Neutrofilai

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma     
Suaugusieji
absoliučiais skaičiais 1,5–4,5×109/l
procentais 40–70%
Vaikai (absoliučiais skaičiais)
0–1 savaitės 2,9–16,5× 109/l
2 savaičių – 3 metų 1,8–6,5×109/l
4–13 metų 1,8–8,0×109/l
Vaikai (procentais)
0–1 savaitės 30–60%
2 savaičių – 3 metų 15–40%
4–13 metų 40–60%

 

Kraujas EDTA
Dangtelis violetinis, tepinėlis

Neutrofilai – ląstelės, randamos kaulų čiulpuose, kraujyje, audiniuose. Kraujyje, be segmentuotų ir lazdelinių neutrofilų, dar yra labai mažas kiekis (0,25%) metamielocitų (jaunų). Todėl atsitiktinis pavienis metamielocitų radimas be aiškaus lazdelinių neutrofilų skaičiaus padidėjimo, be bendro leukocitų skaičiaus padidėjimo kraujyje, dar nėra patologijos požymis. Kaulų čiulpuose didelę neutrofilų dalį sudaro mažai diferencijuotos ląstelės – metamielocitai, mielocitai, promielocitai ir mieloblastai. Procentinis lazdelinių neutrofilų (ir kitų jaunesnių formų – metamielocitų, mielocitų, promielocitų) skaičiaus padidėjimas kraujyje vadinamas leukogramos nukrypimu į kairę. Jeigu pasitaiko neutrofilų hipersegmentacija, ji kartais vadinama leukogramos nukrypimu į dešinę. Formaliai tokie neutrofilai gali būti vertinami kaip „labiau subrendę“ nei normalios segmentacijos neutrofilai. Šis požymis būdingas vitamino B12, folio rūgšties stokos anemijoms. Neutrofilas – pagrindinė organizmo ląstelė, kovojanti su infekcija. Jeigu neutrofilų skaičius ryškiai sumažėjęs (agranulocitozė, gydymas citostatikais), organizmo atsparumas infekcijai labai sumažėja.

Vidutinis ląstelės subrendimo laikas, per kurį iš mieloblasto susidaro diferencijuotas neutrofilas, yra 8–10 parų. Šios diferenciacijos metu įvyksta 4–11 mitozių. Normos sąlygomis neutrofilai dar 3–5 paras užsilaiko kaulų čiulpuose ir tik po to patenka į kraują. Kraujyje neutrofilai išbūna nuo 2 iki 34 valandų. Normos sąlygomis maždaug vienodai neutrofilų pasiskirsto tarp marginalinės (prilipusios prie kraujagyslių paviršiaus) ir cirkuliuojančios dalies. Provokuojantys veiksniai: stresas, infekcija, fizinis krūvis, valgymas, medikamentai, katecholaminų atpalaidavimas į cirkuliaciją staiga padidina cirkuliuojančios dalies ir sumažina marginalinės dalies apimtį. Todėl visais šiais atvejais padidėja neutrofilų skaičius periferiniame kraujyje. Dar didesnė neutrofilų atsarga yra kaulų čiulpuose, plaučių kapiliaruose, blužnyje ir kepenyse. Ši granulocitų rezervo dalis maždaug trisdešimt kartų viršija jų skaičių cirkuliacijoje. Neutrofilų gyvavimo trukmė yra apie 13 parų (įskaitant brendimą, diferenciaciją, cirkuliavimą kraujyje ir migraciją į audinius). Audiniuose granuliocitai išbūna vos 1–2 dienas. Per parą pasigamina maždaug 1,6×109 neutrofilų skaičiuojant 1 kg kūno masės. Tiek pat neutrofilų degeneruoja audiniuose. Neutrofilai – tai tarsi aktyviausias mitozinis žmogaus organas, kurį lengvai gali pažeisti jonizuojanti radiacija, citostatikai, kiti medikamentai, toksinai, alkoholis ir t.t.

Neutrofilija (neutrofiliozė), neutrofilų skaičiaus padidėjimas, yra pati dažniausia leukocitozės priežastis. Jei randama neutrofilija, tai turėtų paskatinti ieškoti infekcijos šaltinio. Fiziologinė neutrofilija paprastai neviršija dvigubos viršutinės neutrofilų normos ribos. Nors infekcija dažniausiai sukelia leukocitozę ir neutrofiliją, gali būti, kad sunki bakterinė infekcija bus be neutrofilų skaičiaus padidėjimo ir leukogramos poslinkio į kairę. Seniems žmonėms, nusilpusiems ligoniams ši situacija pasitaiko dažniau. Virusinė infekcija gali pasireikšti neutrofilija, bet jai būdingesnis neutrofilų skaičiaus sumažėjimas arba norma. Neutrofilijai atsirandant dėl virusinės infekcijos, šį reiškinį reikėtų vertinti kaip bakterinę komplikaciją. Esant bakterinei infekcijai, blogos prognozės požymiai yra šie: 1) plečiantis infekciniam procesui, neatsiranda neutrofilija ir leukocitozė; 2) labai ryški neutrofilija – leukemoidinė reakcija; 3) ryškus absoliutus limfocitų skaičiaus sumažėjimas; 4) didelė dalis jaunų ląstelių – metamielocitų, mielocitų, lazdelinių neutrofilų ir t.t. Požymiai, rodantys, kad sveikstama: 1) laikinas monocitų skaičiaus padidėjimas; 2) eozinofilija; 3) limfocitozė; 4) jaunų neutrofilinių ląstelių procento sumažėjimas; 5) laipsniškas neutrofilijos mažėjimas.

Neutrofilija su neutrofilų skaičiaus padidėjimu daugiau nei 30–50×109/l yra leukemoidinė reakcija. Leukemoidinę reakciją gali sukelti daug priežasčių: infekcija, hemoragija, piktybiniai navikai. Kartu su didelio laipsnio neutrofilija randama daug jaunų nesubrendusių neutrofilinių leukocitų (mielocitų, metamielocitų, lazdelinių). Kartais gali atsirasti net promielocitų ir blastų. Leukemoidines reakcijas galima bandyti skirti nuo lėtinės mieloleukemijos pagal keletą bruožų: 1) esant leukemoidinėms reakcijoms, rečiau būna promielocitų ir blastų; 2) esant leukemoidinėms reakcijoms, rečiau gali būti randamas bazofilų ar eozinofilų skaičiaus padidėjimas; 3) Auer lazdelės ir Filadelfijos chromosoma yra mieloleukemijos, bet ne leukemoidinės reakcijos požymiai; 4) leukocitų šarminės fosfatazės citocheminis rodiklis padidėja leukemoidinės reakcijos, bet ne leukemijų metu (šio rodiklio nereikėtų painioti su šarminės fosfatazės aktyvumu, nustatomu serume); 5) neutrofilų toksinis grūdėtumas, vakuolizacija būdingesni leukemoidinei reakcijai nei leukemijai; 6) karščiavimas būdingesnis leukemoidinei reakcijai; 7) gydant pagrindinę ligą, leukemoidinė reakcija palaipsniui mažėja, leukemijos metu neutrofilų skaičius nepritaikius specifinio gydymo paprastai nemažėja.

Izoliuota neutropenija suaugusiesiems pasitaiko retai. Paprastai patologinės būklės, sukeliančios neutrofilų skaičiaus sumažėjimą, kartu paveikia ir eritrocitų bei trombocitų kamienus. Absoliučiam neutrofilų skaičiui sumažėjus iki 1,0×109/l ir mažiau, infekcinių komplikacijų tikimybė padidėja keletą kartų. Jeigu neutropenija pasiekia 0,5×109/l, – tai sunkios neutropenijos požymis. Tokiu atveju gali pasireikšti žaibiška bakterinė infekcija net ir vartojant antibiotikus. Hematologinis analizatorius gali klaidingai rodyti labai mažą neutrofilų skaičių, jeigu yra paraproteinemija, neteisingai pavartoti antikoaguliantai kraujui paimti, užsikimšo analizatoriaus sistemos (kartu gali būti randama labai proporcinga „pancitopenija“). Pačios dažniausios neutropenijos kilmės priežastys yra šios: 1) medikamentai ir 2) virusinė infekcija. Medikamentai gali sukelti neutropeniją priklausomai nuo dozės (ypač citostatikai) arba visai nepriklausomai nuo dozės (idiosinkrazinis efektas). Idiosinkraziniu efektu dažniausiai pasižymi šios medikamentų grupės: fenotiazinai, prieštraukuliniai preparatai, antitiroidiniai preparatai, pusiau sintetiniai penicilinai, sulfanilamidai. Nutraukus medikamentų vartojimą, neutropenija turėtų išnykti per 2–3 savaites.

Kokie papildomi laboratoriniai tyrimai gali būti naudingi radus neutropeniją? Jeigu akivaizdžios priežasties iš karto nematyti, galima būtų atlikti šiuos laboratorinius testus: 1) ANA; 2) reumatoidinio faktoriaus nustatymą; 3) vitamino B12 ir folio rūgšties nustatymą; 4) serologines reakcijas (ŽIV, EBV, virusinio hepatito žymenis). Kartais kartu su leukopenija (neutropenija) matyti kiti laboratorinių tyrimų požymiai: 1) megaloblastinės anemijos požymiai (padidėjęs MCV, MCH, RDW, Jolly kūnai eritrocituose, neutrofilų hipersegmentacija); 2) ūmi leukemija – blastai; 3) kaulų čiulpų pakenkimas – normoblastai, gigantiniai trombocitai, MPV padidėjimas, dakriocitai, polichromatofilija.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
hipersegmentacija
infarktas
infekcija
infekcijos
ląstelės
leukogramos
medikamentai
neutrofilas
neutrofilija
požymiai
trauma
vaikai

Komentarai

2024-01-18 | Albinas
Laba diena.Po chemoterapijos pradėjo mažėti trombocitai,leukocitų reikia dalinti.Ar gali atsistatyti ir maždaug kada.
2023-09-22 | Česlovas
Laba diena pasidariau "Antėjoje kraujo tyrimus"neutrofilai 38,00 , norma nuo 42,0 iki 77,00 ,limfocitai 50,0 norma 20,0-44,0, man 73 metai,ar reikia susirūpinti sveikata? skauda kairį šoną.
2023-08-14 | Gita
Laba diena dariau profilaktiškai kraujo tyrimą ir neutrofilai 38.6 limfocitai 52.3 visi kita yra normos ribose. Esu 56 m.moteris.Šitie rodikliai eina jau daugeli metu.Nors pastaruosius tris metus turiu dideli nuovargi,gal tai kaip nors susiję?
2023-04-06 | Laima
Sveiki, noriu pasiklausti dariau profilaktiškai kraujo tyrimą ir neutrolifai 41,4 limfocitai 47,1. rodo nukrypimą nuo normos. visi kiti yra normos ribose. ką tai galėtų reikšti ir ką reiktų daryti tokiu atveju. ačiū
2023-01-25 | Daiva
Sveiki, Neutrofilai 40,9, Limfocitai 44,6, Manocitai 10,6, Hemoglobinas 160, Hematokritas 49,1. Visi kiti - normos ribose. Gal galetumete paaiskinti ar dideli nukrypymai ?
2022-10-26 | ceslovas
Laba diena, pasidariau bendra kraujo tyrimą Neutrofilai 40,3 ,kai norma 42,0-77,0, Limfocitai 46.8,kai norma 20,0-44,0 Eritrocitai 3,97, norma 4,00-5.65 ,man 72metai,sakykite kokia liga slypi tuose rodikliuose? Pagarbiai
2022-03-03 | Galina Kondratavičienė
Laba diena, 2022-02-25 buvo atliktas kraujo tyrimas. Daugelis rodyklių - normos rybose, išskyrus: neutrofilai-1,83, procentaliai -31,20%, limfocitai -3,26 (55,40-%), t.p. bendrasis chlesterolio kiekis yra 8,34 , padidėjęs ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolis.O glomerulų filtracijos greitis (GFG) iškreatinino serume- per mažas-80,82, na ir žinoma vitamino D trūkumas-68,45. Prašome pakomentuokite šiuos kraujo rodiklius, į ką turėčiau atkreipti dėmesį ir kaip juos pagerinti. Dėkoju ir laukiu atsakymo,
2022-02-25 | Irena
Sveiki. Pasidariau kraujo tyrimą ir atsakyme matau kad Neutrofilai 36,6 % kai norma yra 42,0–77,0 Suaugusiems >18. O Linfocitai 50,2 % kai norma 20,0-44,0 Ar galite pakomentuoti ar turėčiau susirūpinti dėl to? Ačiū.
2021-11-18 | Bronius
Sveiki, norejau paklausti - kraujo tyrime neutrofilai 67, limfocitai 22,10, monocitai 8,4, vitamino D koncentracijos 63,2, man yra 64 metai. Ar galetumėte pakomentuoti sios kraujo,tyrimo nukrypimus?
2021-09-21 | Vitalija
Sveiki , kraujo tyrime neutrofilai 1,26 pagal normas sumažėjimas o limfocitai 2,54 padidėjimas kiti rodikliai normos ribose.Kaip padidinti neutrofilus ? Kokia liga gali slypėti.Šlapimo ph 8. Ką rekomenduotumet pagerti AČIŪ
2021-06-15 | Vale
Laba diena. Neotrofilu skaicius mano kraujije yra 1.12.Ar tai nepageidaujama liga? Aciu.
2021-06-09 | Vale
Laba diena. Ar labai tureciau sunerymti kai neotrofilu skaicius kraujije yra 1,45.Ka tai gailetu reiksti. ACIU.
2021-02-26 | Roma
Laba diena. Gavau kraujo tyrima, neutrocitu skaičius 46,8 %, o linfocitu skaičius 2,80, linfocitai procentais 43,4. Norèčiau , kad pakomentuotumèt
2020-07-03 | Vladislava
Laba diena! (NEUT)skaičius-2,79, procentai-47,5 LYMPH skaičius-2,61, procentai-44,4. Ką tai reiškia? Ką daryti kad rodiklej butu normoje? Ačiū!
2020-05-28 | Migle
WBC 3,95 RBC 5,05 MCV 73,9 RDW-SD 36,4 NEUT 1,33 %NEUT 33,6 %LYMPH 45,1 %MONO 15,4 %BASO 1,3 Gal galit pakomentuoti, vaikui 7 metai.
2020-03-03 | Elena Vagerienė
Gavau kraujo tyrimų rezultatus ir matau, kad Netrofilų norma per maža 39.9, o Limfocitų virš normos 48.5. Ką tai galėtų reikšti, ar labai rizikinga ir kokia liga tame slypi?
2020-02-21 | Elena
Laba diena, gal galėtumėt pakomentuoti b. kraujo tyrimo neutrofilai % 39,skaičius 1,7,o limfocitai 49,7 %. Kodėl būna toks nukrypimas ir ką reikėtų toliau daryti, kokius tyrimus? Ačiū.
2019-08-21 | VAIVA
Labas vakaras.Vaikui 7-9m. neutropenija diagnozuota 2015 2016 2017 2018 diagnozuota Kauno klinikos,resp.Panevežio lig.Antėjos tyrimų labaratorija.Prašau pasakyti,kas taip pasistengė iš SAM ar kt. kad min. neutrofilų sk.nuo 2,8 2015 m. sumažintas 2,2 2016 m. ir 2,0 2017m. ir 1,8 2018 m.?Serga manau ne tik mano vaikas
2019-07-09 | Jurgita
Laba diena, Kudykiui 3,5men.padareme kraujo tyrima: Hematokritas HCT-36.60 Eritrocitu vid.turis MCV - 81.50 Limfocitai proc.LY%- 83.20 Granulocitai proc.- 8.60 Rd-CV RDW-10.30 Trombocitu kritas-0.15 Vid.tromboc.turis MPV-5.10 PDV-17.30 Hemaglobinas-123
2019-06-07 | Jolanta
Laba diena, prašau pakomentuoti vaiko 3 m. tyrimus leukocitai 17,49, MCV 70,2, ROW SD 15,9, neutrofilai 13,05, neutrofilai proc. 74,600, limfocitai proc.15,70, monocitai proc. 9,50, eozinofilai proc, 0,10-.Ačiū,labai pergyvenu.
2019-06-03 | LAIMA
Laba diena, gal galėtumėte pakomentuoti mano kraujo tyrimus, yra nukrypimų. Ar reikėtų man susirūpinti? WBC(leukocitai) 10,97 RBC(eritrocitai) 5,18 Hgb(hemoglobinas) 158 Hct(hematokritas) 48,2 % NEUT( neutrofilai procentas) 28,4 LYMPH(limfocitai skaičius) 6,24 %LYMPH(limfocitai procentas) 56,90 MONO 1,25 %MONO 11,40 Tirotropinas(TTH, TSH) 2,13.
2019-05-26 | Rimvydad
Laba diena, prašau rekomenduoti kaip padidinti neutrofilų %kieki,šiuo metu po tyrimų yra 27,9% ir *10^9/L -1.55 Kokius preparatus turėčiau vartoti? Girdėjau apie leidžiamus ?
2019-05-21 | LAIMA
Laba diena Prašau pakomentuoti mano tyrimus.Ačiū Laima WBC 9,8 LYM 5,2 MON 0,6 GRA 4,4 LYM% 53,1 MON%5.9 GRA% 41.0 RBC 4.57 HGB 138 HCT 0.421 MCV 92.1 MCF 30.2 MCHC 328 RDWC 14.7 RDWS 46.0 PLT 239 MPV 7.8 PCT 0.186 PDW 15.5 PLCR 14.4
2019-03-25 | Rima
Laba diena, ar skubeti pas gydytoja limfocitu skaicius 2.67,limfocitu procentais 46,0,neurocitu procentais 40,4 ,eritrocitu pasiskirstymo plotis 37,0 ,o kiti kraujo tyrimai normos ribose,ir cholesterolis 6,70.Pagarbiai Rima.
2018-03-23 | jurgita
sveiki kaip reiketu sukelti neutrofilu abs yra lasinama raudonoji chemija kad nebutu maziau nei 1.5
2018-03-20 | Mindaugas
Laba diena , pasidariau tyrimą ir Neutrofilų kiekis yra 38.1 o Limfocitų kiekis yra 51.50 Gal galite pakomentuoti?
2018-03-09 | JANINA
Laba diena, pakomentuokite, prasome, m ano kraujo tyrimus ( yra nukrypimų nuo normų). WBC Leukocitai (*10e9/l) 3,30; NEUT Neutrofilai (*10e9/l) 1,50; LYMPH Limfocitai (%) 34,2; NEUT Neutrofilai (%) 45,5; RBC Eritrocitai (*10e12/l); 4,67 BASO Bazofilai (%) 0,9 MVC (fl) 79,4 MPV 8,7 P-LRC % 16,7 PCT % 0,17 MONO % 12,7 EO % 6,7 Dėkoju LABAI.
2017-11-13 | Robertas
Laba diena, pasidariau Antejoje tyrimus padideje WBC-9,36 mono Monocitai % -15,6 ir 10e9/l - 1,46 , neutrofilai -4,66.trombocitai -112. ar verta susirupinti?
2017-09-20 | Nijolė
Padarė kraujo tyrimą. Neutrofilai 4,97 Eozinofolai 0,5. Ką tai reikštų? Ačiū
2017-09-20 | Vanda
Sveiki. %LYMPH/limfocitai procentais/ 46.1 Ar tai yra blogai? Aciu.
2017-08-24 | Danutė
Prašom pakomentuoti mano kraujo tyrimus ( yra nukrypimų nuo normų). WBC Leukocitai (*10e9/l) 3,76; NEUT Neutrofilai (*10e9/l) 1,49; LYMPH Limfocitai (%) 45,5; NEUT Neutrofilai (%) 39.7; RBC Eritrocitai (*10e12/l); 4.5 BASO Bazofilai (%) 1.1 Dėkoju
2017-08-12 | Migle
Prašom pakomentuoti mano kraujo tyrimus ( yra nukrypimų nuo normų). Medikamentų nevartoju šiuo metu ligų nenustatyta. WBC leukocitai (*10e9/l) 3.11; NEUT Neutrofilai (*10e9/l) 1.35; LYMPH limfocitai % 44.4. Dėkoju
2017-08-01 | Romaldas
labas vakaras, padarėme kraujo tyrimą. NEUT Neutrofilų rezultatas 5.1. ką tai reiškia?
2017-03-22 | Loreta
Laba diena, Dariausi pilna kraujo tyrima. Atsamyme matau du pakitimus ne normos ribose: % LYMPH (limfocitai procentas) 17,6 % NEUT (neutrofilai procentas) 75,2 Visi kiti yra normos ribose. Sakykite, ka reiskia sie rodikliai. Dekui.
2017-02-21 | Gražina
Laba diena. Pasidariau Antėjoj kraujo tyrimus ir išrašuose radau kai kuriuos nukrypimus nuo normos. Neutrofilai(%)-36,8, limfocitai-53,1, helicobacter pylori IgG antikūnai(U/ml)-8.00 ir vėžio žymuo Ca 19-9(kU/l). Norėčiau sužinoti ar turėčiau rimtai susirūpinti savo sveikata ar čia nieko baisaus. Ačiū!
2016-12-20 | Sandrita
Sveiki. Prieš kelias dienas buvau atsidurus ligoninėje ,Gydytojo išvada sumažėjas kraujospudis. Bet pagal kraujo tyrimą padidėjas yra neutrofilų kiekis kuris yra 77,3 proc. Ką tai galėtų reikšti /
2016-11-23 | gražina
Laba diena, norėčiau Jūsų paklausti,mano vyras pasidarė bendrą kraujo tyrimą, tiesiog profilaktiškai, Padidėję WBC 9.89, HGB 161, NEUT 41.8, LYMPH 47.9, Sakykite prašau ar tai dėl tokių tyrimų yra ko jaudintis?
2016-11-12 | Lukas
Sveiki, Larisa, aš ne gydytojas, bet jei daugiau be šių dydžių, jūsų kraujo tyrime nebuvo nukrypimų nuo normos, gydytoja teisi ir kaip ir viskas yra tvarkoje. Bendras leukocitų skaičius sumažėjęs labai nežymiai – apatinė norma suaugusiems yra 4.0 [10*9/l] Jis gali būti mažesnis dėl tų vaistų, jei neseniai persirgote kažkokia infekcija, arba tiesiog dėl susilpnėjusio imuniteto. Šiuo atveju tai visiškai nepavojinga! Dėl kitų dviejų dydžių nereiktų sukti galvos, nes tai nėra konkretūs dydžiai, o leukocitų rūšių išraiška procentais. Svarbiausia, kad jie normoje būtų dydžiu [10*9/l] Sėkmės jums.
2016-09-06 | Larisa
Laba diena, As esu astmatike, 6m. nauduoju "Simbikort". Padariau kraujo tyrimus, kure parode: leikocitai3.7, neutrofilai48.0, eozinofilai6.6. Ant kek tai pavoinga,? mano daktare, sako nejeskokit sau lygu. Pagarbiai Larisa

Rašyti komentarą