Žarnų nepraeinamumas dėl mekonijaus

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Žarnų nepraeinamumas dėl mekonijaus yra liga, susijusi su virškinimo sistema, ypač su žarnynais. Žarnynas, sudarytas iš plonosios ir storosios žarnos, atlieka svarbų vaidmenį maisto virškinime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Šiuo atveju mekonijus, kuris yra naujagimių pirmasis išmatų produktas, gali sukelti žarnyno obstrukciją, blokuojančią normalų maisto judėjimą per virškinimo traktą. Tai gali paveikti ne tik žarnyną, bet ir bendrą organizmo sveikatą, nes nesuvirškintas maistas ir toksinai gali kauptis organizme.

Ligos aprašymas

Žarnų nepraeinamumas dėl mekonijaus yra būklė, kai mekonijus, kuris turėtų būti natūraliai išskiriamas, sukaupia ir sukuria kliūtį žarnyne. Tai dažnai pasitaiko naujagimiams, ypač tiems, kurie gimė per anksti arba turėjo kitų sveikatos problemų. Liga yra svarbi, nes gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip žarnyno plyšimas, infekcijos ar net mirtis, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys apima mekonijaus perteklių, kuris gali atsirasti dėl streso gimdymo metu, prastos vaisiaus būklės ar netinkamos mitybos nėštumo metu. Be to, tam tikros genetinės ligos, tokios kaip cistinė fibrozė, gali padidinti mekonijaus sukaupimo riziką. Taip pat, naujagimiai, kurie patiria kvėpavimo problemas ar yra priversti ilgai laukti operacijos po gimimo, gali būti labiau linkę į šią būklę.

Rizikos faktoriai

  • Priklausymas rizikos grupei, pavyzdžiui, ankstyvas gimdymas, gali padidinti šios ligos tikimybę. Taip pat, jei šeimoje buvo atvejų, kai naujagimiai patyrė žarnyno nepraeinamumą, rizika gali būti didesnė.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti pilvo skausmą, vėmimą, pilvo pūtimą ir nesuvirškintų maisto dalelių išmatose buvimą. Naujagimiai gali būti neramūs, turėti mažesnį apetito lygį, o sunkesniais atvejais gali pasireikšti dehidratacija ir šokas.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais tyrimais ir vaizdiniais metodais. Gydytojai gali atlikti fizinį patikrinimą, kad įvertintų pilvo būklę, ir gali naudoti ultragarsą arba rentgeno tyrimus, kad nustatytų, ar yra kliūčių žarnyne. Taip pat gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant įvertinti bendrą paciento sveikatos būklę.

Gydymas

Žarnų nepraeinamumo gydymas dažnai apima chirurginį įsikišimą, ypač jei yra rimtų komplikacijų. Pradiniai gydymo metodai gali apimti skysčių infuziją ir elektrolitų balansą, kad būtų sumažinta dehidratacija. Taip pat gali būti taikomos medicininės terapijos, siekiant palengvinti simptomus. Naujagimiai gali būti gydomi specialiomis dietomis, kad būtų sumažinta žarnyno apkrova. Naujausi tyrimai rodo, kad ankstyvas chirurginis gydymas gali pagerinti rezultatus ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aftinis stomatitas
alerginis stomatitas
bakterinis stomatitas
celiakija
grybelinis stomatitas
herpesinis stomatitas
hiperplazija
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos ligos
raumenų degeneracija
tulžies latakų infekcija
tulžies latakų ligos
tulžies latakų obstrukcija
uždegimas
žarna
žarnų ligos
žarnų malabsorbcija
žarnyno liga
žarnyno obstrukcija

Rašyti komentarą