Angliakasių pneumokoniozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Pneumokoniozė – tai lėtinė plaučių liga, kurią sukelia įkvėptos neorganinės dulkės. Tai profesinis susirgimas. Paprastai žmonės dirba tokioje aplinkoje, kur ore nuolat yra nedidelė šių dalelių (dulkių) koncentracija. Dažniausiai plaučius pažeidžia asbestas, silicis ir anglis. Nomaliai plaučiai yra elastingi, įkvepiant išsiplečia, iškvepiant susitraukia. Pneumokoniozės metu plaučių pažeidimas yra susijęs su tam tikro audinio, vadinamo fibroziniu, atsiradimu. Tuomet plaučiai „sustandėja“, nebegali tinkamai išsiplėsti kvėpuojant, todėl sutrinka jų gebėjimas tinkamai pasisavinti deguonį.

 

Rizikos faktoriai

Šiuo metu kontaktas su asbetu nėra dažnas, bet anksčiau jis buvo naudojamas laivų statyboje, popieriaus pramonėje ir daugelyje kitų sričių. Nuolat į plaučius anglies dulkių įkvepia angliakasiai. Skiriama net susirgimo rūšis – angliakasių pneumokoniozė. Silicio dulkių galima įkvėpti kontakuojant su kvarcu, geležies rūda, talku ir kitomis medžiagomis.

 

Simptomai

Pneumokoniozės simptomai nėra specifiniai. Dažnai ji pasireiškia kitoms plaučių ligoms būdinga klinika. Vienas pagrindinių pneumokoniozei būdingų požymių yra lėtinis kosulys. Vėliau atsiranda dusulys. Labai retais atvejais žmonės atkosti juodo atspalvio skreplių.

 

Diagnostika

Ligos metu svarbu išsiaiškinti buvusį kontaktą su kenksmingomis medžiagomis. Atliekmas plaučių ištyrimas: krūtinės ląstos rentgenografija, komiuterinė tomografija, gali būti paimta biopsinė medžiaga (dažnai diganozei neprireikia).

 

Gydymas

Svarbiausia sergant pneumokonioze – keisti darbo aplinką ar naudoti specifines apsaugos priemones, kad daugiau netektų kvėpuoti neorganinėmis dulkėmis. Gydymas yra simptominis, t.y. skiriami vaistai mažina ligos sukeltus simptomus. Kontaktas su kenksmingomis medžiagomis labai didina plaučių ar pleuros (dengia plaučius) vėžio išsivystymą, ypatingai tuomet, jei ne tik dirbama dulkėtoje aplinkoje, bet dar ir rūkoma.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
plaučiai
pneumokoniozė

Rašyti komentarą