Adiponektinas

Laboratorinis tyrimas

Norma
Moterys  (< 25 KMI) 5–37 ug/ml
             (25–30 KMI) 5–28 ug/ml
             (> 30 KMI) 4–22 ug/ml
Vyrai      (< 25 KMI) 4–26 ug/ml
             (25–30 KMI) 4–20 ug/ml
             (> 30 KMI) 2–20 ug/ml

Sinonimai: FADIP
Serumas
Dangtelis raudonas, su geliu naudoti negalima

Adiponektinas – baltymas, veikiantis kraujagyslių sienelių regeneraciją, lipidų apykaitą, rezistenciją insulinui ir kai kurias kitas funkcijas. Rodiklis svarbus tiriant antrojo tipo diabetą, kardiovaskulines ligas, metabolinį sindromą. Adiponektinas – tai baltymas, panašus į kolageną, jį gamina riebalinis audinys, bet fiziologiniu požiūriu jis yra baltymas „geriukas“. Kraujyje jo yra palyginti daug – sudaro maždaug 0,01% visų plazmos baltymų. Keletas adiponektino savybių atskleidžia jo ypatingą vaidmenį, vykstant lipidų ir insulino apykaitai ir kraujagyslių regeneracijai:

Kuo labiau asmuo nutukęs, tuo mažiau jo kraujyje adiponektino. Šis faktas ne tik nusako adiponektino vaidmenį lipidų apykaitoje. Jis svarbus dar ir tuo, kad, vertinant adiponektino „normą“ kraujyje ir jo pokyčius per laiką, būtina atsižvelgti į kūno masės indeksą (KMI).
Pažeidus kraujagyslės sienelę (pvz., stentuojant), pažeidimo vietoje per keletą dienų susikaupia labai daug adiponektino (manoma, kad adiponektinas reikalingas geram kraujagyslės gijimui, t. y. „gijimui be ateromos“, užtikrinti).
Tyrimu įrodyta, kad adiponektinas stabdo aterosklerozės, diabeto, hipertenzinės ligos vystymąsi. Iš dalies įrodytas ir uždegimo slopinamasis adiponektino efektas bei poveikis navikams.
Jei, sergant antrojo tipo diabetu, adiponektino kiekis sumažėja, labai padidėja koronarinės širdies ligos rizika.
Sumažėjus adiponektino kiekiui, labai komplikuojasi koronarinės širdies ligos eiga, nesant nutukimo požymių (esant normaliam KMI).
Manoma, kad nutukusių asmenų polinkis sirgti ateroskleroze ir koronarinės širdies ligos rizika yra susiję būtent su adiponektino koncentracijos sumažėjimu (sumažėjęs adiponektino kiekis = padidėjęs KMI).
Kraujyje sumažėjus adiponektino, padidėja nejautrumas (rezistencija) insulinui. Norint geresnės glikemijos kontrolės, tenka skirti vis daugiau insulino.
Saikingai vartojamas alkoholis teigiamai veikia adiponektiną (didina jo koncentraciją) ir šiek tiek stabdo aterosklerozės vystymąsi.
Parenkant cholesterolį mažinančius preparatus (pvz., statinus), rekomenduojama periodiškai tirti adiponektino koncentraciją. Jos didėjimas – gerai suderinto gydymo požymis.                      

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
adiponektinas
kraujagyslės
rizika

Komentarai

2022-02-10 | Virginija
Sveiki, kur atliekamas adiponektino tyrimas?

Rašyti komentarą