Balantidiazė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Tai pirmuonio sukelta žarnyno infekcija, pasireiškianti nuolat pasikartojančio viduriavimo epizodais ir galinti išsivystyti į storosios žarnos uždegimą.

 

Sukėlėjas

Sukėlėjas yra stambiausias žmonių parazitinis pirmuonis Balantidium coli. Jo vegetacinės formos yra jautrios išorinės aplinkos poveikiui ir aplinkoje neišgyvena, o cistos, išsiskyrusios su išmatomis, išbūna gyvybingos keletą savaičių.

 

Paplitimas

Infekcijos šaltinis – aplinkoje esančios cistos ir infekuotos kiaulės, išskiriančios cistas į aplinką. Užsikrečiama per kiaulių išmatomis užterštas rankas, vandenį, maisto produktus. Lietuvoje registruojami pavieniai šios ligos atvejai. Balantidiaze daugiau serga kaimo gyventojai, taip pat skerdyklų darbuotojai. Liga dažniausiai pasireiškia pagyvenusiems asmenims, kurių skrandžio sulčių rūgštingumas sumažėjęs.

 

Simptomai

Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki susirgimo gali trukti kelias dienas ar savaites. Dažniausiai pasitaiko simptomų nesukelianti balantidiazės forma. Ūmi infekcija prasideda tuštinimusi skystomis, puvėsio kvapo išmatomis. Viduriavimą lydi pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas. Sumažėja ligonio apetitas, krenta svoris, kartais karščiuoja, netenkama skysčių ir elektrolitų. Viduriavimui užsitęsus, išmatose pasirodo gleivės, pūliai, kraujas. Balantidiazė gali komplikuotis kepenų pūliniais, pilvaplėvės uždegimu ar žarnų opomis ir prakiurimu. Lėtinė ligos forma gali trukti 2-3 metus.

 

Diagnostika

Balantidiazė patvirtinama mikroskopu suradus pirmuonio vegetacinių formų išmatų preparate.

 

Gydymas

Balantidiazė gydoma antibakteriniais preparatais – metronidazoliu ir tetraciklinu. Alternatyva – jodokvinolis, skirtas pirmuonių sukeltoms žarnyno infekcijoms gydyti. Baigus gydymą būtina atlikti išmatų tyrimus dėl cistų nešiojimo.

 

Profilaktika

Svarbu apsaugoti vandenį ir maistą nuo užteršimo kiaulių ir žmonių fekalijomis, naudoti asmens higienos priemones, kruopščiai plauti rankas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
balantidiazė
cistos
infekcija

Rašyti komentarą