Tabako rūkymo poveikis sveikatai

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Tabako rūkymas turi didelį poveikį žmogaus anatomijai, ypač kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių sistemoms. Rūkant tabaką, kenksmingos medžiagos, tokios kaip nikotinas, dūmai ir kitos cheminės medžiagos, patenka į plaučius, kur jie sukelia uždegimą ir pažeidžia alveoles. Tai gali sukelti lėtines plaučių ligas, tokias kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) ir plaučių vėžys. Be to, tabako dūmai daro neigiamą poveikį kraujagyslių struktūrai, sukelia aterosklerozę, padidina kraujospūdį ir didina širdies priepuolio riziką.

Ligos aprašymas

Tabako rūkymas nėra liga, tačiau jis sukelia daugybę sveikatos problemų, kurios gali būti laikomos ligomis. Rūkymas yra lėtinis ir progresuojantis procesas, kuris sukelia priklausomybę nuo nikotino. Tabako dūmai yra sudaryti iš daugiau nei 7000 cheminių medžiagų, iš kurių apie 70 yra žinomos kaip kancerogenai. Ši liga yra svarbi, nes ji ne tik veikia rūkaliaus sveikatą, bet ir daro neigiamą poveikį aplinkiniams žmonėms per pasyvaus rūkymo poveikį.

Ligos priežastis

Pagrindinė tabako rūkymo priežastis yra nikotino priklausomybė. Nikotinas stimuliuoja dopamino išsiskyrimą smegenyse, sukeldamas malonumo jausmą, kuris skatina žmones tęsti rūkymą. Be to, socialiniai, kultūriniai ir psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas, draugų įtaka ir reklama, taip pat prisideda prie rūkymo pradžios ir tęstinumo. Rūkantys žmonės dažnai patiria sunkumų atsisakydami šios priklausomybės dėl fizinių ir psichologinių potraukių.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – jauni žmonės, ypač paaugliai, yra labiau linkę pradėti rūkyti.
  • Socialinė aplinka – asmenys, kurie bendrauja su rūkančiaisiais, turi didesnę tikimybę pradėti rūkyti patys.
  • Psichologinės problemos – žmonės, turintys depresijos ar nerimo sutrikimų, dažnai renkasi rūkymą kaip savireguliacijos būdą.
  • Genetiniai veiksniai – kai kurie asmenys gali būti biologiniu požiūriu labiau linkę į priklausomybę nuo nikotino.

Simptomai

  • Pagrindiniai rūkymo simptomai apima nuolatinį kosulį, dusulį, krūtinės skausmą, sumažėjusį fizinį pajėgumą ir dažnesnes kvėpavimo takų infekcijas. Rūkaliai taip pat gali patirti burnos, gerklės ir plaučių problemas, tokias kaip lėtinė bronchitas. Ilgalaikis rūkymas gali sukelti sunkius simptomus, tokius kaip krūtinės angina, širdies priepuoliai ir plaučių vėžys.

Diagnostika

Tabako rūkymo poveikio sveikatai diagnostika dažnai apima medicininius tyrimus, tokius kaip plaučių funkcijos testai, krūtinės ląstos rentgenografija ir kompiuterinė tomografija (KT). Gydytojai taip pat gali atlikti kraujo tyrimus, kad nustatytų nikotino ir kitų medžiagų lygį organizme. Be to, anamnezė ir pacientų apklausa yra svarbios nustatant rūkymo įpročius ir galimas sveikatos problemas.

Gydymas

Tabako rūkymo gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali būti nikotino pakaitinė terapija (pvz., pleistrai, kramtomoji guma) ir vaistai, tokie kaip bupropionas ir vareniklinas, kurie padeda sumažinti potraukį nikotinui. Nemedicininiai sprendimai apima elgesio terapiją, grupines konsultacijas ir paramą, kad padėtų žmonėms atsisakyti rūkymo. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima skaitmenines programas ir mobiliąsias aplikacijas, skirtas rūkymo nutraukimui. Svarbu, kad kiekvienas rūkalius rastų jam tinkamiausią gydymo būdą, kad sėkmingai atsisakytų šio žalingo įpročio.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diabetas
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
plaučių vėžys
rūkymas
sergamumas
sindromas
skystis
terapija
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą