos svaigimą ir odos paraudimą. Simptomai gali būti lengvi, tačiau gali progresuoti iki sunkių, kai pasireiškia kvėpavimo sutrikimai ar sąmonės netekimas.

Diagnostika

Viršutinės tuščiosios venos sindromas diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais ir įvairiais tyrimais. Dažniausiai naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarso tyrimas, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kurie padeda įvertinti venos būklę ir nustatyti galimas priežastis. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti, ar nėra uždegiminių procesų ar krešulių.

Gydymas

Viršutinės tuščiosios venos sindromo gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Gydymas gali apimti vaistus, tokius kaip antikoaguliantai, kurie padeda sumažinti kraujo krešulių riziką, arba kortikosteroidus, kurie mažina uždegimą. Chirurginė intervencija gali būti reikalinga, jei yra didelis navikas, sukeliančius venos spaudimą. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, reguliariai mankštintis ir vengti ilgalaikio sėdimo gyvenimo būdo. Naujausios terapijos galimybės apima endovaskulines procedūras, skirtas atstatyti venų pralaidumą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
sindromas
venos

Rašyti komentarą