Hemolizės skryningo rodikliai

Laboratorinis tyrimas

Norma
Rodiklių grupė

Kraujas EDTA, serumas
Dangtelis raudonas ir violetinis

Hemolizę gali sukelti daug priežasčių. Laboratoriniai testai, patvirtinantys hemolizę, yra šie:

Haptoglobinas. Haptoglobinas suriša hemoglobiną, kuris atsipalaiduoja iš suirusių eritrocitų. Kadangi nustatoma laisva nesurišta jo dalis, esant hemolizei haptoglobino koncentracija sumažėja.

Netiesioginis (nekonjuguotas) bilirubinas. Laboratorijoje nustatomas bendras ir tiesioginis bilirubinas. Jų skirtumas yra netiesioginis bilirubinas. Hemolizei būdinga tai, kad jos metu bendras bilirubinas didėja, o tiesoginis kinta mažai, todėl netiesioginio bilirubino padidėjimas yra didelis.

LDH. Laktadehidrogenazė paprastai didėja hemolizės metu.

Hemoglobinas šlapime. Šį rodiklį nustato bet kuris automatinis juostelinis šlapimo analizatorius. Šlapimo analizatorius parodo, kad mėginyje yra kraujo. Kraują šlapime rodo ERY rodiklis. Paprastai nustatomos reikšmės būna 100–250 ery/µl. Neradus šlapime hemoglobino, dar negalima atmesti hemolizės diagnozės.

Šlapimo hemosiderinas.

Hemolizės metu bet kuris iš šių rodiklių gali būti neigiamas. Tai neatmeta hemolizės diagnozės. Nustatant diagnozę būtina kompleksiškai vertinti laboratorinius rodiklius ir klinikinius duomenis. Nustačius hemolizę, toliau ieškoma priežasties.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
analizatorius
haptoglobinas
hemolizės

Rašyti komentarą