Dengė karštinė
Anatomija
Dengė karštinė yra virusinė liga, kurią sukelia dengė virusas, perduodamas uodų įkandimų metu. Liga daro didelę įtaką žmogaus imuninei sistemai, kraujotakos sistemai ir gali paveikti kepenis. Dengė virusas daugiausia veikia leukocitus, kurie yra atsakingi už organizmo imuninį atsaką. Infekcija gali sukelti kraujo plazmos praradimą ir kraujavimą, kas gali sukelti sunkesnes komplikacijas, tokias kaip dengės šokas ir organų nepakankamumas.
Ligos aprašymas
Dengė karštinė yra ūmi virusinė infekcija, kuri pasireiškia tropinių ir subtropinių regionų gyventojams. Liga gali pasireikšti nuo lengvų simptomų iki sunkios formos, vadinamos dengės hemoragine karštine, kuri gali būti mirtina. Dengė karštinė yra svarbi sveikatos problema, nes kasmet užregistruojama milijonai atvejų, o ligos plitimas auga dėl klimato kaitos ir urbanizacijos. Liga kelia grėsmę ne tik sveikatai, bet ir ekonomikai, nes gali sukelti didelių socialinių ir ekonominių nuostolių.
Ligos priežastis
Dengė karštinę sukelia keturi skirtingi dengė viruso serotipai (DENV-1, DENV-2, DENV-3, DENV-4), kurie priklauso Flavivirus šeimai. Liga plinta per Aedes aegypti ir Aedes albopictus uodus. Pagrindinės ligos priežastys yra uodų įkandimai, ypač tose vietose, kur yra daug stovinčio vandens, kur uodai gali veistis. Be to, žmogaus imuninė sistema ir genetiniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Pavyzdžiui, ankstesnė infekcija su vienu viruso serotipu gali padidinti riziką užsikrėsti kitu serotipu, sukeliant sunkesnę ligos formą.
Rizikos faktoriai
- Gyvenamoji vieta: asmenys, gyvenantys tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, yra didesnėje rizikoje.
- Sezoniniai veiksniai: sezonai, kai uodai aktyviai veisiasi, didina ligos riziką.
- Ankstesnės infekcijos: asmenys, kurie anksčiau sirgo dengė karštine, gali būti labiau linkę į sunkesnes ligos formas.
- Imuninė sistema: silpna imuninė sistema gali padidinti ligos pasireiškimo tikimybę.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima: aukštą karščiavimą, galvos skausmą, raumenų ir sąnarių skausmus, odos bėrimus, pykinimą ir vėmimą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti kraujavimas iš nosies, dantenų, kraujo šlapime ir sunkus pilvo skausmas. Šie simptomai gali pasireikšti nuo 4 iki 10 dienų po užsikrėtimo.
Diagnostika
Dengė karštinės diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, kad nustatytų dengė viruso antikūnus ar patį virusą. Be to, gali būti atliekami kiti tyrimai, siekiant įvertinti kraujo lygį ir nustatyti galimą kraujo plazmos praradimą, kuris yra svarbus sunkios ligos atveju.
Gydymas
Dengė karštinės gydymas daugiausia yra simptominis, nes specifinio antivirusinio gydymo nėra. Pacientams rekomenduojama gerti daug skysčių, vartoti skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip paracetamolis, ir vengti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, kad sumažėtų kraujavimo rizika. Sunkiais atvejais gali prireikti hospitalizacijos ir intraveninės terapijos. Moksliniai tyrimai šiuo metu vyksta siekiant sukurti vakciną ir naujas terapijas, kurios galėtų efektyviau kovoti su šia liga.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas